İsveç merkezli müzik akış servisi sunan Spotify, yeni bir patent aldı. Spotify’ ın yeni patenti kullanıcıların seslerini dinleyerek müzik öneren bir teknoloji yer alıyor. 

Çevrim içi müzik akış hizmeti sunan Spotify ’ın almış olduğu yeni bir patent dikkat çekti. Platformun almış olduğu patentte kullanılan teknoloji kullanıcılara daha fazla kişiselleştirilmiş müzik sunmaya odaklanıyor. 2018 yılında başvurulan ancak 12 Ocak itibariyle onaylanan patent, kullanıcıların duygu durumlarına, cinsiyetine, yaşına ya da aksanına göre müzik önerilerinde bulunacak.

İsveç merkezli şirketin yeni teknolojisi, kullanıcıların cihazının mikrofonlarına gelen sesleri analiz ediyor. Çevreden duyduğu seslere göre kullanıcıların ruh hallerini ve bulundukları ortamı analiz edebilecek. Hatta şirket yeni patenti için: “Medya yayın uygulamalarının kullanıcılara kişiselleştirilmiş öneriler sağlayan özellikler sunması yaygın bir uygulamadır” sözlerini kullanıyor.

Spotify yeni teknolojiyi şu anki sisteme entegre etmek istiyor

Spotify’ın kullanıcılarına daha fazla kişilleştirilmiş müzik sunmak için çalışmalarını sürdürdüğü ve şu an halihazırda kullandığı sistemin pek de verimli olmadığını düşünmesi bu yeni teknolojinin daha fazla geliştirilebileceğini de ortaya koyuyor. Bu bağlamda Spotify’ın yeni teknolojisinin, kullanıcıların cinsiyetleri, en sevdiği sanatçıları, yaşları ve daha pek çok benzer bilgiye sahip olması gerekiyor. Söz konusu patentte bulunan teknoloji, aynı zamanda kullanıcıların ses tonunu, sesteki stres seviyesini ve sesin ritmini analiz edebiliyor. Bunun ardından ise, kullanıcıların mutlu, üzgün, kızgın ya da nötr olup olmadığını anlayabiliyor.

Spotify, teknolojisinin kullanıcıların ve çevrenin seslerini dinleyerek onlara ruh hallerine uygun müzikler sunmak için; duygular, cinsiyet, yaş ve aksan gibi verilerin birer örnek olduğunu belirtiyor. Ayrıca daha çok farklı ve başka verinin bu özellik için kullanılabileceği aktarılıyor. Şu an Spotify’ın halihazırda kullandığı sistem kullanıcıların daha önce çaldığı ya da tekrar tekrar dinlediği müzikleri analiz ediyor. Bunun yanı sıra arkadaşlarının da müzik zevkini analiz eden Spotify tüm bu verilerle yeni patentindeki teknolojiyi entegre etmek istiyor.

Spotify Patent ‘i etik soruları akıllara getiriyor

Yeni teknolojinin platforma entegre edilmesi platformun kullanıcı deneyimini artırması gibi iyi sonuçlar doğursa da beraberinde riskli bazı soruları da getiriyor. Kullanıcıların mikrofonundan sesini dinleyebilen bir teknoloji gizlilik ve güvenlik sorularını da anında getirdiği için Spotify’ın geliştirici ekibi bu etik sorular için çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, yeni teknolojinin etik tartışmaları dikkate almadan uygulamaya koymama yolunda ilerliyor. Kullanıcıların veri gizliliği ve güvenliğinin son derece önemli olduğunu belirten ar-ge ekibi bu nedenle oldukça dikkatli bir şekilde geliştirilmeler yapılacağını aktarıyor.

İlginizi Çekebilir:

Spotify, Ücretsiz Sesli Kitap Özelliğini Test Ediyor

Spotify’da Telefona İndirilen Müzikler Dinlenebilecek

Müzik ya da Podcast Dinlerken İşinize Yarayacak Az Bilinen Spotify Özellikleri – Pratik Yol:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz