Tim Cook Facebook Eleştiri

Apple CEO’su Tim Cook, kısa bir süre önce katıldığı bir konferansta Facebook ve şirketin iş modelini eleştiri yağmuruna tuttu. Açıklamalarında doğrudan Facebook’un adını kullanmayan Cook; veri istismarına dayalı bir iş modelinin övgü yerine, küçümsenmeyi hak ettiğine işaret etti.  

Kısa bir süre önce WhatsApp’ın gizlilik politikası ve platform koşullarını güncelleyeceğini duyurması, veri gizliliği ve güvenliğine ilişkin soru işaretlerini de tekrar gündeme taşıdı. Yaşanan gelişmeler sonrası; adı sürekli konuyla ilgili skandallara karışan çatı şirket Facebook, hızlı bir biçimde eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Tartışmalar devam ederken ABD’li teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook da Facebook ve şirketin iş modelini eleştiri yağmuruna tuttu. Katıldığı European ComputersPrivacy & Data Protection (CPDP) isimli konferansta Facebook’un adını kullanmadan konuya ilişkin görüşlerini aktaran Cook; veri istismarına dayalı bir iş modelinin, övgü yerine küçümsenmeyi hak ettiğine işaret etti.  

Dünyaca ünlü CEO, veri gizliliğine ilişkin açıklamasında Daha önce de söylediğim gibi, hayatımızdaki her şeyin toplanıp satılabileceğini ‘normal’ olarak kabul edersek o zaman, veriden çok daha fazlasını kaybetmiş oluruz. İnsan olma özgürlüğünü kaybederiz” ifadelerine yer verdi. Veri toplama ve işleme prensibine dayanan iş modelinin kutuplaşmaya ve şiddete yol açacağını belirten Cook, daha sonra “Eğer bir işletme; yalan bilgi veren kullanıcılar, seçim olmaktan çıkmış seçimler ve veri istismarı üzerine kuruluysa bu işletme övgülerimizi değil, küçümsenmeyi hak ediyor” ifadelerini de sözlerine ekledi.  

Tim Cook, Facebook ile ilgili açıklamasında Apple’ın veri gizliliği hassasiyetine de dikkat çekti 

Tim Cook Facebook

Diğer yandan; Tim Cook, Facebook ile ilgili açıklamasında Apple’ın gizlilik politikası ve konuya ilişkin hassasiyetine de dikkat çekti. Teknolojinin yalnızca kişilere fayda sağlayacak şekilde geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Cook, Avrupa’da ‘CPDP’nin yürürlükte olan veri güvenliği yasasını takdir ettiğinin de altını çizdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple CEO’su Tim Cook, Şirketin Facebook ile Yaşadığı Gerilime İlişkin Açıklama Yaptı 

Apple CEO’su Tim Cook açıkladı: 24 ay taksitle iPhone satışına başlanacak

Apple, 2024 Yılında ‘LiDAR’ Sensöre Sahip Elektrikli Otomobil Üretimine Başlayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz