ABD’li teknoloji devi Apple, 2020 yılında da yüzde 37’lik bir pazar payıyla tablet pazarında zirvedeki konumunu korudu. Analistler; 2020 yılının en çok tablet satan şirketi olan Apple’ın, yıl genelinde 58.8 milyon adet ‘iPad’ modeli satmış olduğuna işaret etti.  

ABD’li teknoloji devi Apple, 2020 yılında da yüzde 37’lik bir pazar payıyla tablet pazarındaki zirve pozisyonunu korudu. Şirketin, 2020 yılının en çok tablet satan markası olduğu ifade edildi. Analistler; Apple’ın, yılın son çeyreğinde 19.2 milyon adet ‘iPad’ satışı yapmış olduğuna işaret etti. ‘Canalys’ verileri ise 2020 yılı genelinde şirketin sattığı toplam ‘iPad’ sayısının, 58.8 milyon adet olduğunu gösterdi. Söz konusu rakamın, bir önceki yıla göre yüzde 24’lük bir artışa tekabül ettiğinin de altı çizildi.  

Yıl genelindeki toplam ‘iPad’ sevkiyatının ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 40 artış gösterdiği dile getirildi. 2020’nin son çeyreğinde Apple, tablet pazarından dünya genelinde yüzde 36’lık bir pay elde etti. Listede Apple’ı, sırasıyla yüzde 19’luk bir pazar payıyla Samsung ve yüzde 12’lik bir pazar payıyla Amazon takip etti. Samsung’un yıl içerisinde 9.9 milyon, Amazon’un ise 6.5 milyon tablet sevkiyatı yaptığı görüldü. Apple’ın tablet pazarındaki en güçlü rakiplerinden biri olan Huawei ise pazardan yüzde 10’luk bir pay alabildi. 

Canalys, 2020 yılına ilişkin PC pazarı verilerini de açıkladı 

PC Pazarı 2020

Canalys, 2020 yılına ilişkin PC pazarı verilerini de açıkladı. Aktarılan detaylara göre; Lenovo, pazarda yüzde 20’lik bir pay elde ederek zirveye oturdu. Sıralamada Lenovo’yu, yüzde 18’lik bir pazar payı ile Apple takip etti. Apple’ın, yılın son çeyreğinde 26.4 milyon adet tablet ve bilgisayar satarak pazarda yüzde 42’lik bir büyüme yaşadığı ifade edildi. Rapor ayrıca; Apple’ın, 2020 yılı boyunca toplamda 81.4 milyon adet ‘iPad’ ve ‘Mac’ cihaz sattığını gösterdi.

Diğer yandan; ABD merkezli teknoloji devi, kısa bir süre önce yılın son çeyreğine ilişkin verileri de yayınlamıştı. Kazanılan toplam gelirde yeni bir rekora imza atan şirket, ‘iPad’ gelirlerinde yüzde 41’lik bir artış yaşandığına işaret etmişti. ‘Mac’ bilgisayar modellerinin gelirlerinde ise tüm zamanların son çeyrek rekorunun kırıldığı dile getirilmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, Dünya Genelinde 1.65 Milyar Aktif ‘iPhone’ Olduğunu Açıkladı 

Apple’ın iOS 14.4 ve iPadOS 14.4 Güncellemesi Yayınlandı

Apple, Siyahilerin Kültürünü Kutlamak için Yeni Akıllı Saati ve Bilekliğini Duyurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz