Canon Yeni 4K Lensi

Japonya merkezli teknoloji şirketi Canon, yayıncıların giderek artan 4K ihtiyacına yönelik geliştirdiği yeni lensi CJ17ex6.2B”yi tanıttı. Geniş odak uzaklığı aralığı da sunan lensin, hafif ve kompakt yapısıyla da öne çıktığı ifade edildi.  

Japonya merkezli teknoloji şirketi Canon, yayıncıların giderek artan 4K ihtiyacına özel olarak geliştirilen yeni lensi “CJ17ex6.2B”yi tanıttı. Geniş odak uzaklığı aralığına sahip olan lensin, hafif ve kompakt yapısıyla da ön plana çıktığı belirtildi. Aktarılan detaylara göre; farklı bütçelere uygun 4K iş akışı ihtiyacına yanıt veren “CJ17ex6.2B”, 2/3 inç 4K fotoğraf makineleriyle kullanılabiliyor. Canon’un “UHDgc” serisi taşınabilir 4K yayıncılık ‘zoom’ lensleri ailesinin en yeni üyesi olan lens; kompakt ve hafif yapısının yanı sıra, optik mükemmellik sunmayı da hedefliyor. Ürünün ayrıca, geniş odak uzaklığı aralığı ile hem geniş açı hem de telefoto özellikleri sunarak yayıncıların tek bir lensle çeşitli senaryoları ve farklı açıları yakalayabilmesine olanak tanıdığı ifade ediliyor. 

Diğer yandan Canon, “CJ17ex6.2B” lensiyle birlikte 4K yayıncılık lensi serisindeki ürün sayısını 18’e çıkarıyor. Canon; bu kapsamda geniş ürün gamı sayesinde etkinliklerden spor aktivitelerine, haberlerden stüdyo içeriğine kadar her şeyi çeken profesyonellerin kapsamlı ihtiyaçlarına yardımcı olmaya devam ettiğine işaret ediyor. 4K, son zamanlarda en önemli standartlardan biri haline gelse de optik mükemmelliğe sahip görüntüleri oluşturan birçok unsur bulunduğu da biliniyor. ‘CJ17ex6.2B’ de 4K talebini karşılamanın yanı sıra, daha iyi HDR sonuçları için ışık lekelerini ve mercek parlamalarını en aza indiriyor. Ayrıca ürün, ‘BT.2020’ renk gamını (WCG) temel alan bir yayıncılık kamerasının kromatik bozulma düzeltme işleviyle uyumluluğu ile de öne çıkıyor.  

Optik düzeneğinde ‘UD’ lens elemanlarını etkili bir şekilde kullandığıi fade edilen lens, kromatik bozulmaları ve renk dağılmalarını ortadan kaldırarak mükemmel renk üretimi sunmayı vadediyor. Ürün ayrıca, görüntünün kenardan kenara net ve kontrastlı olmasını da sağlamayı hedefliyor. HDR ve WCG’yi destekleme özelliği sayesinde lensin, profesyonellerin beklentisi olan zengin görselleri sunduğu dile getiriliyor. 

Canon ‘CJ17ex6.2B’ lens ile profesyoneller, tek lens üzerinden iş akışlarını yürütebiliyor

Canon CJ17ex6.2B Lens

Paylaşılan diğer detaylara göre; yüksek büyütme oranına sahip Canon ‘CJ17ex6.2B’ lens sayesinde profesyoneller, tek lens ile iş akışlarını sorunsuz şekilde yürütebiliyor. 6,2 mm’deki geniş açı görüşü, 17x zoom oranı ve 6,2 mm-106 mm kapasitesi ile birlikte ürün, geniş bir odaklanma aralığı sunuyor. Ayrıca dahili 2x optik genişletici kullanıldığında lens, 12,4 mm-212 mm kapasitesi sağlıyor. Canon; yeni lensinin, göz alıcı optik performansı korurken görüntüleri hem geniş açıda hem de telefoto odak uzunluğunda yakalayabilme özelliği ile de sektörün esnek kit ihtiyacına çözüm sunduğuna işaret ediyor. 

4K görüntü kalitesi sunan ‘CJ17ex6.2B’, 2,07 kg ağırlığındaki kompakt ve hafif gövdesi sayesinde omuzda çekim ve röportajlar için ideal yapısıyla da öne çıkıyor. Geleneksel bir HD lensin dayanıklılığını ve kullanım özelliklerini sunduğu belirtilen ürün, röportaj ve belgesel alanlarında kullanılan kameralardan talep edilen yüksek mobilite ihtiyaçlarının mükemmel bir şekilde karşılanmasını sağlamayı vadediyor.  

Bununla birlikte; 16 bit mutlak değerli enkoder özelliğine de sahip olan CJ17ex6.2B, diğer ‘UHDgc’ lenslerde ve Canon’un ‘UHDxs’ serisinde görülen yüksek performanslı dijital sürücü ünitesiyle aynı performansı sunuyor. Bu özellik, lensin başlatma olmadan açılabileceği anlamına geliyor. Bu da kamera tarafındaki bozulma düzeltmesi ve lens pozisyon bilgisi algılama gibi işlevlerin, başlangıçta hazır olmasını sağlıyor. Ürünün, üç adet 20 pimli konektörü desteklemesiyle 4K kamera sistemlerinin performansını daha da üst düzeye çıkardığı ifade ediliyor. Böylelikle zumlama ve odaklama taleplerini kullanırken yüksek hassasiyette lens verisi okuması sağlanıyor ve sanal üretim platformlarıyla uyumluluk güçlü bir şekilde destekleniyor.  

Canon CJ17ex6.2B Temel Özellikleri 

Canon CJ17ex6.2B Özellikleri

Canon CJ17ex6.2B lensin temel özellikleri ise şu şekilde: 

  • 6,2 mm -106 mm (dahili 2x optik genişletici ile 12,4 mm – 212 mm) arasında geniş bir odak uzaklığı aralığı sağlayan makul bir 17x zumlama oranıyla birlikte 6,2 mm’de geniş görüş açısı 
  • 4K çözünürlükte inanılmaz görüntü kalitesi 
  • Hafif ve kompakt 
  • Işık lekelerini ve mercek parlamalarını en aza indirir  
  • Dahili 2x genişletici

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Canon, Uydudan Dünyanın Farklı Yerlerinin Temsili Fotoğraflarının Çekilebildiği İnteraktif Bir Site Yayınladı 

Canon, Avuç İçi Büyüklüğündeki ‘PowerShot Zoom’ Fotoğraf Makinesi Modelini Tanıttı 

Canon Profesyonel Yeni Nesil Fotoğraf Makinesi ve Lensini Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz