Yapay Zeka Satranç
Okuma Süresi
1 dakika

Bilim insanları; bilgisayar yerine, gerçek bir insan gibi satranç oynayabilen ‘Maia’ isimli bir yapay zeka geliştirdi. ‘Maia’nın, gerçek insanlar tarafından oynanan milyonlarca online satranç oyunu üzerinden eğitildiği ifade edildi.  

Yaklaşık 15 yıldan bu yana; hiç kimse, satranç turnuvasında bir bilgisayara karşı galibiyet elde edemiyor. Bu fikirden yola çıkan bir grup bilim insanı, bilgisayar yerine gerçek bir insan gibi satranç oynayabilen ‘Maia’ isimli bir yapay zeka geliştirdi. ‘Maia’nın, insanları yenme hedefiyle oyuna başlamadığı ve asıl hedefinin gerçek bir insan gibi oynamak olduğu belirtildi. Aktarılan detaylara göre yapay zeka; Cornell Üniversitesi, Toronto Üniversitesi ve Microsoft araştırmacılarının ortak yazdığı bir makaleden yola çıkılarak geliştirildi. Yapılabilecek en iyi hamleyi oynamaya çalışmak yerine gerçek bir insan beyninin tepkisini kopyalamaya çalışan yapay zekanın, gerçek insanlar tarafından oynanan milyonlarca online satranç oyunu üzerinden eğitildiği dile getirildi.  

Diğer yandan, söz konusu yapay zekanın geliştirilebilmesi için ‘DeepMind’ın AlphaZero isimli bilgisayar programına dayanan açık kaynaklı sistem ‘Leela’ kullanıldı. ‘Maia’nın, kazanmak yerine insan davranışını taklit etmek üzere eğitilmiş olması ise yapay zekanın, farklı beceri seviyelerine göre ayarlanabilmesine olanak tanıdı. ‘Maia’nın birden çok sürümü, çeşitli beceri düzeylerinde eğitildi. 1100 ile 1900 seviyeleri arasında derecelendirmeye sahip gerçek insanlarla oynamak üzere 9 farklı ‘bot’ tasarlandı. Söz konusu seviyelerin, acemi oyuncularla güçlü amatörler arasındaki derecelendirmeye tekabül ettiği belirtildi.  

Kullanıcılar, ‘Maia’ ile ilk hafta 40 binden fazla satranç oyunu oynadı 

Maia Satranç

Aralık ayında Maia, ‘lichess.org’ isimli satranç platformu üzerinden kullanıma sunuldu. İlk hafta kullanıcılar, ‘Maia’ya karşı 40 binden fazla oyun oynadı. Araştırmacılar, yapay zekanın beceri seviyesi yükseldikçe doğruluk oranının da arttığına işaret etti. ‘Maia’nın ayrıca, insanların farklı beceri seviyelerinde ne tür hatalar yaptıklarını öğrenebildiği ve bu hataları yapmayı bıraktıkları beceri seviyesini saptayabildiğinin de altı çizildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Satranç Dünyasında Netflix Etkisi: The Queen’s Gambit, Dünya Genelinde Satranca Yönelik İlgiyi Artırdı 

Twitch’in Yeni Gözdesi Satranç

YouTube’da Yapay Zeka ile Hiç Bitmeyen Gitar Solosu Oluşturuldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz