Salı, Haziran 22, 2021
Ana SayfaHaberBMW Motorrad, ‘BMW M 1000 RR’ İsimli En Güçlü Motosiklet Modelini Tanıttı 

BMW Motorrad, ‘BMW M 1000 RR’ İsimli En Güçlü Motosiklet Modelini Tanıttı 

BMW Motorrad, ‘BMW M 1000 RR’ isimli şimdiye kadar ürettiği en güçlü motosiklet modeli olduğunu ifade ettiği yeni motosikletini tanıttı. Yeni ‘BMW M 1000 RR’ın, 2021 yılının Şubat ayı itibarıyla Türkiye’de yollarla buluşacağı ifade edildi.  

BMW Motorrad, ‘BMW M 1000 RR’ isimli şimdiye kadar ürettiği en güçlü motosiklet modeli olduğunu ifade ettiği yeni motosikletini tanıttı. BMW’nin 2018 yılında M donanım ve M performans parçalarını BMW Motorrad ile sunma stratejisinin de son ürünü olan yeni BMW M 1000 RR, 2021 yılının Şubat ayında Türkiye’de yollarla bulaşacağı ifade edildi.  

Aktarılan detaylara göre; ‘S 1000 RR’yi temel alan model, daha performanslı ve hafif yapısıyla M modellerinin gücünü temsil ediyor. İkonik M renklerinden bir karışıma sahip olan M 1000 RR, yapılan iyileştirmeler ve özelleştirmeler ile BMW Motorrad’ın şimdiye kadar ürettiği en güçlü motosiklet modeli olma özelliğini taşıyor. Aracın; 192 kg’lık boş ağırlığı, 212 beygir gücü ve yarış performansı için tasarlanmış süspansiyonu ile Superbike segmentindeki beklentileri fazlasıyla karşıladığı belirtiliyor.  

Yeni M RR’ın kalbinde; değişken valf zamanlamasına sahip, su soğutmalı, sıralı ve dört silindirli motor bulunuyor. ‘RR’da olduğu gibi ‘M RR’da da ‘BMW ShiftCam’ teknolojisi yer alıyor. 15.100 dev/dk devir çevirebilen motor, 212 beygirlik maksimum gücünü 14.500 dev/dk’da veriyor113 Nm’lik maksimum torkunu ise 11.000 dev/dk’da sunuyor. RR’ın modifiye edilmiş versiyonu olan motorun; 2 halkalı dövme pistonlar, titanyum bağlantı çubukları, 13.5’e yükseltilmiş sıkıştırma oranına sahip olduğu ifade ediliyorÖzel Akrapovic egzoz sistemi ve karbon jantlarıyla RR’dan 5 kg daha hafif olan M RR, 0’dan saatte 200 kilometre hıza 6 ila 7 saniye aralığında ulaşabiliyor. 

Yeni ‘BMW M 1000 RR’ ile ilk kez M frenli bir BMW motosikleti yollara çıkıyor

Yeni BMW M 1000 RR

Aerodinami ise ‘M RR’ın teknik özelliklerini geliştirme çalışmasında belirleyici olan en önemli özelliklerden biri olarak öne çıkıyor. Yarış kazanmak için gereken maksimum performansa sahip olan ‘M RR’, hızlanırken tekerleklerin yolla mümkün olan en iyi temasını sağlayabilmeyi vadediyor. Yarış pistinde ve BMW’nin rüzgar tünelinde yapılan uzun test prosedürleriyle geliştirilen ve şeffaf karbondan yapılan M kanatçıklar, gerekli olan aerodinamik bastırma kuvvetini oluşturuyor. Ön tekerleğin üzerindeki ek tekerlek yükü, tekerlek eğimine karşı koyarken sürücünün de daha hızlı tur sürelerine ulaşmasına yardımcı oluyor. Kanatçıkların etkisi, virajlarda da bir belirgin şekilde hissediliyor ve fren yapıldığındadaha yüksek viraj stabilitesi sağlıyor. 

Yeni ‘BMW M 1000 RR’, sunduğu sürüş modları ile cadde ve pist kullanımlarında maksimum keyif sunmayı hedefliyor. Motorun; ‘Rain‘, ‘Road’, ‘Dynamic‘ ve ‘Race‘ olmak üzere dört standart sürüş moduna ve ayrıca ‘Race Pro 1′, ‘Race Pro 2′ ve ‘Race Pro 3′ isimli ek sürüş modlarına sahip olduğu belirtiliyor. Hızlanma sırasında daha fazla güvenlik ve performans için ince ayarlara sahip olan yeni ‘Dinamik Çekiş Kontrolü’ sistemi de standart olarak sunuluyor. Sistem, Race Pro’ sürüş modlarında ince ayar seçeneği de sağlıyor. 

Diğer yandan, yeni ‘M RR’ ile ilk kez M frenli bir BMW motosikleti yollara çıkmaya hazırlanıyor. BMW Motorrad’ın ‘Superbike Dünya Şampiyonası’nda elde ettiği yarış frenleri deneyimi ile geliştirilen M frenler; mavi renkli M fren kaliperleri ve M logosu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yüksek teknoloji ile üretilen M karbon jantlarla motor, yarış pistinde ve yolda maksimum performans sunmayı amaçlıyor. 

BMW, en güçlü motosiklet modelini Türkiye’de ‘M Competition’ paketiyle standart olarak sunuyor

BMW En Güçlü Motosiklet

BMW tarafından geliştirilen en güçlü motosiklet modelinin gösterge panelinin, ‘RR’ ile aynı temel tasarıma ve M başlangıç animasyonuna sahip olduğu ifade ediliyor. “OBD” arayüzüne sahip 6.5 inç TFT ekran, boyutları ve çözünürlüğü sayesinde kolaylıkla okunabiliyor. Türkiye’de standart olarak sunulacak Competition’, paketinin içeriğinde olan aktivasyon kodu ile M GPS veri kaydedici ve M GPS laptrigger özelliği de kapsamlı veri sağlamak için kullanılabiliyor. 

‘M Competition’ donanımının içeriğinde; motor koruması ve ayak dinlendirme özellikleri de yer alan ‘M Billet’ paketi, ön ve arka tekerlekleri karbon kaplamayla koruyan ‘M Carbon’ paketi ve yolcu koltuğu ile koruyucusunun olduğu ‘Passenger’ paketi de yer alıyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yeni BMW 5 Serisi Ağustos Ayında Türkiye’ye Geliyor

BMW, Tamamen Elektrikli BMW iX3 Modelini Piyasaya Sürüyor 

2020 Model BMW 4 Serisi Coupe’nin Fotoğrafları Sızdırıldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR