Doğa ve Yiyecek Fotoğrafları İçin İpuçları
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Özellikle sosyal medya platformlarının yaygınlaşmaya başlaması sonrası, görsel içerik üretimi de önemli oranda artış gösteriyor. Birçok sosyal medya kullanıcısı, kendi hesabında paylaşmak için fark yaratan fotoğraflar çekmek ve detayları yakalamak istiyor. Bu nedenle pek çok kişi, akıllı telefonlara entegre edilen makro lens teknolojisi ile profesyonel gibi görünen doğa ve yiyecek fotoğrafları çekebilmek için ipuçları araştırıyor.  

Sosyal medya platformlarının daha da fazla yaygınlaşması nedeniyle, görsel içerik üretimi de önemli oranda artış gösteriyor. Birçok sosyal medya kullanıcısı, kendi hesabında paylaşmak için fark yaratan fotoğraflar çekmenin ve detayları hızlıca yakalayabilmenin yollarını arıyor. Özellikle akıllı telefonlara entegre edilen çeşitli lens seçeneklerinin olması ise farklı bakış açılarının ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Aktarılan detaylara göre; akıllı telefonların sunduğu makro lens özelliği, bir nesnenin yüzeyindeki tüm ayrıntıları kaydediyor ve kullanıcıların manuel ayar yapmasına gerek kalmadan telefonun, bir nesneye otomatik olarak odaklanabilmesini sağlıyor. Detaylarla fark yaratabilecek karelerin içinde ise çoğunlukla doğa ve yiyecekler fotoğrafları yer alıyor.  

İşte akıllı telefonlarınızda bulunan makro lens ile profesyonel gibi görünen doğa ve yiyecek fotoğrafları çekebilmeniz için ipuçları! 

1.Işığa dikkat edin! 

Işığa Dikkat Edin

Güzel bir yakın plan yiyecek fotoğrafı çekmek için ışık kaynağınızın farkında olmanız gerekir. Genel portre fotoğrafçılığında, bir nesnenin arkasında herhangi bir arka plan ışığından kaçınılması önerilir. Ancak yemek fotoğrafçılığı farklıdır, çünkü bu fotoğrafçılık tarzında iki boyutlu ayrıntılara üçüncü boyutun eklenmesi gerekir. Arka plandaki ışığı iyi kullanabilirseniz, nesnenizin dinamizmini ortaya koymak için parlak alanlar ya da canlı renkler gibi ışık efektlerinden yararlanabilirsiniz. 

2.Size özel reflektör ile ışığı yönlendirin 

Size Özel Reflektör ile Işığı Yönlendirin

Profesyonel bir fotoğraf stüdyosu, en kaliteli kareleri çekmek için ışığı yönlendirmek ve değiştirmek amacıyla reflektör kullanır. Kafede otururken ya da evdeyken, kartvizit gibi beyaz bir kart parçası reflektör olarak kullanılabilir. Işığı artırmak için kartı akıllı telefonunuzun kamerasının yanına yerleştirin. Elinizde başka bir şey yoksa beyaz kart yerine A4 kağıdın küçük bir parçası bile işinizi görebilir. 

3.Gökkuşağının renklerini yakalayın 

Gökkuşağının Renklerini Yakalayın

En lezzetli tatlıların keyfini çıkarmak için sadece damak tadına değil gözlerimize de ihtiyaç var. Bu nedenle tatlıdaki her canlı renk ayrıntısını yakalayabilmek önemli. Kontrast bir arka plan da makro kamerayı kullanırken tatlınızdaki her dinamik gölgeyi ortaya çıkarmanın başka bir yolu olabilir. 

4.Doğanın renkleri elinizin altında 

Doğanın Renkleri Elinizin Altında

Bitkiler sayesinde temiz hava soluyabiliyor, rengarenk manzaraların tadını çıkarabiliyor ve altın renkli ekinlerden faydalanıyoruz. Işık sadece bitkilerin büyümesine yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda eşsiz özelliklerinin ortaya çıkmasını da sağlar. Bir bitki yaprağını belirli düzeyde ışığa maruz bıraktığınızda, eşsiz desenlerindeki doğanın güzellikleri gün yüzüne çıkar. 

5.Doğru ışık kullanımı ile fotoğraflarınıza canlılık katın 

Doğru Işık Kullanımı ile Fotoğraflarınıza Canlılık Katın

Güneş ışığı bitkilerin büyümesini sağlasa da aşırı ışık ya da güneşli ortam aslında iyi fotoğraflar çekmenizi engelleyebilir. Bitki fotoğrafçıları için en iyi ortam, yağmurdan hemen sonra geriye kalan ıslaklığın çektiğiniz karelere ekstra parlaklık katabileceği hafif bulutlu koşullardır. 

6.Siyah bir kâğıt parçası kullanmayı deneyin 

Siyah Bir Kağıt Parçası Kullanmayı Deneyin

Doğa fotoğrafı çekerken nesnenizin arka planı olarak ters ışık etkisi yaratacak tamamlayıcı bir renk kullanmak, fotoğraflarınızda daha zengin ayrıntılar yakalamanızı sağlar. Arka plan için siyah bir kâğıt ya da bez parçası kullanmak, bunu başarmanın kolay bir yolu olabilir. 

Samsung Galaxy A51 ve Galaxy A71 telefonların makro lens kamerası, tüm ayrıntıları yakalıyor 

Samsung Galaxy A51 Makro Lens

Güney Koreli teknoloji devi SamsungGalaxy A51 ve Galaxy A71 akıllı telefon modellerinin makro lens kamerasının kullanıcılara, profesyonel gibi görünen fotoğraflar sunabildiğine işaret ediyor. Şirkete göre; iki modelin de makro lens kamerası, insan gözünün yakından bakarak dahi algılayamadığı ayrıntıları yakalayıp ortaya çıkarmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Kullanıcılara oldukça iyi bir mobil deneyim sunmak için geliştirilen modeller, çıplak gözle yakalanamayan ayrıntıları yakalama yeteneği sunuyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google Fotoğraflar ‘ın Tasarımı Değişiyor!

Huawei 10.000 Dolar Ödüllü Fotoğraf Yarışması Başlattı

Canon Profesyonel Yeni Nesil Fotoğraf Makinesi ve Lensini Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz