AppStore Küçük İşletme Programı

Apple’ın ‘AppStore Küçük İşletme Programı’ seçili geliştiriciler için başladı. ABD merkezli teknoloji devi, program kapsamında yıllık geliri 1 milyon dolardan az olan geliştiricilerden daha düşük ‘AppStore’ ücretleri ve komisyon almaya başladığını duyurdu.  

Apple, ‘AppStore Küçük İşletme Programı’ kapsamında ‘Küçük İşletme’ konumundaki geliştiricilerden daha düşük ‘AppStore’ ücretleri ve komisyon almaya başladığını duyurdu. ABD merkezli teknoloji devi, söz konusu programı ilk kez Kasım ayında tanıtmıştı. Yapılan açıklamada, yılda 1 milyon dolardan az kazanan geliştiricilerin AppStore ücretlerinin yarı yarıya düşürüleceği ifade edilmişti. Bununla birlikte; program kapsamına alınan geliştiricilerin, satışlar ve uygulama içi satın almalardan Apple’a yüzde 30 yerine yüzde 15 komisyon ödemekle yükümlü olacağı dile getirilmişti. Şirket, Aralık ayı başlarında programa kaydolan geliştiricileri kabul etmeye başlamıştı. Programın, 1 Ocak 2021 tarihinde başlayacağı belirtilmişti.  

Fakat Apple, bazı geliştiriciler için programı erkenden başlattı. Program katılımcılarından ‘Apparent Software’ın kurucusu Jacob Garbon, resmi Twitter hesabı üzerinden program kapsamında indirimli ücret uygulamasının resmen başlatıldığını açıkladı. Garbon, paylaşımında konuya ilişkin birkaç ekran görüntüsüne de yer verdi.  

Apple, AppStore’daki satışlar ve uygulama içi satın almalar için yüzde 30 komisyon talep ediyordu

Apple Komisyon

Diğer yandan; AppleAppStore’un ilk günlerinden bu yana geliştiricilerden platform üzerinden yapılan satışlar ve uygulama içi satın almalar için yüzde 30 komisyon talep ediyordu. Fakat birçok şirket, komisyon oranının oldukça yüksek olmasına ilişkin duyduğu memnuniyetsizliği dile getirmeye başlamıştı. Epic Games, bu örneklerin başında geliyordu. Video-oyunu şirketi, ‘Fortnite’ bünyesine eklediği bir oyun içi ödeme sistemi nedeniyle ‘AppStore’ kurallarını kasıtlı olarak ihlal etmiş ve Apple’a karşı bir savaş başlatmıştı. İçlerinde Facebook’un da yer aldığı birçok teknoloji şirketi, söz konusu gerilimde ‘Epic Games’in mücadelesini desteklemişti. 

Apple ise ‘AppStore Küçük İşletme Programı’nı tanıttığında, uygulamanın platformdaki geliştiricilerin büyük bir çoğunluğuna fayda sağlayacağına işaret etmişti. Fakat Apple ve geliştiriciler arasında tırmanan kriz sonrası böyle bir hamle gelmesi, birçok kişi tarafından Apple’ın antitröst soruşturmalarından kaçınma hamlesi olarak yorumlandı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, AirPods Max’in Uygun Fiyatlı Versiyonu ile Gelecek

Elon Musk, Geçmişte Tesla’yı Apple’a Satmaya Çalıştığını Açıkladı

Apple, 2024 Yılında ‘LiDAR’ Sensöre Sahip Elektrikli Otomobil Üretimine Başlayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz