CES 2020’de araç tanıtması beklenmeyen Mercedes-Benz’den sürpriz geldi ve Mercedes-Benz yeni konsept aracı Vision AVTR’i tanıttı

Otomobil sektörün açısından da oldukça hareketli geçen CES 2020 sürecinde en dikkat çekici gelişmelerden biri de Mercedes-Benz’den geldi. 2009 yılında vizyona giren AVATAR filminden esinlenerek hazırlanan bu konsept otomobil oldukça iddialı görünüyor. James Cameron‘un desteğini de alan model geleceğe atıfta bulunan en iddialı tanıtımlardan biri oldu. Direksiyonu olmayan bu model, otonom sürüşe hazır olarak tasarlandı ve aynı zamanda hiç alışık olmadığımız şekilde kanatları 33 farklı şekilde açılıp kapanabiliyor. Hareketli lastikleri ile sadece ileri veya geri değil, yan olarak da gidebiliyor. Biyometrik sensör de içeren model ilginç aydınlatmaları ve içerisindeki yaşam alanlarıyla oldukça dikkat çekiyor.

Mercedes

Mercedes-Benz Vision AVTR’nin teknik özellikleri:

Aracın eğlence sistemini kontrol edebilmek için ellerinizi kaldırmanız yeterli oluyor. Seçimlerin hepsini orta konsoldan kolaylıkla yapabileceğiniz modelin koltuk tasarımı ise Avatar filmindeki karakterlerin uyuduğu hamak benzeri şeylerden ilham alıyor. Araçta yolcu veya çocuk varsa aracın işlevlerini buna göre uyarlayabileceğini söylüyor. Şirket yaptığı açıklamada ekranlar arkadaki çocukların sağlığını takip edebilmek için ön taraftan da onlar hakkında bilgi verebildiğini söylüyor. Bunların arasında nabız takibi dikkat çekiyor.

Mercedes-Benz Vision AVTR ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca çocuklar için öğrenme odaklı oyun ve arttırılmış gerçeklik deneyimi sunan Magic Pool adında yazılıma da sahip. Bu tür çevreci otomobillerde kullanıcılar içeride kullanılan malzemeler konusunda da oldukça hassas davranabiliyor. Bu yüzden aracın zemini Endonezya’da elle hasat edilen, doğal ham madde olarak büyüyen Karuun adlı bir ahşapla kaplanmış durumda. Dahası, Vision AVTR gücünü toprak ve metallerden tamamen arındırılmış grafen bazlı organik hücre kimyasından oluşan bir pil teknolojisi ile elde ediyor. Otomobilin teknik detayları hakkında çok fazla bilgi paylaşılmadı ancak 30 dereceye kadar yanlara dönebilen ön ve arka akslar sayesinde yatay olarak hareket edebiliyor.

Mercedes-Benz Vision AVTR ile ilgili görsel sonucu

Henüz üretilip üretilmeyeceği konusu gündemde olmayan bu konsept tasarım Dünyanın en büyük elektronik fuarında da tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Her geçen gün artan elektrikli ve otonom araç konseptleri yakında hayatımıza yerleşecek gibi görünüyor.

Sony’den dev sürpriz: Elektrikli otomobil “Vision-S” tanıtıldı

Yerli otomobilin tasarımcısı Pininfarina’nın dikkat çeken 5 tasarımı