Pazar, Ekim 24, 2021
Ana SayfaDijitalTrump’ın Paylaşımı Zuckerberg’e 7,2 Milyar Dolar Kaybettirdi

Trump’ın Paylaşımı Zuckerberg’e 7,2 Milyar Dolar Kaybettirdi

ABD’de yaşanan ırkçılık karşıtı gösterilerde Trump’ın olay yaratan şiddeti yücelten paylaşımı Zuckerberg’e 7,2 milyar dolar kaybettirdi. Zuckerberg ‘in Trump ’ın paylaşımını Facebook’tan kaldırmaması CEO’nun “Dünya’nın en zenginleri” listesinde dördüncü sıraya gerilemesine sebep oldu.

ABD’nin Minnesota Eyaleti’nde yaşayan afro-amerikalı bir vatandaşın polis şiddeti sebebiyle boğularak can vermesinin ardından, tüm ülkede kelimenin tam anlamıyla kaos hakim olmaya başladı. Irkçılık karşıtı gösterilerin düzenlendiği sokaklarda kalabalıklar durdurulamaz bir hale büründü. ABD’nin sokaklarından sonra ırkçılık karşıtı protestolar sosyal medya platformlarına da taşındı. Hem diğer ülkelerden hem de sosyal medya platformlarından büyük destek gören ırkçılık karşıtı protestolarda, Trump da sosyal medyadan paylaşımlarda bulundu. 

Twitter Trump’ın tweet’ini sınırlandırdı

Trump’ın Twitter, Facebook gibi büyük platformlarda yaptığı paylaşımlar ülkedeki gerginliği daha da artırdı. Twitter Trump’ın tweet’ini işaretleyerek “şiddet yücelttiği” gerekçesiyle sınırlandırdı. Twitter’ın Trump’ın tweet’ini “şiddet içerdiği gerekçesiyle” kısıtlamasından daha önce ise sosyal medya platformu iki kez ABD Başkanı’nın tweet’lerine kullanıcıların doğru bilgiye ulaşabilmesi adına “teyit” özelliğini eklemişti. 

ABD’nin neredeyse tüm eyaletlerine ulaşan sokak protestoları ile birlikte sosyal medyada devam eden ırkçılık karşıtı gösteriler yoğun bir şekilde devam etti. Twitter’ın Trump’ın tweet’lerini sınırlandırıp, teyit için bir bilgi eklemesinin ardından Facebook’un bu konuda hiçbir şey yapmaması Zuckerberg’i eleştirilerin odak noktası haline getirdi.

Zuckerberg: Trump ‘ın paylaşımı Facebook kurallarını ihlal etmiyor

Hem kullanıcılarından hem de çalışanlarından büyük tepki çeken Zuckerberg, “Başkan Trump’ın paylaşımı Facebook kurallarını ihlal etmiyor”  sözleriyle olayların hedefi haline geldi. Paylaşımları kaldırmayan Zuckerberg “ifade özgürlüğü” adı altında ABD Başkanı Trump’ın tweet’ini kaldırmadığını belirtti. Ancak Trump’ın paylaşımlarını platformdan kaldırmayan Facebook CEO’sunun başı şirketlerin platforma reklam vermemesi sebebiyle ağrımaya başladı. 

Zuckerberg 7,2 milyar dolar kaybetti

Birçok marka ve firma Facebook’a verdikleri reklamları geri çekmeye başladı. Facebook’un piyasa değeri tam 56 milyar dolar azaldı. Aralarında Coca-Cola ve Verizon’un da bulunduğu birçok şirket Facebook’tan reklamlarını çekti. Zuckerberg’in kişisel serveti 82,9 milyar dolar düştü. Facebook CEO’sunun cuma günü de hisselerinin değeri 8,3 düştü. Bu durum Zuckerberg’e 7,2 milyar dolar kaybettirmiş oldu. 

Dünyanın en fazla kullanıcısı bulunan Facebook’un 36 yaşındaki CEO’su Zuckerberg “Dünyanın En Zenginleri” listesinde Amazon CEO’su Jeff Bezos, Microsoft kurucusu Bill Gates ve lüks giyim markası Lousi Vuitton CEO’su Bernard Arnault’tan sonra dördüncü sıraya geriledi. 

İlginizi Çekebilir:

Facebook Çalışanları Trump Protestosunu Sürdürüyor

ABD Başkanı Trump Sosyal Medya Kararnamesini İmzaladı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR