Nintendo Hack Girişimi
Kaynak: orphanednation.com

Oyun konsolu devi Nintendo, 160 bin kullanıcı hesabına yönelik bir hack girişimi yapıldığını doğruladı. Şirket, hack girişimlerine bağlı problemlerin Nisan ayı başlarında başlamış olduğunu ifade etti.  

Japonya merkezli oyun konsolu devi Nintendo, kötü niyetli kişiler tarafından 160 bin kullanıcı hesabına yönelik bir hack girişimi yapıldığını doğruladı. Şirketin, Nintendo Network ID (NNID)” olarak da bilinen hesap giriş bilgilerini kullanarak kullanıcı hesaplarına girişi bir süreliğine engelliyor olduğu öğrenildi. Oyun konsolu devi, konuyla ilgili açıklamasında 160 bin hesap giriş koduna şifreleriyle birlikte kendileri dışındaki bir servis sağlayıcı tarafından yasa dışı yollarla erişildiğini ifade etti. Şirkete göre; erişilen hesap bilgileri, hesaplara giriş yapabilmek için Nisan ayı başlarından beri kullanılıyordu.  

Nintendo Hack Girişimi
Kaynak: lifewire.com

Nintendo; açıklamasında hack girişimi sırasında hesap adı, doğum tarihi, ülke bilgisi ve e-mail adreslerine erişilmiş olabileceğini belirtti. Bununla birlikte, bazı hesaplardan isteğe bağlı olmayan şekilde satın almalar ve ödemeler yapılmış olabileceğinin de altı çizildi. Japonya merkezli oyun konsolu devi, tüm kullanıcıların iki aşamalı kimlik doğrulama seçeneğini etkinleştirmesini tavsiye etti. Ayrıca kötü niyetli kişiler tarafından erişilmiş hesapların şifreleri, Nintendo tarafından sıfırlandı. Şirket, “Nintendo Network ID (NNID)” isimli giriş bilgilerini kullanarak ana Nintendo hesaplarına giriş yapmayı da bir süreliğine engellemeye başladı. Kısa bir süreliğine engellenen hesap giriş bilgileri, “3DS” ve “Wii U” isimli cihazlarda kullanılıyordu. Şirketin en son piyasaya sürdüğü “Switch” konsollarda ise yeni bir hesap giriş sistemi etkinleştirilmişti.  

Online Nintendo mağazaları bünyesinde, yasa dışı harcamalar yapılmış olabilir

Online Nintendo Mağazaları

Diğer yandan Nintendohack girişiminden etkilenen hesap sahiplerinin e-mail aracılığıyla bilgilendirildiğini belirtti. Bununla birlikte şirket, kullanıcıları aynı şifreyi hem “Nintendo Network ID (NNID)” hem de ana Nintendo hesapları için kullanıyorlarsa PayPal hesapları ve kredi kartlarının da online Nintendo mağazaları bünyesinde yasa dışı yollarla kullanılmış olabileceği konusunda uyardı. Oyun konsolu devi, durumdan etkilenmiş kullanıcıların kendileriyle irtibata geçmesini talep etti. İrtibata geçen kullanıcıların, satın alma geçmişlerinin inceleneceği ve izinsiz yapılan satın almaların iptal edileceği aktarıldı. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Corona virüsü krizinden Nintendo’nun tedarik zinciri de etkilendi 

Nintendo, 2020’de “Switch” serisine yeni bir model eklemeyecek

Nintendo, “Wii” oyun konsolunun onarımını durduruyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz