Salı, Ağustos 3, 2021
Ana SayfaDijitalZoom Telefonda Kullanılır mı? Telefondan Zoom ile Canlı Derse Katılma

Zoom Telefonda Kullanılır mı? Telefondan Zoom ile Canlı Derse Katılma

Salgın hastalığın tüm dünyaya yayılmasıyla okullardaki dersler, iş görüşmeleri, toplantılar evden yürütülür hale geldi. Hal böyle olunca, Zoom uygulaması ile ilgili sorular atmaya başladı. Bunlardan en önemlisi de “Zoom telefonda kullanılır mı? Telefondan Zoom ile canlı derse katılma nasıl olur?” gibi sorular oldu. İşte tüm merak edilenler…

Salgın hastalık sebebiyle tüm dünyada hayat aksayınca her şeyi evden takip etmeye başladık. Öğrenciler derslerine evde katılıyor, çalışanlar toplantılarını evde yapıyor veya çeşitli eğitim ve kurslar evden takip ediliyor. Tüm dünyanın önemli işlerini online mecraya taşımasıyla Zoom gibi uygulamalar da kendini geliştiriyor. Zoom uygulamasıyla sanal sınıf veya toplantı ortamı oluşturuluyor. Böylece insanlar işlerinden, öğrenciler ise derslerinden geri kalmıyor. “Zoom telefonda kullanılır mı?, telefondan Zoom ile canlı ders nasıl olur?” gibi sorular da artıyor. Siz de bu sorulara cevap arıyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Zoom Nasıl Kullanılıyor, Telefon Uygulaması Var mı?

Zoom Nasıl Kullanılıyor, Telefon Uygulaması Var mı

Dijital ortamda dilediğiniz insanlarla bir araya gelerek görüntülü sohbet edebildiğiniz, ders dinleyebildiğiniz bir uygulama olan Zoom yeni normal hayatın toplantı uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Öğretmenler, öğrenciler, çalışanlar veya müdürler bu uygulamayı kullanarak salgın hastalığın durdurduğu hayata kaldıkları yerden devam etmeye çalışıyor. Dolayısıyla “Telefondan Zoom olur mu?” gibi sorular da ortaya çıkmaya başlıyor.

İnsanlar sadece bilgisayardan değil, telefondan da Zoom uygulamasına girmek istiyor. Peki, Zoom telefondan olur mu? Zoom’un hem bilgisayara hem de telefon uygulaması var. Bu sayede telefondan Zoom ile canlı ders yapılabiliyor. Ayrıca, bilgisayardan da derslere ve toplantılara katılım sağlanabiliyor. Bunun için takip etmeniz gereken birkaç adım var. Bunlar;

 • Zoom’u telefonunuza indirmek için Google Play Store veya Apple Store’a başvurmanız gerekiyor.
 • Arama bölümüne Zoom yazdığınızda uygulama karşınıza çıkıyor. Yapmanız gereken ise, indir yazısına tıklamak. Uygulama ücretsiz versiyonuyla karşınıza çıkıyor. Ancak uzun ve büyük toplantılar yapmak için ücretli versiyonunu da tercih edebilirsiniz.
 • Uygulamayı indirdikten sonra karşınıza 3 seçenek çıkıyor.

telefondan zoom nasil kullanilir

 • Bunlardan ilki, “Join a Meeting” seçeneği. Buraya tıkladığınızda katılmak istediğiniz bir toplantının ID kodunu girmeniz gerekiyor. Daha sonra “Join”e tıklayarak katılım sağlayabilirsiniz.
 • Diğer seçenek “Sign Up” seçeneği. Buraya tıklayarak daha önce kaydolmadıysanız kaydolabilirsiniz. Bunun için; doğum tarihi, isim, soyisim gibi kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.
 • Son seçenek ise daha önce kaydolmuş olanlar için “Sign In” seçeneği. Buraya tıkladığınızda, e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Böylece telefon için Zoom uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Zoom Nedir? Zoom Nasıl Kullanılır?

Telefondan Zoom ile Ders Anlatmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Öğretmenseniz veya toplantı sahibi sizseniz Zoom uygulamasına girdikten sonra yeni bir toplantı oluşturmalısınız. Bunun için:

 • “New Meeting” yazısına tıklayın.

Telefondan Zoom ile Ders Anlatmak İçin Ne Yapmak Gerekir

 • Eğer görüntünüzü paylaşmak istemiyorsanız karşınıza çıkan sayfada yer alan “Video On” ikonunu kapatın. Daha sonra, “Start a Meeting” yazısına tıklayın.

telefondan zoom ile canlı ders

 • Öncelikle ses ayarlarını yapmanız gerekiyor. Bunun için karşınıza çıkan uyarıda “Call using Internet Audio” seçeneğini seçin.

telefondan zoom açma

 • Artık toplantınızı oluşturdunuz. Telefonunuzun alt kısmında bulunan seçeneklerden görüntünüzü ve sesinizi açıp kapatabilirsiniz. Ayrıca, “Share Content” yazısına tıklayarak ekran paylaşımı yapabilirsiniz.

telefondan zoom toplantısı açma

 • “Participant” sekmesinden ise katılanları kontrol edebilirsiniz. Bunun için katılım isteği gönderenlerin isteğini kabul etmeyi unutmayın.

Zoom ile Toplantı Daveti Nasıl Gönderilir?

Öğrencilerinizin toplantınıza veya dersinize katılabilmeleri için onları davet etmeniz gerekiyor. Bunun için:

 • “Participant” sekmesinden sağ alt bölümde yer alan “Invite” yazısına tıklayın.

zoom telefondan toplantı daveti gönderme

 • Burada birkaç tane davet gönderme yöntemi karşınıza çıkıyor.

telefondan zoom daveti gönderme

 • “Sent Message” seçeneği ile direkt olarak SMS yoluyla toplantı linkini dilediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.
 • “Invite Contacts” seçeneği ile Zoom uygulamasında bağlantı kurduğunuz kişileri davet edebilirsiniz.
 • “Copy Invite Link” seçeneği ile ise toplantı linkini kopyalayarak dilediğiniz kişilerle ve dilediğiniz yerde paylaşabilirsiniz. Böylece bu linke tıklayan kişiler toplantınıza dahil olur.

Telefondan Zoom ile Derse Katılmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eğer öğrenciyseniz veya bir toplantıya katılmak istiyorsanız, bazı soru işaretlerine sahip olabilirsiniz. Bunlar, “Zoom telefondan açılır mı?”, “Telefondan Zoom ile nasıl derse katılabilirim?” gibi sorular olabilir. Zoom uygulaması ile telefonunuzdan derse veya toplantıya katılmak çok kolay.

 • Bunun için size bir link veya ID kodu gönderilmiş olması gerekiyor. Eğer gönderilmediyse toplantı sahibinden veya öğretmeninizden bunu isteyebilirsiniz.
 • Uygulamayı telefonunuza indirdiyseniz gelen linke tıkladığınızda toplantı sayfasına yönlendirilirsiniz.
 • ID kodunu biliyorsanız ise ana sayfada yer alan “Join” sekmesine kodu girerek toplantı sayfasına geçebilirsiniz.

Telefondan Zoom ile Derse Katılmak İçin Ne Yapmak Gerekir

 • Öncesinde, görüntü ayarınız için karşınıza çıkan ekranda 2 seçenek bulunur. Görüntünüzü paylaşmak istiyorsanız “Join With Video” seçeneğine, paylaşmak istemiyorsanız ise “Join Without Video” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

telefondan zoom nasıl kullanılır

 • Toplantıya girdiğinizde yukarıda anlattığımız gibi ses ayarını yapmanız gerekiyor. Bu noktada önemli bir durum var. O da, ses ayarından sonra sesiniz direkt olarak açılıyor. Sesinizin açık kalmasını istemiyorsanız “Inmute” butonuna tıklayarak kapatmayı unutmayın.

zoom sesi açma

İlginizi Çekebilir:

Zoom Nedir? Zoom Nasıl Kullanılır?

Öğretmenler İçin Dersi Kolaylaştıracak Yeni Zoom Özellikleri

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR