Apple; iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR modelleri için üretilen akıllı batarya kılıflarını ücretsiz değişim programına dahil etti. Günümüzde akıllı telefon satın alırken kullanıcılara bir çok seçenek seçenek sunuluyor. Alınması planlanan telefonun tasarımı, kamerası, işlemcisi gibi seçenekler önemli rol oynarken bunların yanı sıra batarya kapasitesi de büyük önem arz ediyor. Hayatımıza sonradan giren ama artık çoğumuz için olmazsa olmaz şeylerden biri de taşınabilir bataryalar. Bu sayede prize ulaşma şansımız olmasa dahi akıllı telefonlarımızı rahatlıkla kullanabiliyoruz. Ayrıca ikinci bir aksesuar taşımak yerine üretilen şarjlı kılıflar da kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

2018 yılında piyasaya sürülen modeller için akıllı batarya kılıflarını üreten marka, kullanıcılarını batarya yüzünden kaybetmemek için böyle bir adım atmıştı. Apple, kullanıcılarının çoğundan batarya konusunda aldığı olumsuz eleştiriler yüzünden 999 lira fiyat etiketiyle böyle bir ürün sunmuştu. 2019 yılının Ocak-Ekim ayları arasında üretilen akıllı kılıflara sahip olan müşterilere eğer bir sorunla karşılaştılarsa değişim programına katılma hakkı tanındı.

Apple, müşterilerden gelen yoğun şikayetler üzerine Ocak 2019 – Ekim 2019 ayları arası ürettiği şarjlı kılıfları incelemeye almıştı. Gerekli incelemeler sonucu bu sorunun kullanıcılar yüzünden kaynaklanmadığı ortaya çıktı. Bu yüzden bu kılıfa sahip olan ve kılıfını teknik bir arıza nedeniyle kullanamayan müşteriler Apple yetkili servis noktalarına veya Apple Store’a bu kılıfla giderek ücretsiz şekilde yenisiyle değiştirebilirler.

Kaliforniya merkezli ABD’li üretici bu programın güvenlik açığı sebebiyle olmadığını ve hali hazırda sorun yaşamayan kullanıcıların paniğe kapılmamasını duyurdu. Fakat yine de bu kılıflardan birine sahipseniz ve ürünü sorunsuz kullanıyor olsanız da ücretsiz değişim programına katılmanızda fayda var.