Cuma, Mayıs 29, 2020
Ana Sayfa Haber Bilim insanı Emrah Altındiş: Corona'da Sosyal Mesafelenme çok önemli!

Bilim insanı Emrah Altındiş: Corona’da Sosyal Mesafelenme çok önemli!

ABD’de Boston College’de çalışmalarını sürdüren ve kolera alanındaki çalışmalarıyla ismini duyuran Türk Bilim İnsanı Emrah Altındiş, coronavirüs ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Altındiş, coronavirüsün şehirlerimize yaklaşan bir tsunami olduğunu ancak çok basit ama çok önemli tedbirlerin alınmasıyla söz konusu salgının yavaşlayabileceğini dile getirdi. 

ABD’de yaptığı çalışmalarla, adından söz ettiren Türk Bilim İnsanı Emrah Altındiş, coronavirüs salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Hem dünyada hem de Türkiye’de vaka sayısının ilerleyen günlerde artacağını söyleyen Altındiş, söz konusu covid-19 salgınının yayılmasını durdurmak için alınması gereken basit önlemlerin çok mühim olduğunu ve ‘ sosyal mesafelenme ‘ ile söz konusu tsunami dalgalarının yavaşlayabileceğini söyledi.  

ABD’de bulunan Boston College’da Biyoloji Bölümü’nde asistan profesörlük yapan Bilim İnsanı Emrah Altındiş resmi Twitter hesabından şu ana kadar 154 ülkeye yayıldığı bilinen ve 6 bin 500’den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan coronavirüs ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

Emrah Altındiş’in Twitter paylaşımları:

 

  •  Şehirlerimize dev bir Tsunami yaklaşıyor.
  • Bu dev dalgalar öncelikle yaşlı bireylere, kronik hastalara ve onları tedavi edecek sağlık çalışanlarına çarpacak. Bugün alacağımız çok basit önlemler ve ‘sosyal mesafelenme’yle bu dev dalgaları yavaşlatabiliriz.
  • New York Times’da yayınlanan rapora göre ABD’de uzmanlar dört farklı senaryo üzerinde çalışmışlar. Bu senaryolara göre ABD’de 2.4 milyon-21 milyon insanın hastaneye başvuracağı, 200 bin-1.7 milyon insanın öleceği öngörülmüş.

Hem Türkiye’de hem de dünyada vaka sayıları artacak!

  • Epidemiyologların modellerine göre bu enfeksiyon bugünden yarına ortadan kalkacak, kısa süreli bir sorun değil, uzun döneme yayılacak bir sürecin başındayız. Önümüzdeki günlerde hem dünyada (özellikle Fransa, İngiltere) hem de Türkiye’de vakalar çok daha artacak.
  • Bu noktada devletin tercihleri ve toplumların tavrı belirleyici olacak. Tsunami dalgaları Çin, Hong Kong, Güney Kore ve Japonya gibi daha önce salgın yaşamış ülkelerde kontrol altına alınmaya başlandı. İtalya ve İran’da ise yıkıcı oldu. Fransa ve İngiltere’de de artış olacak.
  • Salgının geldiği bu noktada alacağımız basit önlemlerle; el yıkayarak, kol içine öksürerek, hastaysak maske takarak ve evde kalarak, sosyal mesafelenme kurallarına uyarak, bağışıklık sistemimizi güçlü tutarak ve doğru kaynaklardan bilgilenerek dört önemli başarı elde edebiliriz.
  •  1- Hastalığın yayılma hızını azaltabiliriz. 2- Hastanelerde ve yoğun bakım ünitelerinden kapasitenin aşılmasını önleyebiliriz. 3- Dünyada sürmekte olan aşı/ilaç çalışmalarına zaman kazandırabiliriz. 4- En önemlisi de risk altında bulunan bireyleri korumuş oluruz.

OKULLAR TATİL, MAÇLAR SEYİRCİSİZ, MARKETLER TALAN! – DigiToll #6

Diyanet İşleri’nden, Coronavirüs sonrası camilerde namaz ile ilgili ilk açıklama geldi!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

48 MP’lik Kameraya Sahip LG K61 Türkiye’ye Geliyor

Akıllı telefon pazarında güç toplamak isteyen LG, yeni akıllı telefon modeli K61'i Türkiye'ye getiriyor. LG’nin 48 MP’lik gelişmiş kamerasının yanı sıra, multimedya fonksiyonlarıyla dikkat...

ABD Başkanı Trump Sosyal Medya Kararnamesini İmzaladı

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya platformlarına ilişkin gündeme getirdiği adımlardan ilkini attı ve sosyal medya platformlarını içerikten sorumlu tutan kararnameyi imzaladı. Buna göre...

Altınla kaplı iPhone 11 Pro – Escobar Gold 11 Pro Tanıtıldı!

Pablo Escobar'ın kardeşi Roberto Escobar, Escobar Gold 11 Pro modelini tanıttı.  24 ayar altın ile kaplı iPhone 11 Pro modeli 499 dolar fiyat etiketi...

Borderlands Handsome Collection, Epic Games’te Ücretsiz Oldu

Son haftalarda ücretsiz sunduğu oyunlarla adından sıklıkla söz ettiren Epic Games, bu hafta aksiyon -FPS efsanesi Borderlands serisinin en kapsamlı paketlerinden Handsome Collection 'u...

Instagram Kullanıcıları IGTV Reklamları ile Para Kazanacak

Instagram, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde IGTV reklamları ile içerik üreticilerine para kazandıracak. Kullanıcılara YouTube'a benzer yeni bir gelir modeli sunan Instagram bu...