Facebook Duygusal Sağlık Kaynak Merkezi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Facebook, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında bir dizi yeni özelliği hayata geçirdiğini duyurdu. Küresel olarak kullanıcı beğenisine sunulan yeniliklerden biri, Facebook ‘Duygusal Sağlık Kaynak Merkezi’ oldu. Platformda artık, ruh sağlığı alanında uzman kurum ve kişilerin paylaştığı yerel bilgilere erişilebileceği ifade edildi.

Facebook, kullanıcıların platform üzerinden ihtiyaç duydukları uzman desteğine ve kaynaklarına ulaşmalarını kolaylaştırmak için 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında bir dizi yeni özelliği hayata geçirdiğini duyurdu. Küresel olarak kullanıcı beğenisine sunulan yeniliklerden biri, Facebook ‘Duygusal Sağlık Kaynak Merkezi’ oldu. Platform üzerinden Türkçe olarak da ulaşılabilen ‘Duygusal Sağlık’ sayfasında, ruh sağlığı alanında uzman kurum ve kişilerin paylaştığı yerel bilgilere erişilebileceği ifade edildi. 

Facebook Duygusal Sağlık Kaynak Merkezi

Aktarılan detaylara göre; ‘Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün stresi azaltmak ve ruh sağlığını korumak adına kolay uygulanabilir adımları paylaştığı ‘Dijital Stres Yönetimi Rehberi’, artık ‘WhatsApp DSÖ Sağlık Uyarısı’ chatbot’u üzerinden ulaşılabilir olacak. Bununla birlikte; ruh sağlığıyla ilgili önemli dijital konuşmalara erişimi ve destek almayı kolaylaştırmak adına DSÖ ile birlikte tasarlanan çıkartma paketi, AR (Artırılmış Gerçeklik) efekti ve 360 arka plan özelliklerine, Messenger üzerinden ulaşılabilecek. Ayrıca, ‘Crisis Text Line’ iş birliği ile intiharı ve kendine zarar vermeyi engellemeyi hedefleyen ‘Messenger Kriz Desteği’ özelliği de şirket tarafından kullanıcı beğenisine sunulacak. Sosyal medya devi, Instagram’da da yeni ruh sağlığı rehberleri oluşturacak.  

Facebook, konuya ilişkin ‘The Aspen Institute’ ile de iş birliği yaptı

Facebook The Aspen Institute İş Birliği

Diğer yandan; insanların duygusal sağlığını desteklemenin en önemli yolunun sağlıklı sosyal bağlantılar, yalnızlık, ruh sağlığı ve teknoloji gibi konularda yapılan araştırmalardan geçtiğini düşünen Facebook, bu konuda aynı zamanda ‘The Aspen Institute’ ile iş birliği yaptı. İş birliği kapsamında akademi, sağlık, teknoloji, sivil toplum ve devlet gibi farklı alanlardan 60 uzman, bir araya gelerek gelecek araştırmaların ve potansiyel çözümlerin yolunu açmak adına çalışmalarını paylaştı. 

Hazırlanan raporun öne çıkan bulgularından biri de Facebook ile yalnızlık arasındaki ilişkiye odaklandı. Yapılan kesitsel araştırmaların ortak vardığı sonuç; Facebook’un kullanıcılarda yalnızlık hissini artırmadığı, buna karşılık yalnız insanların daha çok Facebook kullandığı yönünde oldu. Raporda paylaşılan bir diğer detay ise geçmiş araştırmaların sonuçlarına odaklandı. İnsanların yalnızlık hissinin; Facebook’u sosyal amaçlar için kullandıklarında azaldığı, platformu pasif olarak kullandıklarında ise zamanla arttığı ifade edildi. Facebook ve ‘The Aspen Institute’un, önümüzdeki süreçte de konuyla ilgili bir dizi uluslararası yuvarlak masa toplantıları düzenleyeceği belirtildi. 

Facebook yetkilisi Derya Matraş: “COVID-19, dünya genelinde ruh sağlığıyla ilgili problemleri artırdı”

Facebook Derya Matraş

Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Dünyanın eşi benzeri görülmemiş bir dönemden geçtiğini belirten Matraş, bugünlerde ruh sağlığını korumanın ve destek bulmanın önemli olduğunu dile getirdi. Matraş, açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi: “COVID-19, dünya genelinde ruh sağlığıyla ilgili yaşanan zorlukları artırdı. Biz de bu dönemde insanların destek almak, duygusal sağlıklarını korumak ve bu alanda ihtiyaç duydukları kaynaklara ulaşmak için Facebook ve Instagram’a geldiklerine şahit olduk. Bu, bizim için büyük bir sorumluluk. Bu kapsamda, önde gelen ruh sağlığı kuruluşları ile iş birliği yaparak ilk aşamada COVID-19 kaynaklı yaşanan ruh sağlığı problemlerine odaklanacak ‘Duygusal Sağlık Kaynak Merkezi’mizi küresel olarak hayata geçirdik. 

‘Duygusal Sağlık Kaynak Merkezi’, insanların ihtiyaçlarını karşılamak ve merkezi bir kaynak sunarak yaşanan ruh sağlığı zorluklarını yerelde daha iyi desteklemek adına attığımız adımların ilki. Önümüzdeki süreçte de insanların ruh sağlıklarını desteklemek adına yatırımlarımıza devam edecek ve küresel ve yerel partnerlerimizin rehberliğinde, yeni özellikler ve yenilikler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.” 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook Yönetiminin, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Bulundurmama Kararı Aldığı İddia Edildi 

Facebook, Instagram DM ile Messenger’ı Birleştirdi

Vodafone ve Facebook, KOBİ’ler İçin Bir Araya Geliyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz