apple-haksiz-rekabet1

Fransız Rekabet Kurumu, Amerikalı teknoloji devi Apple’a Fransa’daki iki iş ortağıyla rekabet etmeme konusunda anlaştığı, diğer dağıtımcıların fiyat konusunda bu ortaklarla rekabet etmesini önlediği ve böylece haksız rekabete sebep olduğu gerekçesiyle 1.2 milyar dolar değerinde rekor bir ceza verdi. Apple ise karara şiddetle karşı çıktığını ve itiraz etmeyi planladığını açıkladı.

Amerika merkezli teknoloji devi Apple, haksız rekabete sebep olduğu gerekçesiyle rekor cezaya çarptırıldı. Fransız Rekabet Kurumu “Autorité de la Concurrence, söz konusu davada Apple ve dağıtımcı iş ortakları “Ingram Micro” ile “Tech Data”yı Apple ürünleri üzerine haksız bir ticari birlik yürüttükleri gerekçesiyle suçlu buldu. Kurum Apple’ı konuyla ilgili 1.2 milyar dolar değerinde rekor bir cezaya çarptırırken; “Ingram Micro” 70.2 milyon dolar,Tech Data” ise 85 milyon dolar ceza aldı. Fransız Rekabet Kurumu tarafından aktarılan detaylara göre; Apple ve söz konusu iki iş ortağı, rekabet etmeme konusunda aralarında bir anlaşma yapmış ve diğer dağıtımcıların fiyat konusunda bu ortaklarla rekabet etmesini önlemişlerdi. Bu da seçkin dağıtımcıların, anlaşılan fiyatlara ayak uydurabilmek için fiyatları yüksek tutmak zorunda kalmasına sebep olmuştu. 

apple-haksiz-rekabetKurum söz konusu kararı, genellikle ayrı dağıtımcılar tarafından satılan iPhone” cihazlar dışındaki tüm Apple ürünlerini göz önünde bulundurarak aldı. Bu geniş ürün skalası içerisinde, bilgisayar ve tabletler de bulunuyordu. Fransız Rekabet Kurumu Başkanı Isabelle de Silvayaptığı açıklamada kurumun bir davada verilen en yüksek cezayı verdiğini belirtti. Silva, bununla birlikte bu cezanın bugüne kadar büyük bir ekonomik aktöre uygulanan en ağır yaptırım olduğunu da sözlerine ekledi.  

Apple, daha önce de Fransa’da benzer cezalar almıştı

Apple, konuyla ilgili Engadget’a yaptığı açıklamada Fransız Rekabet Kurumu kararının cesaret kırıcı olduğunu belirtti. Cezanın 10 yıldan uzun bir süre önceki uygulamalarla ilgili olarak verildiğini vurgulayan teknoloji devi, karara son derece karşı olduklarını ve itiraz etmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi. Apple, daha önce de Fransa’da haksız rekabet ile ilgili cezalar almıştı. Konuya ilişkin en yakın örnek; Fransa Rekabet ve Yolsuzluk Kurumu tarafından teknoloji devine verilen 27.3 milyon dolarlık para cezasıydı. Söz konusu ceza, şirkete eski iPhone’ların performansını kasten yavaşlattığı gerekçesiyle verilmişti.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Apple, Coronavirüs ile ilgili mobil uygulamalar konusunda kurallarını sıkılaştırıyor

Apple Coronavirüs sebebiyle tüm mağazalarını kapatıyor 

iOS 14 deneme sürümü ile Apple cihazlara gelecek 5 yeni özellik sızdı