Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Facebook, 2021’in ilk çeyreği itibariyle aylık yaklaşık 2,85 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaştı ve dünyanın en büyük sosyal ağı oldu. Aktif kullanıcı, son 30 gün içinde Facebook’a giriş yapanlar olarak anıldığı için bu sayı oldukça dikkat çekici. 

Almanya merkezli, pazar ve tüketici verilerinde uzmanlaşmış bir şirket olan Statista’nın açıkladığı son veriler, Facebook’un yeniden dünyanın en büyük sosyal ağı olduğunu ortaya koydu. 

Aktarılan detaylara göre; Instagram ve WhatsApp gibi pek çok önemli platformun çatı şirketi olan Facebook, Mayıs 2021 itibariyle 2,85 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Şirket, 2012’nin üçüncü çeyreğinde, aktif Facebook kullanıcı sayısı bir milyarı aşarak, bunu yapan ilk sosyal ağ olmuştu. 2021’in ilk çeyreğinde şirket, 3.45 milyar insanın her ay şirketin temel ürünlerinden (Facebook, WhatsApp, Instagram veya Messenger) en az birini kullandığını belirtti.

En Çok Facebook Kullanan Ülkeler Belli Oldu

Facebook’un dünyadaki aktif kullanıcı sayısının yanı sıra aktarılan veriler Facebook’u en çok kullanan ülkeler konusunda da yardımcı oldu. Bu bağlamda Statista’nın açıkladığı verilere göre; yalnızca Hindistan’da 290 milyondan fazla Facebook kullanıcısı var ve bu da onu Facebook izleyici boyutu açısından lider ülke yapıyor. Bunu bir bağlama oturtmak gerekirse, Hindistan’ın Facebook izleyicileri bir ülke olsaydı, o zaman dünya çapındaki en büyük nüfus açısından dördüncü sırada yer alırdı . Hindistan dışında, her biri 100 milyondan fazla Facebook kullanıcısı olan başka pazarlar da var. Bunlar sırasıyla 190 milyon, 140 milyon ve 130 milyon Facebook kullanıcısı olan Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya ve Brezilya. Türkiye’ye gelindiğinde ise listede 13. sıraya yerleşmiş olduğunu görüyoruz.

Facebook’un başlangıçları

2004 yılında kurulan Facebook, şu anda küresel erişime ve toplam aktif kullanıcılara dayalı en büyük sosyal ağ hizmetidir. Harvard öğrencisi Mark Zuckerberg ve bazı çağdaşları tarafından başlatılan hizmet, başlangıçta yalnızca Harvard öğrencilerine açıktı, ancak kısa süre sonra lise öğrencilerine ve 13 yaş ve üstü küresel kullanıcılara açılmadan önce bölgesel üniversitelere, Ivy League’e ve diğer kolejlere genişledi. Mayıs 2021 itibarıyla Hindistan, Facebook kullanıcı tabanı boyutunda ilk sırada yer alıyor .

Facebook nasıl çalışır?

Facebook kullanıcıları, sosyal ağı kullanmadan önce kaydolmalıdır. Arkadaş olarak ekleyebilecekleri diğer kullanıcılarla etkileşim kurmak için kişisel bir profil oluşturmakta özgürdürler. Ayrıca, Facebook kullanıcıları işyeri, kolej veya okul bazında kullanıcı gruplarına katılabilir bunun yanı sıra Facebook kişilerini listeler halinde kategorilere ayırabilir. Kullanıcılar durum güncellemeleri veya başka içerikler yayınlayabilir ve birbirlerine mesaj gönderebilir. Facebook kullanıcıları, sosyal oyunlar veya fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram gibi Facebook’a ait diğer hizmetler de dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalarla etkileşime girebilir.

İlginizi Çekebilir:

Facebook, Yapay Zekalara Unutmayı Öğretiyor!

Facebook ’ta Spotify Üzerinden Müzik ve Podcast Dinlenebilecek

Haftalık Teknoloji Gündemi – Netflix E-Ticarete Atıldı, Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz