At a party organized by the city district authority

YouTube’da Dadabots isimli bir kanal, geliştirdiği yapay zeka sayesinde süresiz bir biçimde bas gitar solosu atabilen canlı yayın videosu oluşturdu. Videoda kesintisiz bas solo tekrarlayan bir sinir ağı kullanıldı. Kanalın sahipleri CJ Carr ve Zack Zukowski yapay zeka desteği kullanarak videoyu oluşturduklarını açıkladı.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yapay zeka kullanımını daha farklı alanlarda da görür olduk. Artık neredeyse hayatın her alanında gördüğümüz yapay zeka şimdi ise müzik için kullanıldı. 

CJ Carr ve Zack Zukowski, Dadabots isimli YouTube kanalında oluşturdukları bir videoyla ilgi çekmeyi başardı. İkilinin oluşturduğu videonun bir yapay zeka tarafından desteklendiğini bilmeyen pek çok kişi, solonun başarılı bir basçı tarafından çalındığını düşünebilir.

Dadabots isimli YouTube kanalının sahipleri CJ Carr ve Zack Zuckowski canlı bas gitar yayını gerçekleştirmek için yapay zeka kullanarak ortaya ilginç bir video çıkardı. İkilinin kanallarında yayınlanan videoda, müzisyenler kendi kendini devam ettiren sonsuz bir döngü oluşturdu. Yapay zeka desteğiyle geliştirilen bu bas gitar solo videosunda, sinir ağlarına yaklaşık iki saat süren bir bas gitar eğitimi verildi. Söz konusu eğitimi ise ünlü bir bas gitaristçi olan Adam Neely verdi. Neely’nin YouTube üzerinden yayınladığı videoda sinir ağları dakikada 85 doğaçlama vuruş yapmayı öğrendi. Bunun yanı sıra sinir ağlarına E minör bandında çalması gerektiği de öğretildi. 

Dadabots sonsuz bas solo videosu:

Dadabots kanalının sahipleri, sinir ağları üzerinde yapay zekanın bir sonraki melodiyi tahmin edebilmesi için Sample RNN mimarisini kullandıklarını açıkladı. Ortaya çıkan genel ses kalitesini de iyileştiren ikili, sonuç olarak yüksek tempoda enerjik melodiler çıkarabilen bir sistem geliştirmiş oldu. 

YouTube Billie Eilish’in Bad Guy şarkısı için sonsuz video döngüsü oluşturmuştu

Billie Eilish’in geçen sene yayınladığı  “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” albümünde yer alan Bad Guy şarkısı dinleyiciler tarafından oldukça sevildi ve sanatçının en popüler şarkılarından biri olmuştu. 

YouTube ise şarkının 1 milyar görüntülenmesini kutlamak amacıyla şarkının cover’larından oluşan ve bitmeyen bir video döngüsü oluşturmuştu. Yapay zeka desteğiyle oluşturulan videoda 16 binden fazla cover kullanılmıştı. Ancak videonun en çok dikkat çeken tarafı ise kullanıcılar bir cover’dan diğerine geçtiğinde ise şarkının aynı yerinden ve ritminden devam etmesi olmuştu. 

İlginizi Çekebilir:

YouTube, Billie Eilish’in Bad Guy Şarkısı için Sonsuz Video Döngüsü Oluşturdu

YouTube, 2020 Yılında En Popüler Olan 10 Video İçeriğini Açıkladı 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz