Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Teknoloji Yeni MacBook Pro ve Yeni MacBook Air Dikkat Çekti

Yeni MacBook Pro ve Yeni MacBook Air Dikkat Çekti

Apple, bugün düzenlediği One More Thing lansmanında, dünyanın ilk 5 nm mimariye sahip ilk bilgisayar işlemcisi M1 ile birlikte yeni 13 inç MacBook Pro ve yeni 13,3 inç MacBook Air modellerini de tanıttı. 

Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisi Apple’ın bu sene düzenlediği üçüncü etkinlik olan “One More Thing” kapsamında şirket, yeni ürünlerini ve sistemlerini resmi olarak görücüye çıkardı. Etkinlikte, Apple’ın dünyanın ilk 5 nm mimariye sahip ilk bilgisayar işlemcisi M1’den gücünü alan yeni MacBook’lar tanıtıldı. Oldukça iddialı bir şekilde tanıtılan yeni M1 işlemcisi sayesinde sınıfındaki Windows işlemcili bilgisayarlardan 3 kat daha hızlı olduğu belirtilen yeni 13,3 inç MacBook Air ve özellikle batarya noktasında önemli iyileştirmeleri bulunan yeni 13 inç MacBook Pro ortaya çıktı. 

Yeni M1 işlemcili 13 inç MacBook Pro

Apple’ın yeni 13 inç MacBook Pro modelinde bulunan M1 işlemcisinde 8 çekirdekli CPU bulunuyor. Bu bağlamda yeni MacBook 13’ün 2,8 kat daha hızlı bir performans sunacağı aktarılıyor. GPU tarafında ise söz konusu hızın 5 katına çıkacağı şirket tarafından belirtiliyor. Apple lansmanda, yeni 13 inç MacBook Pro’nun rakip Windows dizüstü bilgisayarlardan 3 kat daha hızlı olduğunu da söylüyor.

Apple’ın M1 işlemcisini bünyesinde barındıran yeni MacBook Pro’su performansın yanı sıra uzun batarya ömrüyle de öne çıkarıldı. Şirket, yeni 13 inç MacBook Pro’nun internet gezintilerinde 17 saat, video oynatmada ise 20 saatlik bir batarya ömrü olduğunu dile getiriyor. Apple’ın açıkladığı süreler Mac cihazlar arasındaki en uzun kullanım ömrü olarak öne çıkıyor. M1 işlemciden gücünü alan yeni 13 inç MacBook Pro’nun Thunderbolt USB 4 bağlantısı da bulunuyor.

Yeni 13,3 inç MacBook Air

Apple’ın lansmanda ilk tanıttığı MacBook modeli 13,3 inç MacBook Air oldu. Yeni MacBook Air, gücünü aldığı yeni Apple işlemcisi ile birlikte geçen dönemlerdeki nesillere göre önemli bir performans artışı sunacak.

Apple’ın sade ve ince tasarımıyla görücüye çıkan MacBook Air, M1 işlemci sayesinde üstün performans özellikleri sunacak. Apple’ın açıklamalarına göre yeni 13,3 inç MacBook Air, sınıfında bulunan Windows bilgisayarlardan 3 kat daha iyi bir performans vadediyor. Yeni MacBook Air, önceki nesil işlemciye göre ise 3,5 kat daha hızlı.

Etkinlikte Apple M1 işlemcisiyle performansta artış göstereceği belirtilen MacBook Air’in aynı zamanda batarya noktasında da tüketicileri memnun edeceği belirtiliyor. Açıklanan verilere göre yeni 13,3 inç MacBook Air, 15 saat boyunca kablosuz ağda internet deneyimi ve 18 saat video oynatma süresi sunacak. Bu süre şimdiye kadar üretilen tüm MacBook’lardaki en uzun batarya süresi olacak.

Apple’ın yeni MacBook Air modelinde dikkat çeken bir diğer nokta ise bilgisayarda hiçbir fanın olmaması oldu. Yeni MacBook Air’in Fansız yapısı bilgisayarı çok daha sessiz yapacak hatta yeni MacBook Air neredeyse hiç ses çıkarmayacak. 

Apple’ın yeni MacBook Air dizüstü bilgisayar modeli, 13 ve 16 inç boyut seçenekleriyle satışa sunulacak. 17 Kasım’dan itibaren satın alınabilecek olan MacBook Air’in başlangıç fiyatı ise 10.999 lira olacak.

İlginizi Çekebilir:

Apple, 5 nm Mimariye Sahip İlk Bilgisayar İşlemcisi M1’i Tanıttı

Apple’ın ‘iOS 14’ ile Kullanıma Sunduğu Yeni Gizlilik Özellikleri, Dijital Reklam Pratiklerini Büyük Oranda Etkileyecek

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR