Canlı Oyun Yayını 2021
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Canlı oyun yayını alanı, 2021 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 oranında bir büyüme yaşadı. Yılın birinci çeyreğinde, toplamda 8.8 milyar saat canlı oyun yayını izlendiği kaydedildi.  

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgını, birçok ülkede sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları yapılmasına sebep oldu. Bu nedenle pek çok kişi, evdeki vaktini dijital platformlardan içerik izleyerek ve oyun oynayarak geçirdi. Geçen yıl boyunca en büyük üç video-oyunu platformunda, neredeyse 30 milyar saat yayın izlendi. Söz konusu rakamın, pandemi öncesine göre yüzde 78’lik bir artışa tekabül ettiği belirtildi. Fakat 2021 yılının, konuya ilişkin yeni bir rekora daha imza atabileceği dile getirildi. “123scommesse.it” verilerine göre; canlı oyun yayını platformları, 2021 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 büyüdü. Söz konusu çeyrekte; TwitchYouTube Gaming ve Facebook Gaming üzerinden toplamda 8.8 milyar saat canlı oyun yayını izlendi.  

Diğer yandan; geçen yıl e-spor takipçileri, popüler video platformları üzerinden oyun içerikleri izlerken rekor bir süre harcadı. “The Streamlabs” ve “Stream Hatched” verileri, 2020 yılında dünya genelindeki tüm kullanıcıların video platformlarından toplam 27.9 milyar saat içerik izlediğini gösterdi. Söz konusu rakam, 2019 yılında 15.6 milyar saat daha azdı. Ortaya çıkan farkın, yüzde 78.5’lik bir artışa tekabül ettiğinin de altı çizildi. Bununla birlikte; YouTube Gaming’deki toplam izlenme süresi de 2020 yılında, 6.19 milyar saate ulaşarak ikiye katlandı. Facebook Gaming ise geçen yıl toplam izlenme süresini 3.1 milyar saate çıkararak neredeyse üçe katladı. Söz konusu rakam, 2019 yılında 1.09 milyar saat daha azdı. 

2020 yılında, Twitch üzerinden de toplam 18.4 milyar saat canlı yayın izlenmişti

Twitch Canlı Yayın 2020

Benzer şekilde; 2020 yılında, Twitch üzerinden de toplam 18.4 milyar saat canlı yayın izlendi. Platform; geçen yılın dördüncü çeyreğinde, 5.4 milyar saatlik izlenme rakamına ulaşarak çeyrek bazında ayrı bir rekor kırdı. Bu izlenme rakamı, tüm platformlardaki toplam izlenme süresinin yüzde 65’ine tekabül ediyordu. 2021 yılının ilk çeyreğinde; bu rakamlar, daha da yükseldi. İstatistikler; dünya genelindeki izleyicilerin, Twitch’te Ocak ve Mart ayları arasında toplam 6.3 milyar saat içerik izlediğini gösterdi. 2020 yılının aynı döneminde bu rakam, 3.2 milyar saat daha azdı. 

Öte yandan; “The Stream Hatched” verileri, YouTube Gaming’in Ocak ve Mart ayları arasında geçen yılın aynı dönemine göre 1.1 milyar saat artış göstererek 1.4 milyar saat izlenme süresine ulaştığına işaret etti. Facebook Gaming’in izleyici sayısı da yüzde 83 artış gösterdi. Platform, 2021 yılının ilk çeyreğinde 1.1 milyar saatlik bir izlenme süresine ulaştı.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitch, Tarihinde İlk Kez Haftalık Ortalama 3 Milyon İzleyiciye Ulaşarak İzlenme Rekoru Kırdı 

Mansur Yavaş ve Pqueen’in Twitch Yayını Rekor Kırdı! 

FIBA, Basketbol Maçlarını Twitch Üzerinden Yayınlayacağını Duyurdu  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz