Aston Martin Rapide AMR

İngiliz otomobil şirketi Aston Martin, dünya çapında yalnızca 210 kişi tarafından satın alınabilecek olan ‘Rapide AMR’ lüks sedan modelini tanıttı. Teknolojisini ve ilhamını motor sporlarından alan aracın, Türkiye’de ‘Aston Martin Turkey’ bünyesinde satışa sunulacağı ifade edildi.  

İngiliz otomobil şirketi Aston Martin, dünya çapında yalnızca 210 kişi tarafından satın alınabilecek olan ‘Rapide AMR’ lüks sedan modelini tanıttı. Teknolojisini ve ilhamını motor sporlarından alan aracın, Türkiye’de Aston Martin’in yetkili ve resmi distribütörü ‘Aston Martin Turkey’de görücüye çıkacağı ve satışa sunulacağı ifade edildi. D&D Motorlu Araçlar Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kaya, dört kapılı ‘Rapide AMR’ın Aston Martin Turkey’in İstanbul Yeniköy’deki ‘showroom’unda sergilendiğine işaret etti. Kaya, konuya ilişkin açıklamasında ayrıca “Aston Martin Turkey olarak Rapide AMR’dan 1 adet de bizim stoğumuzda var. Araç, Onyx Black renginde. Dünyadaki 210 adet sınırlı üretim araçtan birini Aston Martin Turkey Yeniköy Showroom’unda görücüye çıkarmaktan mutluyuz. Türk koleksiyonerlerin beğenisine sunuyoruz. Türkiye’deki tek, ‘Onyx Black’ rengindeki ‘Rapide AMR’ı gelip yakından görebilirsiniz” ifadelerine yer verdi.  

Aston Martin Rapide AMR

Aktarılan detaylara göre; yalnızca 210 adet ile sınırlı olan ve saatte 330 km hız yapabilen Rapide AMR, teknolojisini ve karakterinin büyük bir kısmını ‘Aston Martin Vantage GT12’den alan atmosferik motora sahip lüks bir sedan olma niteliği taşıyor. Büyütülmüş manifoldlar, 6.0 litrelik V12 motora hava akışını artırırken yenilenen motor ve şanzıman kalibrasyonu ile güç artışı sağlanıyor. V12 motor, 603 beygir ve 630 Nm tork üretirken yeni dörtlü egzozun AMR rozetine yakışan karakteristik bir ses ürettiği ifade ediliyor. 

Aston Martin Rapide AMR

Bununla birlikte Aston Martin, ‘Rapide AMR’ın aerodinamiğinin sürtünmeyi minimuma indirmek için tasarlandığına ve otomobilde bulunan ön lip, arka difüzör ve spoyler gibi ekstra aerodinamik unsurların karbon fiberden üretildiğine işaret ediyor. Ayrıca büyük hava girişlerine sahip yeni kaputun da ağırlığı en aza indirmek için karbon fiberden üretildiği dile getiriliyor.  

Rapide AMR, 0’dan saatte 100 km hıza 4.4 saniyede çıkabiliyor

Rapide AMR

0’dan saatte 100 km hıza 4.4 saniyede çıkabilen Rapide AMR, 21 inç büyüklüğündeki jantlar ve ultra yüksek performanslı ‘Michelin Super Sport’ lastiklerle kullanıcı beğenisine sunuluyor. Aynı zamanda fren soğutmasına da katkı sağlayabilmesi amacıyla; Rapide AMR’ın jantlarının, çok kollu bir tasarıma sahip olduğu belirtiliyor. Araç, modifiye fren kanalları ve toz kalkanları ile de ‘Vanquish S’teki soğutma sisteminin daha gelişmiş bir versiyonunu kullanıyor. Öte yandan; otomobil, standart olarak karbon seramik frenlerle donatılıyor. Önde 6, arkada 4 pistonlu kaliperleri bulunan Rapide’in, ilk defa böyle bir durdurma yeteneğine sahip olduğunun da altı çiziliyor. Karbon seramik diskler aynı zamanda, AMR’ın hafif parça kullanımının bir parçası olma niteliği taşıyor. Ağırlığı azaltan diskler, sürüş deneyimine de olumlu etki etmeyi hedefliyor. Şirket, Rapide AMR’ın standart bir ‘Rapide S’ten 10 mm daha alçak olduğuna ve üç aşamalı adaptif amortisörleri ile daha dinamik olduğuna işaret ediyor.  

Baştan aşağı yeniden tasarlanan otomobilin geliştirme aşamalarının çoğunun, Almanya Nürburgring’de yeni açılan AMR Performans Merkezi’nde yapıldığı dile getiriliyor. Yalnızca 210 adet ile sınırlı olan Rapide AMR, üç farklı tasarım şemasında satışa sunuluyor. Standard ve Silhouette şemaları, dört renk ile otomobil meraklılarıyla buluşuyor. Standard şema; ön lipe, eşiklere ve arka difüzöre ‘AMR Lime’ vurguları eklerken Silhouette şeması, Lime vurgularından kaçınıyor ve bunun yerine China Grey veya Clubsport White renklerinde kontrast bir şerit ekliyor. Signature şeması ise belirgin bir AMR görünümü için Stirling Green boyası üzerinden Lime vurguları ve çizgisiyle eşleşiyor. Bunun, ‘Aston Martin Racing’ takımı ve yarış otomobillerinin görünümlerine en yakın tasarım olduğu ifade ediliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Elektrikli ‘Aston Martin DB5 Junior’, Türkiye’ye Geliyor! 

Aston Martin’in İlk SUV’u DBX Türkiye’de Satışa Çıkıyor

Aston Martin, elektrikli otomobil projesini askıya aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz