Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle Apple, Mart ayında Çin dışındaki tüm mağazalarını kapatma kararı almıştı. Apple’ın perakende bölümünden sorumlu başkan yardımcısı Deidre O’Brien, Mayıs ayında Apple Store ’ların açılmaya başlanacağını duyurdu.

Koronavirüs, elbette ki tüm sektörleri derinden etkiledi. Teknoloji şirketleri de söz konusu sektörlerin başında yer alıyor. Salgının tedarik zincirinde derin sorunlar yaratması ve iPhone talebini azaltması sebebiyle Apple 2020’nin ikinci çeyreğinde gelir hedefine ulaşamayacağını bildirmişti. Koronavirüs sebebiyle bazı tedbirler alan şirket son olarak iPhone 12’nin seri üretimini bir ay daha geciktirmek durumunda kalmıştı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında ise Mart ayında Çin dışındaki 458 mağazasının tamamını kapatan Apple, ofis çalışanlarını da evlerinden çalışmaya teşvik etmişti. 

Tüm Çin ve Güney Kore’de bir mağaza hariç tüm Apple Store ‘lar kapalı

Apple’ın perakende bölümünden sorumlu başkan yardımcısı Deidre O’Brien, Apple’ın Nisan ayının ilk yarısında dünya çapındaki bazı mağazaları açmayı planladığını söylemişti. Ancak Nisan ayının ilk yarısından sonra şirket sadece Güney Kore’de bulunan Apple Store mağazasını açtı. Bu mağaza dışında açılan başka bir mağaza bulunmuyor. 

Bloomberg’den edinilen bilgilere göre O’Brien, Apple çalışanlarına haftalık bir bilgilendirme videosu gönderiyor. Çalışanlara gönderilen son videoda ise O’Brien’in “Salgının gidişatını her yerde analiz etmeye devam ediyoruz ve mayıs ayında çok daha fazla mağaza açacağımızı umuyoruz” sözlerini kullandığı belirtiliyor. Mayıs ayında açılması beklenen mağazaların hangi bölge ve şehirlerde bulunduğu hakkında ise açıklanan bir bilgi bulunmuyor. 

MacRumors’un Apple’a yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde ise, Apple’ın haziran ayının ortalarına kadar Kuzey Amerika’daki pek çok mağazasını açmayı planladığı bilgisi yer alıyor. ABD’de 1 milyon fazla kişiye bulaşan koronavirüs 56 binden fazla kişinin ise hayatını kaybetmesine sebep oldu. Ancak ABD’de bazı eyaletler izolasyon kurallarını gevşetmeye ve işletmelerin yavaş yavaş açılmasına izin vermeye başladı. Bazı eyaletlerde ise koronavirüs sebebiyle uygulanan tedbirlerin aynı şekilde devam edilmesi kararı alındı. Apple’ın Mayıs ABD’de mağaza açıp açmayacağını ilerleyen tarihlerde salgının durumu belirleyecek gibi duruyor. 

Tüm Çin ve Güney Kore’deki bir mağazası hariç Apple’ın tüm mağazaları 14 Mart’tan bu yana kapalı. Kapandığı günden bugüne kullanıcılarına internet ve telefon üzerinden destek sağlayan şirket, kısa süre içerisinde eski düzenine dönmeyi ve dünya çapındaki mağazalarını tekrar açmayı planlıyor. 

İlginizi Çekebilir:

Apple ve Google Önümüzdeki Hafta COVID-19 Temas İzleme Uygulamasını Yayınlayacak

Apple, yeni bir giyilebilir monitör için patent başvurusunda bulundu

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz