Koreli bilim insanları, kendi kendini onarabilen bir araba kaplama malzemesi geliştirdi. Bu kaplama sayesinde araba çizikleri tarihe karışacak!

Otomobil sahipleri en çok da arabalarındaki çiziklerden yakınıyor. Her ne kadar dikkat etsek de yoldan sıçrayan taşlar nedeniyle bile arabalarda çizikler oluşabiliyor. Araç sahipleri bu durumu engellemek için özel kimyasallara veya seramik kaplamalara başvursa da ne yazık ki çiziklerin önüne geçilemiyor.

Ancak Koreli bilim insanlarının son çalışması, çizik sorununu tarihe gömecek gibi görünüyor. Kore Kimyasal Teknoloji Araştırma Enstitüsü (KRICT) bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanlarının geliştirdiği kendini onarabilen araç kaplaması, bu işlemi gerçekleştirebilmek için yalnızca güneş ışığına ihtiyaç duyuyor.

Işık Şiddeti Arttıkça Onarım Süresi Kısalıyor!

Koreli bilim insanlarının geliştirdiği kendi kendini onarabilen kaplama, akrilik poliol bazlı bir polimer ağından oluşuyor. Bu polimer ağı, bir uyarana tepki olarak parçalanıp, sonrasında orijinal haline dönebiliyor. Bu polimer ağının fototermal boya ile birleşimi ise, kendi kendini onarabilen kaplamayı meydana getiriyor.

Akrilik poliol bazlı bu kaplama, yalnızca 30 dakikalık güneş ışığında kendi kendini onarabiliyor. Uzmanlar, güneş ışığını mercek ile yansıttığımızda veya harici ışık kaynağı kullandığımızda, onarım süresinin 30 saniyeye kadar düşebileceğini söylüyor.

Bu Kaplamanın Avantajları Saymakla Bitmiyor!

Koreli bilim insanları tarafından geliştirilen bu kaplama büyük avantajlar sağlıyor. Bu avantajların ilki; fototermal boya ile ısının kendi kendine emilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu da onarım maliyetinin düşmesi anlamına geliyor. Üstelik bu kaplama defalarca kullanılabiliyor. Böylece kaplama yaptırmak isteyenler yalnızca uygulama masrafı ile kurtarıyor.

Bu kaplama, ikinci olarak şeffaf oluşuyla büyük bir avantaj sağlıyor. Yani arabanın rengi her ne olursa olsun, bu kaplama malzemesi ile arabanın kendi kendini onarması mümkün oluyor. Bu kaplama sayesinde çiziklerin onarımına harcanacak emek, zaman ve para tarihe karışıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz