turkiye'de koronavirüs vaka sayısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs sebebiyle can kaybı sayısının 37’ye ulaştığını açıkladı. Bakan Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada aynı zamanda son 24 saatte 293 kişinin sonuçlarının pozitif çıktığını ve Türkiye’de koronavirüs vaka sayısının toplamda bin 529‘a ulaştığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs vaka yayılımı ve etkileri hakkında Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Koca, 23 Mart günü coronavirüs sebebiyle 7 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Yeni can kayıpları sonrasında Türkiye’de coronavirüs sebebiyle yaşamını yitiren insan sayısı toplam 37’ye ulaştı.

Fahrettin Koca Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada ayrıca 293 yeni vakanın tespit edildiğini belirtti. İlk olarak 10 Mart’ta ülkemizde tespit edildiği koronavirüs bugüne kadar toplamda bin 529 kişide tespit edilmiş oldu. 

Fahrettin Koca’nın Twitter açıklaması:

Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı’ndan sonra koronavirus açıklaması yapmıştı

Gün geçtikte ülkemizde ve dünyada vaka sayısının arttığı koronavirüs salgınında Türkiye’nin salgınla mücadelesinde önemli rol oynayan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun bugün saat 13.30’da başlayan toplantısında önemli detaylar konuşulmuştu. Koronavirüs hastalığının seyri, mücadelesi, karantina süreçleri ve bölgeleri ile ilgili mühim konuların masaya yatırıldığı toplantıda, Çin’den gelen hızlı test kitlerinin kullanımı için de kararlar alındı. Sağlık Bakanlığı’nın Bilkent Yerleşkesi’nde yapılan toplantıda koronavirüs son durum, Türkiye’de artan vaka sayıları ve alınabilecek yeni önlemler de konuşuldu.

Bakan Koca’nın bugün Bilim Kurulu Toplantısı’ndan sonra yapmış olduğu açıklamaların satır başları ise şu şekildeydi:

Sağlık Bakanı Koca, “Dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz.” diye konuştu. Bakan Koca, sokağa çıkma yasağının gelip gelmeyeceği hakkındaki soruya ise ”Herkes kendi olağanüstü halini ilan edebilir bunun için hükümetin yasak koymasına gerek yok” dedi.

Koca, yerli solunum cihazı için seri üretimine başlanacağını belirterek şunları kaydetti:

Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti sabah geldi, devreye girmiş oldu. Perşembe günü ilave 300 bin hızlı tarama kiti gelmiş olacak ve 1 milyona kadar hızlı tarama kitlerini kullanmak üzere bağlantı yaptık

‘Türkiye’de üretilen maskeler yurtdışına satılmayacak’

Sağlık Bakanı Koca, “Türkiye’de üretilen maskeler Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır.” dedi. Bakan koca ayrıca, yerli solunum cihazı için seri üretimine başlanacağını belirtti.

Koronavirüs salgınında iyileşen ve iyileşmekte olan hastalarımızın olduğunu belirten Bakan Koca, iyileşen vaka sayılarının fazla olduğunu belirtti. 

Sağlık Bakanı Koca, “Çin’den olumlu sonuç veren ilaç da bu sabah geldi. Yoğun bakım şartlarında tedavisi devam edenlere uygulanmaya başladı.” dedi.

Koca, Koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarına ilişkin, “6 üniversite ve 1 merkeze çağrı yapıldı. Kısıtlamaya gitmeden hepsine destek sağlayacağız.” dedi.

Dünya’da koronavirüs son durumu

Özellikle Avrupa’da yıkıcı etkiler yaratan koronavirüs şu ana kadar 194 ülkede tespit edildi. Coronavirüs salgını sebebiyle tüm dünyada hayatını kaybedenlerin sayısı 15 bin 433’e yükselirken, bu zamana kadar virüsün tespit edildiği kişi sayısı ise 358 bin 823’e ulaştı. Küresel bir kriz yaratan koronavirüs elbette ki bulaştığı her insanın ölümüne neden olmuyor. Özellikle risk grubunda bulunmayanlar için genellikle iyileşme ile tamamlanan hastalıkta bu zamana kadar 100 bin 658 kişi hastalığı yendi.

KENDİNİ KARANTİNAYA ALAN ADAM – DigiToll #EVDEKAL

ÜNLÜLERİN KORONAVİRÜSTEN KORUYOR DİYE “GIDA TAKVİYESİ” REKLAMI YAPMASI

Fatih Terim koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı