Otonom Drone Askerleri Öldürdü

‘STM Kargu-2′ isimli Türk yapımı tamamen otonom bir drone, Libya’daki bir iç çatışma sırasında darbeci askerleri öldürdü. Drone’un, olay sırasında herhangi bir operatör gözetimi altında olmadığı ifade edildi. Konuya ilişkin bir rapor hazırlayan Birleşmiş Milletler (BM), drone’u “gezinen bir cephane” olarak tanımladı.  

‘STM Kargu-2′ isimli Türk yapımı tamamen otonom bir drone, Libya’daki bir iç çatışmada geri çekilen darbeci askerleri öldürdü. Drone’un, olay sırasında hedefi herhangi bir operatör gözetimi altında olmadan seçtiği ve saldırdığı ifade edildi. ‘Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ tarafından hazırlanan rapor, drone’un askerleri öldürdüğünü ima etse de saldırının ölümle sonuçlandığı açıkça belirtilmedi. Yaşanan gelişme, insan gözetimi olmadan kullanılan robot ve drone’ların savaş başlatabileceği veya ölümlere sebep olabileceği yönündeki endişeleri de tekrar gündeme getirdi.  

Birleşmiş Milletler raporu, ‘Kargu-2’ insansız hava aracını “gezinen bir cephane” olarak nitelendirdi. Söz konusu ifadenin, drone’un olası bir hedefi tespit edene kadar olduğu yerde süzüldüğü anlamına geldiğinin de altı çizildi. Yetkililer, otonom drone’un neredeyse bir hava mayını gibi konuşlandırıldığına işaret etti. Drone’un bu sayede, insan gözetimi olmaksızın belirli bir yakınlığa gelen bir hedefe otomatik olarak saldırdığı dile getirildi. Aracın, hiçbir emir almaksızın kendi insiyatifi ile saldırı düzenleyen ilk insansız hava aracı olarak tarihe geçtiği ifade edildi. 

‘STM Kargu-2′, operatör ve mühimmat arasında veri bağlantısı gerektirmeden hedefe saldırıyor

STM Kargu-2

Diğer yandan; raporda, lojistik konvoyları ve Hafter’e bağlı geri çekilen darbeci askerlerin ‘STM Kargu-2‘ ve diğer “gezinen cephaneler” gibi otonom silah sistemleri ya da insansız hava araçları tarafından avlandığı ve askerlere uzaktan müdahale edildiği belirtildi. Rapor ayrıca; ölümcül otonom silah sistemlerinin, operatör ve mühimmat arasında kurulan bir veri bağlantısı gerektirmeden hedeflere saldırmak üzere programlandığına işaret etti. ABD, Rusya, Çin ve Birleşik Krallık gibi birçok ülkenin ordusunun, uzmanların ve kamuoyunun tepkisine rağmen öldürücü robotlar ve insansız hava araçları geliştirdiği de biliniyordu. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Birleşik Krallık Posta Servisi, Uzak Bölgelere Otonom ‘Drone’ ile Teslimat Yöntemini Test Ediyor! 

DJI, ‘FPV’ İsimli Yarış Drone’ununu Bu Kez de ‘Mercedes-EQ’ Formula E Takımı ile Pistte Buluşturdu

DJI, Yeni ‘Air 2S’ Drone Modelini Tanıttı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz