İlk Özel ISS Görevi

İlk özel ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) Görevi, NASA ve Axiom Space tarafından 2022 yılının Ocak ayından sonra hayata geçirilecek. Görev kapsamında; 4 astronot, SpaceX’in geliştirdiği ‘Crew Dragon’ kapsülüyle ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşınacak. Mürettebat, eski bir NASA astronotu ve üç iş adamından oluşacak.  

Elon Musk liderliğindeki SpaceX ve Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin, bu yıl içerisinde sivilleri yörüngeye taşıma planlarını ilerletirken uzay turizmi de aynı oranda hız kazanıyor. NASA, benzer şekilde özel bir şirket tarafından ‘ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu)’e yapılacak mürettebatlı bir görevi de hayata geçirmeyi planlıyor. Dünyaca ünlü uzay ajansının, bu kapsamda sivilleri ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürmek üzere Axiom Space ile anlaşmaya varmış olduğu biliniyor. Aktarılan detaylara göre; ilk özel ISS görevi, NASA ve Axiom Space tarafından 2022 yılının Ocak ayından sonra hayata geçirilecek.  

SpaceX’in geliştirdiği ‘Crew Dragon’ kapsül ile seyahat edecek olan 4 astronot, ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 8 gün geçirecek ve soğuk hava deposunda tutulması gereken numuneleri NASA için Dünya’ya geri getirecek. NASA ve uluslararası ortakların, Axiom Space tarafından önerilen ve eski bir NASA astronotu ile üç iş adamından oluşan dört kişilik mürettebatı görevden önce onaylaması gerekecek. Göreve yönelik eğitim ve antrenmanlar, bu yılın yaz aylarında başlatılacak.  

NASA, ISS’e eklenecek en az 1 yaşanabilir modülün inşası için de Axiom Space ile iş birliği yapmıştı 

NASA Axiom Space İş Birliği

Diğer yandan; NASA Genel Merkezi’nden Kathy Lueders, ilk özel ISS görevini hayata geçirmekten dolayı heyecan duyduklarına işaret etti. Özel şirketler tarafından yapılan mürettebatlı görevlere yönelik programların en büyük hedeflerinden birinin, yörüngede ticari bir ekonomi geliştirmek için NASA dışında iş ortaklarının bulunması olduğunun da altı çizildi. NASA ayrıca, 2024 yılının sonlarında ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’na eklenecek olan en az 1 yaşanabilir modülün inşası için de Axiom Space ile iş birliği yapmıştı.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Dünyanın İlk Özel Uzay İstasyonu Projesi, Yatırım Turunda 130 Milyon Dolar Topladı  

SpaceX, NASA ile Yaptığı Anlaşmaya Gelen İtirazlar Nedeniyle Ay Görevi İçin Geliştirdiği Uzay Aracı ile İlgili Çalışmaları Durdurdu 

NASA’nın Parker Güneş Sondası, Güneş’in Dış Katmanına Dokundu! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz