TOGG CEO’su Gürcan Karakaş geçen gün gazetecilere yaptığı açıklamalarda yerli otomobilin gelişimi ile ilgili bilgiler verdi. Karakaş aynı zamanda yerli otomobilin fiyatı hakkında yeni açıklamalarda bulundu. 

2019 yılının sonlarında tanıtılan, tamamen elektrikli otomobilimiz için yeni açıklamalar geldi. 2022 yılında satışa çıkması beklenen yerli otomobilin CEO’su Gürcan Karakaş geçen gün gazetecilere açıklamalarda bulundu. Hürriyet‘in haberine göre Karakaş yaptığı açıklamalarda çok doğru bir zamanda piyasaya atıldıklarını söyledi ve ‘’Biz kendimize 150 yıllık firmaları değil startup’ları rakip olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı. Yerli otomobilin fikri ve sınai mülkiyetin % 100 Türkiye’ye ait olduğunu söyleyen Karakaş, yerli otomobilin doğuştan elektrikli olmasının ellerini güçlendirdiğini söyledi ve kendilerine Türkiye pazarını değil dünya pazarını rakip olarak gördüklerini belirtti. 

Gürcan Karakaş yaptığı açıklamada yerli otomobilin ismi için çalışmalara 150 isim ile başladıklarını ve 10 isme düştüklerini söyledi. Karakaş, marka isimlerini 5 farklı ülkede test ettirildiğini belirtti. Karakaş, yerli otomobilin motoru için Bosch ile görüştüklerini, bataryası için ise Çin ağırlıklı 6 farklı şirket ile gizli anlaşmalar yaptıklarını ve bu şirketlerden biri ile çalışacaklarını aktardı. Yaptıkları araştırmalar sonucunda yapmak istedikleri işi kim daha iyi yapıyorsa onunla çalışmak için anlaşmalar yaptıklarını söyleyen Karakaş, bütün bu teknolojilerin fikri mülkiyet haklarının kendilerine ait olduğunun altını çizdi.  

Yerli otomobilin fiyatı ne? 

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’a otomobilin fiyatı hakkında soru sorulduğunda ise “Fiyatları paylaşmak çok doğru olmaz çünkü rakiplerimize bu konuda bir bilgi vermek istemeyiz. Ancak piyasadaki C-SUV segmentinde yer alan ve içten yanmalı motorlarla çalışan klasik otomobillerle rekabet edebilir düzeyde olacak” İfadelerini kullandı. C-SUV segmenti otomobillerin fiyatları ise şu an 250-300 bin Türk lirası arasında değişiklik gösteriyor.   

TOGG’dan Ön Sipariş Açıklaması

Yerli otomobile iş gücü desteği MEB’den geldi

Kaynak: Hürriyet