iOS 4 Mobil Uygulama
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

‘Zane’ isimli genç bir yazılımcı, yaklaşık 10 yıl önce kullanıma sunulan ‘iOS 4’ işletim sistemini yeni iPhone’lar için bir mobil uygulama haline getirdi. 18 yaşındaki geliştiricinin, söz konusu hamle ile iPhone ve iOS işletim sistemi kullanıcılarını nostaljik bir seyahate çıkarmayı hedeflediği belirtildi.  

Twitter’da ‘zzanehip’ kullanıcı adıyla tanına ‘Zane’ isimli genç bir yazılımı, yaklaşık 10 yıl önce kullanıma sunulan ‘iOS 4’ işletim sistemi sürümünü yeni iPhone’lar için bir mobil uygulama haline getirdi. 18 yaşındaki geliştiricinin, söz konusu hamle ile iPhone kullanıcılarını nostaljik bir seyahate çıkarmayı hedeflediği belirtildi. Uygulama, Apple’ın ‘SwiftUI’ arayüzü kullanılarak geliştirildi. Zane, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı duyuruda uygulamayı yeni bir ‘iPhone’da kullanırken gösterdiği 45 saniyelik bir video da paylaştı.  

‘OldOS’ adı verilen uygulamanın mümkün olduğunca mükemmel piksele yakın olacak şekilde tasarlandığını ve tüm işlevlerinin kullanılabildiğini belirten Zane, uygulama yazılımının açık kaynaklı bir proje olduğunun da altını çizdi. Bu sayede, diğer geliştiricilerin de özel bir iOS sürümü oluşturmak için proje dosyası üzerinde değişiklikler yapabileceği dile getirildi. Zane ayrıca, tüm projenin kaynak kodlarını da ‘Github’ üzerinden yayınladı. Uygulamanın, güncel olarak mobil uygulamaların henüz kullanıma sunulmamış deneme sürümlerini yayınlamak için kullanılan Apple TestFlight platformunda mevcut olduğu ifade edildi. Fakat Zane, ‘OldOS’in deneme sürümü programındaki katılımcı kotasının dolmuş olduğuna işaret etti.  

‘OldOS’ uygulaması, eski kullanıcı arayüzünü yeni iPhone’lara getiriyor

OldOS Uygulaması

Aktarılan detaylara göre; ‘OldOS’ uygulaması, eski kullanıcı arayüzünü ve taklide dayalı tasarım öğelerini yeni iPhone’lara getiriyor. Kilit ekranının ikonik ‘Kilidi Açmak İçin Kaydır’ arayüzü de uygulama içerisinde yer alıyor. Zane’in, Apple’ın ‘iOS 4’ için geliştirdiği yerleşik uygulamaları da ‘OldOS’ için yeniden yarattığı ifade ediliyor. Bu sayede ‘Fotoğraflar’ uygulaması, film rulosundaki içeriklerin 10 yıl önce olduğu gibi görüntülenmesini mümkün kılıyor. ‘Notlar’ uygulaması ise ikonik sarı sayfa tasarımını geri getiriyor. AppStore ise çeşitli uygulamaları listeliyor ve kullanıcıların, listelenen uygulamaları cihazlarına indirmesi için onları modern dijital mağazaya yönlendiriyor. YouTube ve Mesajlar gibi bazı uygulamaların, henüz tam işlevsellikle çalışmadığının da altı çiziliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yenilenen ‘Arşivlenmiş Sohbetler’ WhatsApp iOS Beta Sürümünde Görüldü

iPhone’lara Yenilik Getirecek iOS 15 Tanıtıldı – İşte Tüm Özellikler ve Güncelleme Alacak Telefonlar

En Fazla Kullanıcı Verisi Toplayan iOS Uygulamaları Açıklandı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz