Apple Akıllı Gözlük
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Apple, 2023 yılında satışa sunulması beklenen ‘Apple Glass’ isimli akıllı gözlük projesine ilişkin yeni bir patent aldı. Söz konusu patentin, artırılmış gerçeklik teknolojisiyle oluşturulan görüntünün parlaklık ayarını otomatik olarak ortam ışığına göre optimize edeceği ifade edildi. Böylece görüntünün, olabilecek en gerçekçi biçimde görünmesinin sağlanacağı dile getirildi. 

ABD’li teknoloji devi Apple’ın, uzun zamandır artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojilerini giyilebilir ürünlerde kullanmaya yönelik bir akıllı gözlük projesi üzerinde çalıştığı biliniyordu. Şirketin, ‘Apple Glass’ adını verdiği gözlüğü 2023 yılında tanıtması bekleniyordu. Yaşanan son gelişmelere göre; Apple, uzun süredir üzerinde çalıştığı akıllı gözlük projesine ilişkin yeni bir patent aldı. Patent başvurusunun, ‘ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yapıldığı ifade edildi. Bununla birlikte patentin, “Yerelleştirilmiş Optik Ayarlara Sahip Görüntüleme Sistemi” adı altında alındığı dile getirildi.

Apple Akıllı Gözlük  

Aktarılan detaylara göre; söz konusu patent, artırılmış gerçeklik algoritmasına dayanıyor. Patenti için başvurulan teknolojinin; artırılmış gerçeklik ile oluşturulan görüntünün parlaklık ayarını, otomatik olarak ortam ışığı ile eşitlediği ve ortam ışığına göre optimize ettiği belirtiliyor. Bu sayede görüntüdeki sanal nesnenin, mümkün olan en gerçekçi biçimde görünmesinin sağlanacağı ifade ediliyor.  

‘Apple Glass’, numaralı gözlük olarak da kullanılabilecek

Apple Glass

Diğer yandan; ‘Apple Glass adı verilen akıllı gözlüğün, donanım noktasında da optik bileşenler kullanması bekleniyor. Böylece gözlüğün, görme kusuru olan kişiler tarafından da numaralı gözlük olarak kullanılabileceğine işaret ediliyor. Ayrıca analistler, Apple’ın akıllı gözlüğünde 5 nm fabrikasyon süreciyle üretilen son teknoloji bir işlemci kullanacağını dile getiriyor. Ayrıca gözlükte; teknoloji devinin, giyilebilir teknolojilere ilişkin ürünlerinde kullandığı ‘watchOS’ işletim sistemini kullanacağı tahmin ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, ‘iPhone’ ve ‘iPad’lere Çoklu Kullanıcı Desteği Getirmeye Hazırlanıyor 

Apple’ın ‘AppStore Küçük İşletme Programı’ Başladı

Apple, AirPods Max’in Uygun Fiyatlı Versiyonu ile Gelecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz