android 13ün ilk geliştirici önizlemesi

Android 13’ün ilk geliştirici önizlemesi Google tarafından yayınladı. Android 13 ne zaman çıkacak? Android 13 özellikleri neler? Bilinen detaylar haberimizde.

Google, dün Android uygulama geliştiricilerine adeta erken bir Sevgililer Günü hediyesi verdi. Hediye paketinde ise Android 13’ün ilk geliştirici önizlemesi vardı. Bunun, yaklaşmakta olan işletim sistemine sadece bir “ilk bakış” olduğunu ve yalnızca geliştiricilere yönelik olduğunu belirtmekte fayda var. Genel kullanıcılara hazır olacak ilk beta sürümünün Nisan ayında gelmesi beklenirken, Android 13’ün tam sürümünün Temmuz ayından sonra çıkması planlanıyor.

Google’ın yayınladığı tüm zaman çizelgesine göz atarsak, önümüzdeki ay ikinci bir geliştirici önizlemesi, ardından Nisan’da ve Mayıs’ta birer beta, ve son olarak Haziran ve Temmuz’da “Platform Kararlılığı”nı geliştiren iki derleme göreceğiz.

Şimdi yeniliklere bakalım. Temeldeki gizlilik ve güvenliğe yeniden odaklanan Android 13, yeni bir sistem fotoğraf seçicisi getiriyor. Böylece yerel ve bulut tabanlı görüntüleriandroid 13 takvimi paylaşmak daha kararlı ve daha güvenlikli hale geliyor. Android belge seçicinin yetenekleri de fotoğraf ve video seçimine kadar artarken, uygulama artık cihazdaki tüm medyayı görüntülemek için izne ihtiyaç duymadan dosyaları paylaşmanıza izin veriyor. Bu özellik, eninde sonunda, Android 11 ve üstü sürümlerdeki tüm cihazlar için Google Play güncellemeleri aracılığıyla daha fazla Android kullanıcısına ulaşacaktır.

Google Play güncellemelerinden bahsetmişken, güncellemeler, güncelleme mekanizmasına eklenen yeni modüllerle Android’in daha fazlasını kapsayacaktır. Böylece sistem güncellemelerine olan ihtiyaç da azalacaktır.

Bir diğer yeni özellik ise, uygulamaların konum iznine ihtiyaç duymadan Wi-Fi aracılığıyla yakındaki cihazları keşfedebilecek ve bu cihazlara bağlanabilecek olması. Kontrol Merkezi’ne yeni bir API’nin yardımıyla özel kutucuklar eklenebilecek. İstenirse bir uygulama içinden de kutucuk eklemenize izin verecek yeni bir sistem iletişim kutusu da işleri kolaylaştırıyor.

android 13 kontrol merkezi

Renk temasını dinamik olarak ayarlamaya imkan veren Material You, Android 13 ile sadece sistem uygulamaları değil tüm uygulama simgelerine kadar uzanıyor. Tabi ki, bu özelliğin çalışması için geliştiricilerin uygulamalarına özellikle uyumlu simgeler sağlamaları gerekecek. Bu özel simgeler ilk başta Pixel’lerde mevcut olacak, ancak Google, bunları daha fazla telefona getirmek için cihaz üreticisi ortaklarıyla birlikte çalışacağına da söz veriyor.

android 13ün ilk geliştirici önizlemesi

Ayrıca, Android 13’te, çok dilli kullanıcılara güzel bir şekilde hitap edecek, uygulama başına ayrı bir dil tercihi de geliyor.

Bir geliştiriciyseniz ve Android 13 yapısını test etmekle ilgileniyorsanız, Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 5, Pixel 4a 5G, Pixel 4a, Pixel 4 veya Pixel 4 XL’e bir sistem görüntüsü flash edebilirsiniz. Yazılımın yapı numarası ise TPP1.220114.001.

Tekno Safari YouTube kanaloına abone olmayı unutmayın!

İlginizi Çekebilir:

Sony AI’ın ilk insanüstü ajanı: Gran Turismo Sophy

ABD’liler geçen yıl 121 milyar dolarlık telefon satın aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz