COVID-19 Aşısı Çocuklar

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen COVID-19 aşısı, FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi)’dan 12-15 yaş arasındaki çocuklar için kullanım onayı aldı. FDA, aşının artık 12-15 yaş arası çocuklara da uygulanabileceğini açıkladı. Söz konusu aşı, önceden yalnızca 16 yaş ve üzerindeki çocuklara uygulanabiliyordu.  

Pfizer ve BiONTech tarafından geliştirilen COVID-19 aşısı, FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi)’dan 12-15 yaş arasındaki çocuklar için kullanım onayı aldı. FDA, Pfizer aşısının artık 12-15 yaş arası çocuklara da uygulanabileceğini açıkladı. Söz konusu aşı, önceden yalnızca 16 yaş ve üzerindeki çocuklara uygulanabiliyordu. Pfizer ve BioNTech, aşının bu yaş grubundaki çocuklar için oldukça etkili olduğunu gösteren veriler yayınladıktan hemen sonra Nisan ayı başlarında FDA’dan yetkiyi 12-15 yaş grubunu da kapsayacak şekilde genişletmesini talep etmişti. Yapılan çalışmada; iki doz aşı uygulanan 12-15 yaş arası çocukların tümünün, ciddi yan etkiler göstermeden güçlü antikor üretebildiği ve COVID-19 geliştirmediği kaydedilmişti.  

Aktarılan detaylara göre; ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden bir komite, kısa bir süre içerisinde aşının bu yaş grubundaki çocuklara nasıl uygulanması gerektiğine dair önerilerde bulunmak üzere toplanacak. ABD’nin, sürü bağışıklığı hedefine ulaşabilmek ve salgını sonlandırabilmek için çocukları ve gençleri de aşılaması gerekecek. Genişletilen yetki, bu hedefle atılan adımlardan biri olacak.  

Çocukların aşılanması, virüsün aile üyeleri veya toplumun diğer üyelerine taşınmasını önleyebilir

Çocukların Aşılanması

Diğer yandan, çocukların COVID-19’dan ciddi bir biçimde enfekte olma riski yetişkinlere göre daha az olsa da çocuklar da virüsü kapabiliyor ve uzun süreli semptomlar gösterebiliyor. Bu da virüsten enfekte olmuş çocukların, COVID-19’u toplumun başka fertlerine kolaylıkla taşıyabilmesinin önünü açıyor. Bu nedenle; çocukların aşılanması, virüsün aile üyeleri veya toplumun diğer üyelerine taşınmasının önüne geçiyor. ABD’de, 2020 yılının Mart ayından bu yana 11-17 yaş aralığındaki yaklaşık 1.5 milyon çocuğun COVID-19’dan enfekte olduğu ifade ediliyor. Pfizer ve BioNTech, 6 aylık bebeklerden başlayarak aşıyı daha genç yaş gruplarında da test etmeye devam ediyor. 18 yaş ve üzeri için kullanım onayı alan Moderna aşısı ise 6 ay ve 17 yaş arası bebek ve çocuklarda test ediliyor. Johnson & Johnson’ın da benzer çalışmalar için planları olduğu biliniyor. ABD’de ayrıca, şu ana kadar 152 milyon 819 bin 904 kişiye en az bir doz COVID-19 aşısı uygulanmış olduğu belirtiliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

BioNTech Tarafından Geliştirilen COVID-19 Aşısının, Virüsün Güney Afrika Mutasyonuna Karşı Çok Daha Az Etkili Olduğu İfade Edildi 

Bill Gates, Koronavirüs Aşısı Yaptırdığını Duyurdu 

Yeni Nesil COVID-19 Aşıları, Hap veya Burun Spreyi Formunda Gelebilir 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz