SpaceX Mühendisi Dark Web
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

James Roland Jones isimli bir SpaceX mühendisi, 2016 ve 2017 yıllarında dark web (karanlık ağ) üzerinden Bitcoin karşılığında şirket tüyolarını sattığını kabul etti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yapılan suçlamalarla açılan davanın, komisyonun karanlık ağda menkul kıymet ihlali suçlamasından haciz işlemi yürüttüğü ilk dava olduğu kaydedildi.  

Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX bünyesinde çalışan James Roland Jones isimli bir şirket mühendisi, 2016 ve 2017 yıllarında dark web (karanlık ağ) üzerinden Bitcoin karşılığında şirket tüyolarını sattığını kabul etti. Konuya ilişkin açılan davada; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Jones’u 2016 ve 2017 yıllarında yasadışı online satış platformları aracılığıyla hileli işlem yapmakla suçladı. Söz konusu davanın, komisyonun karanlık ağda menkul kıymet ihlali suçlamasından haciz işlemi yürüttüğü ilk dava olduğu kaydedildi. Komisyonun Fort Worth Bölge Ofisi Direktörü David Peavler, konuyla ilgili açıklamasında “Bu dava; SEC’nin menkul kıymetler yasasını çiğneyenleri faaliyet gösterdikleri her yerde, hatta ‘dark web’de bile takip edebildiğini ve edeceğini gösteriyor” ifadelerine yer verdi.  

Suçlamalarda; Jones’un şahsına ait menkul kıymetlere ilişkin ticari işlemlerini, karanlık ağda ticaret forumlarından aldığı şirket içi tüyolarla yaptığına işaret edildi. SEC, yürütülen soruşturmada FBI ile iş birliği yaptı. FBI ise Jones’un karanlık ağda ‘MilyonerMike’ takma adıyla isim, adres, doğum tarihi ve sosyal güvenlik numarası gibi kimlik bilgileri satın aldığını tespit etti. Satın alınan kimlik bilgilerinin, borsada işlem gören şirketlere ait içeriden edinilen bilgilerle finansal işlemler yapmak amacıyla hesaplar açmak ve bu hesapları yönetmek için kullanıldığı dile getirildi.  

Dark web üzerinden tüyo satan SpaceX mühendisi, 5 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor

SpaceX Dark Web

Diğer yandan, SpaceX mühendisi tarafından şirket içi tüyoların satışa çıkarıldığı dark web (karanlık ağ); internette yalnızca bir uzman tarayıcısı üzerinden ulaşılabilen gizli bir bölüm olma niteliği taşıyor. Platformda, birçok yasadışı iş yapıldığı biliniyor. SEC, Jones’a yönelik suçlamalarında birkaç karanlık ağ kullanıcısının şirket içi tüyoları satın almak için Bitcoin kullandığına ve daha sonra bu bilgiler aracılığıyla alım-satım yapıldığına işaret ediyor. Adalet Bakanlığı tarafından aktarılan detaylara göre; Jones, güncel olarak 5 yıla kadar federal hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Karar duruşmasının ne zaman gerçekleştirileceği ise henüz bilinmiyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Bir hacker, 21 milyon Mixcloud kullanıcısının bilgilerini çaldı ve dark web’de yayınladı

Bitcoin ile Karanlık Ağda Kiralık Katil Tutan Kadın Tutuklandı

Darknet’te Kurumsal Firmaların VPN Hesapları Satılıyor

Elon Musk, SpaceX’in Bulunduğu Köye Kendi Şehrini İnşa Etmek İstiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz