Telefon Tamircileri Mesleki Yeterlilik Belgesi

‘Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)’, kısa bir süre önce ikinci el cep telefonlarının tamiri ve bakımıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gittiğini duyurdu. Yapılan düzenleme kapsamında, telefon tamircileri için ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ zorunluluğu getirildi.  

‘Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)’, kısa bir süre önce yaptığı resmi bir açıklama ile ikinci el cep telefonlarının tamiri ve bakımına yönelik yeni bir düzenlemeye gittiğini duyurdu. Yapılan düzenleme kapsamında, telefon tamircileri için ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ zorunluluğu getirildi. İkinci el cep telefonlarının satışa hazırlanması öncesinde tamir ve bakım işlemlerini yapan iş yerlerindeki çalışanların, artık ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olmak zorunda olacağı belirtildi.  

Aktarılan detaylara göre; söz konusu iş yerlerinde çalışan ve düzenlemede belirtilen diğer belge ve diplomalara sahip olmayan kişiler, “Cep Telefonu Tamir Bakım ve Onarımcısı” alanında ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ almak zorunda olacak. Bununla birlikte; ilgili iş yerinde elektronik ve haberleşme dalında diploması bulunan veya ustalık belgesine sahip olan ya da cep telefonlarının tamir, bakım ve onarımları alanında ‘Mesleki Yeterlilik Kurumu’ tarafından verilmiş bir ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olan en az 7 teknik eleman bulunacak. Bu 7 çalışanların; tam zamanlı, bordrolu ve başka iş yerlerinde çalışmayan kişiler olması gerekecek.  

İkinci el cep telefonlarının tamir ve bakımı, uzun süredir gündeme gelen bir konuydu

İkinci El Cep Telefonlarının Tamir ve Bakımı

Öte yandan; ikinci el cep telefonlarının tamir ve bakımı, uzun süredir tüketicilerin yaşadığı problemlerle gündeme gelen bir konuydu. Bu kapsamda; son olarak 22 Ağustos 2020 tarihinde “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkındaki Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yönetmelikle birlikte; ikinci el cep telefonu ve tabletlerin, belirli yenileme işlemleri geçirmesinin ardından garanti belgesiyle satılması zorunlu hale getirilmişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

İkinci El Telefon Düzenlemesi için TSE Standartları Belirledi

İkinci El Telefon ve Tabletler Artık Garanti Belgesiyle Satılacak

İkinci El Telefon ve Tablet Satışlarına Yeni Düzenleme: “En Az 12 Ay Garanti”

2 YORUMLAR

  1. Cep Telefonu Tamirinde ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ Zorunlu Hale Getirildi!
    Bu alanda Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen Çözüm Belgelendirme; Cep telefoncuları Derneği işbirliğiyle tüm Türkiye’de sınavlar yapmaktadır.
    Çözüm Belgelendirme 0312 433 03 97

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz