Apple, parmak izi okuyucu sensörünü iPhone 13 ile birlikte ekranın altına gömecek. Aktarılanlara göre, Apple Face ID’nin yanı sıra ikincil bir biyometrik seçenek olarak “Touch ID”yi ya da ultrasonik parmak izi okuyucu sensörünü iPhone 13 ile geri döndürecek. 

Apple’ın iPhone 13 ile birlikte uzun süredir beklenen Touch ID’yi getireceği iddiaları güçlenmeye devam ediyor. Bu bağlamda aslında pek çok kişi iPhone 12 serisinde Touch ID’nin gelmesini bekliyordu. Hem pandemi döneminde bir yıldır hayatımızın içinde olan maske sebebiyle Face ID’nin etkinsizleşmesi hem de; yeni nesil iPad’lerde güç butonuna entegre parmak izi okuyucu sensörlerin olması bu iddiaları güçlendiriyordu. Ancak kasım ayında satışa çıkan iPhone 12 serisi, Apple’ın henüz Touch ID’yi getirmediğini ortaya koydu. 

Kaliforniya merkezli Apple her ne kadar iPhone 12’ye ikincil bir biyometrik koruma sistemi entegre etmiş olmasa da şirketin bunun üzerine çalışmalarını sürdürdüğü daha önce de ortaya çıkmıştı. Bu bağlamda Apple analisti Ming-Chi Kuo ve Bloomberg’den Mark Gurman gibi önemli güvenilir kaynaklar da şirketin Touch ID’yi geri getireceğini belirtmişti. 

Apple iPhone 13 ‘te ultrasonik parmak izi sensörü kullanabilir

Şimdi ortaya çıkan bir yeni haber daha Apple’ın yeni bir parmak izi okuma teknolojisi üzerine çalıştığını ortaya koydu. Wall Street Journal’ın haberine göre, eski bir Apple çalışanı şirketin daha güvenli olması adına ultrasonik bir çözüm üzerine çalıştığını aktardı. Şu an kullanılan optik ekran altı sensörler bir kamera yardımıyla parmağın fotoğrafını çekiyor. Işık yardımıyla çalışan bu teknoloji parmak izinin sadece iki boyutlu haline sahip oluyor. Bu da optik parmak izi okuyucuların kolayca kandırılabilmesine sebep oluyor.  Ultrasonik parmak izi sensörler ise 3B parmak izi haritası çıkarmak için küçük ses dalgalarını kullanıyor. Ancak oldukça yeni bir teknoloji olması da bu teknolojiye ulaşmayı zorlaştırıyor. Bununla birlikte Apple’ın üzerinde çalıştığı yeni sensörler ıslakken de iyi bir şekilde çalıştığı için büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak genel olarak pahalı ve yeni bir teknolojisi olması şirketlerin neden bunu kullanmadığını gösteriyor. Aktarılanlar doğruysa şirket uzun süredir beklenen parmak izi sensörü tartışmalarını oldukça iddialı bir şekilde kapatabilir.

Apple’ın ultrasonik yeni bir parmak izi sensörü getirebileceğinin yanı sıra bir de halihazırda iPhone, iPad ve Mac’lerde kullandığı Touch ID düğmelerini de geliştirilmiş olarak cihazlarına entegre edebilir. Apple’ın yeni ve pahalı bir parmak izi sensörü mü yoksa halihazırda kullandığı Touch ID’lerle mi ikincil biyometrik koruma sistemini getirir henüz bilinmiyor. 

Ancak hangi seçenekle gelirse gelsin pek çok kişi ikincil bir biyometrik koruma özelliğinin olmasından memnun olacaktır.

İlginizi Çekebilir:

Apple, Dünya Genelinde 1.65 Milyar Aktif ‘iPhone’ Olduğunu Açıkladı 

Apple’ın Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Gözlüğü Kullanıcılara Havada Yazı Yazdıracak

iPhone 12 Pro inceleme – iPhone 12 Pro kamera ve video performansı nasıl?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz