Salı, Ağustos 3, 2021
Ana SayfaDijitalApple Watch ve Apple Sağlık Uygulamaları Diyabet Riskini En Aza İndirmeye Çalışıyor

Apple Watch ve Apple Sağlık Uygulamaları Diyabet Riskini En Aza İndirmeye Çalışıyor

14 Kasım Dünya Diyabet Gününde hareketli ve sağlıklı bir yaşamın önemine vurgu yapmak için yararlı olacağını düşünülen bazı Apple Watch Fitness ve App Store sağlık uygulamaları…

“En önemli organlarımızdan pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi ya da ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ‘Diyabet’ halk arasında bilinen adıyla ‘Şeker Hastalığı’ çağımızın en büyük sorunları arasında yer alıyor.  Kronik bir hastalık olan ve her yaş grubu için tehdit oluşturan diyabet riskini en aza indirmek için sağlıklı bir yaşam tarzı ve davranış biçimleri belirlememizde Apple Watch ‘ta bulunan Fitness uygulamasının yanı sıra, uyku ve sağlıklı beslenmenin de önemini tartışılmaz.

Apple Watch Fitness uygulamaları hareketli bir yaşam önemli

Günde 30 dakika tempolu aktivite yapmak kardiyovasküler hastalıklar, inme, diyabet ve istenmeyen kilo riskini en aza indiriyor. Aynı zamanda uykuyu ve ruh halini iyileştiriyor, stresi azaltıyor. Uzun süre oturmak ise 2. tip diyabet riskini artırabiliyor. Daha aktif olmak, glikoz seviyelerinin ve diğer risk faktörlerinin kontrol edilmesine yardımcı olabiliyor.

Apple Watch’un hareket halkaları hem farkındalığınızı artırıp hem de daha sağlıklı bir gün geçirmeniz konusunda sizin en iyi takipçiniz oluyor. Aktivite halkalarını tamamlayarak daha sağlıklı bir gün geçirmek o kadar basit ve eğlenceli bir hale geliyor ki, bunu en sevdiğiniz alışkanlıklarınız içine kolaylıkla alıyorsunuz. İşte Apple Watch ’taki Fitness uygulamalasının ardında bu fikir yatıyor.

Gün içinde 12 farklı saatte en az 1 dakika ayağa kalkıp hareket edin, Duruş halkanız tamamlansın

Uzun süre oturmak sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu nedenle Apple Watch, Duruş hedefinize ulaşmak için kaydettiğiniz ilerlemeyi takip ediyor ve gün boyunca sizi ayağa kalkmaya teşvik ediyor. Daha az oturmak kan basıncının düşmesine, enerjinin yükselmesine ve kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasına yardımcı olabiliyor.

Uyku. Sağlıklı yaşam için kritik bir konu

Uyku, sağlıklı bir yaşam için çok kritik bir konu. iOS 14 ile daha da gelişen Sağlık uygulaması, uykunuzu düzene sokmanız için gerekli olan tüm araçları sunuyor. Siz de böylelikle iPhone’unuzda uyku programınızı yönetebiliyor, yatmadan önce yapacaklarınıza ilişkin alışkanlıklar belirleyebiliyor ve uyku hedeflerinize ulaşma konusunda ne kadar istikrarlı olduğunuzu izleyebiliyorsunuz. 

Yeni Uyku uygulaması sadece uykunuzu takip etmekle kalmıyor, uyku hedeflerinize ulaşabilmeniz için iPhone’unuzla birlikte çalışarak bir program ve yatma zamanı rutini oluşturmanıza da yardımcı oluyor.

Birden fazla plan yaratabilirsiniz, örneğin bir tane hafta içi bir tane de hafta sonu için. Her plan için aşağıdakileri ayarlayabilirsiniz:

  • Bir uyku hedefi (kaç saat uyumak istediğiniz)
  • Yatmaya gitmek ve uyanmak istediğiniz saat
  • Sizi uyandıracak bir alarm sesi
  • Yatmaya gitmeden önce dikkatinizin dağılmasını azaltan ve yataktayken de uykunuzu koruyan uyku modunun açılacağı zaman
  • Apple Watch uyku modundayken ve yatakta takılırken uykuyu algılamak için hareketlerinizi kullanan uyku takibi

Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. 

Sağlık uygulaması ile tüm verilerinizi kontrolünüzde olsun

Sağlığınızla ilgili ne kadar çok bilirseniz o kadar iyi hissedersiniz. Sağlık uygulaması iPhone’unuzdan, Apple Watch’unuzdan ve kullandığınız diğer üçüncü taraf uygulamalarından gelen sağlık verilerini toplayarak ilerleme durumunuzu tek bir yerde kolayca görebilmenizi sağlıyor. Siz de bu sayede sağlığınızdaki uzun dönemli değişiklikleri izleyebiliyor veya geniş bir yelpazede sunulan birçok sağlık ölçümü için günlük ayrıntıları inceleyebiliyorsunuz.

Sağlık uygulaması iPhone’unuzdan, Apple Watch’unuzdan ve kullandığınız diğer üçüncü taraf uygulamalarından gelen sağlık verilerini toplayarak ilerleme durumunuzu tek bir yerde kolayca görebilmenizi sağlıyor. Siz de bu sayede sağlığınızdaki uzun dönemli değişiklikleri izleyebiliyor veya geniş bir yelpazede sunulan birçok sağlık ölçümü için günlük ayrıntıları inceleyebiliyorsunuz.

App Store’da da Diyabetle ile ilgili bir çok özel uygulama bulunuyor

Ayrıca iPhone, iPad veya Apple Wacth’unuzdan takip edebileceğiniz birbirinden yararlı ve hayatınızı kolaylaştıracak uygulamaları da App Store’dan indirebilirsiniz.

Bu uygulamalardan Türkçe desteği de bulunan  mySugr, iPhone için ücretsiz bir diyabet takipçisi. “Şu andan itibaren sağlığının kontrolünü elinde! Manuel günlüklere ‘Hoşça kal!’ diyebilirsin. mySugr, hipo ve hiperlerden kaçınmak için kan şekerini kontrol etmene, karbonhidrat ve insülin düzeyini izlemene yardımcı olur.” diyen uygulamanın açıklaması ise şu şekile “Veriler diyabet kontrolünde anahtar rol oynar ve mySugr verilerinin yorumlanmasını kolaylaştırır. Gıda, ilaçlar, kan şekeri, insülin, karbonhidratlar gibi günlük verilerini bir arada tutar. mySugr’ı tüm verilerini tek seferde görebileceğin 24 saatlik bir takipçi olarak kullanabilirsin. Ortalama kan şekeri değeri, standart sapma, insülin miktarı, aktivite düzeyi vb. içeren grafiklerle tıbbi durumunu gözlemleyebilirsin. Beş yıldızlı değerlendirmelere göre mySugr en popüler diyabet uygulamasıdır.” 

Buraya tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

AppStore Uygulamaları, 6 Ay Önceden Ön Sipariş Sürecine Açılabilecek 

Facebook, ‘Duygusal Sağlık Kaynak Merkezi’ Özelliğini Hizmete Sundu 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR