çin'de iki yeni koronavirüs türü tespit edildi

Küresel bir kriz haline gelen koronavirüsün ilk çıktığı ülke olan Çin’den yeni bir haber geldi. Yapılan açıklamaya göre, Çin’de iki yeni koronavirüs türü tespit edildi. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği ve tüm dünyanın gündeminde yoğun bir şekilde yer alan koronavirüs için tedirgin edici bir haber geldi. Tüm dünyayı etkileyen ve ağır sonuçlar vermeye devam ettiğimiz koronavirüs için korkutan haber Çin’den geldi. Yapılan araştırmalara göre, pangolinlerde koronavirüs benzeri iki yeni vakanın tespit edildiği belirtildi. Araştırma sonuçları ise daha da endişeye sürükledi ve Çin’de iki yeni koronavirüs türü tespit edildiği belirtildi.

İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kaynağı olarak yarasalar gösteriliyordu. Ancak bilim insanları virüsün ortaya çıktığı ilk günden bu yana yeni tip koronavirüsün kaynağı hakkında çalışmalarını hızlandırdı. Yapılan açıklamaları tutarlı bulmayan bilim insanları, salgının başka hayvanlardan da kaynaklanabileceği durumunu da göz önüne alarak çalışmalar gerçekleştirdi. 

Çin’de bulunan hayvan pazarlarını ve birçok yeraltı pazarını ortadan kaldırmaya sebep olan koronavirü salgınını bitirebilmek adına tüm dünya seferber bir halde mücadele ediyor. Ancak alınan önlemlere rağmen tedirgin eden başka bir haber daha geldi. Koronavirüsün farklı kaynaklarının da mevcut olabileceği düşünülüyordu ve yapılan araştırmalar sonucunda koronavirüsün farklı kaynaklarının olduğu tespit edildi. 

pangolin koronavirüs türü taşıyor

Daha büyük salgınlar olabilir

2017 yılında, Guangxi gümrüğünün ele geçirdiği 18 malay pangolininde, 6 koronavirüs RNA örneği bulunmuştu. Daha sonra ise 2018 yılında bir pangolin eti partisinde üç örnek daha tespit edilmişti. Bu tespitlerden bir yıl sonra ise 2019’un başlarında el konulan pangolinlerde covid-19’a çok benzer bir virüs tespit edildi. Açıklanan verilere göre tüm numunelerin genom diziliminde, yüzde 85.5 ile 92.4’ünün covid-19 ile benzerlik gösterdiği ortaya çıktı. 

Önlemler daha da sıkılaşabilir

Bilim insanlarının araştırma sonuçlarına göre, covid-19 benzersiz değil ve ilerleyen zamanlarda insanlık daha da tehlikeli bir virüs türüyle karşılaşabilir. Çin’in ise bilim insanlarının belirttiği gibi ilerleyen dönemlerde çok daha tehlikeli olacak olan covid-19 virüs ailesi için potansiyel taşıyıcılara dikkat etmesi gerekiyor. Bilim insanlarının uyarıları ise, söz konusu virüsleri dikkatlice izlemek ve bu doğrultuda daha sıkı önlemler almak gerekebilir.

KARANTİNA GÜNLERİ, CORONA FIRSATÇILARI, TUVALET KAĞIDI SEKTİRME- DigiToll #8 #EVDEKAL

ÜNLÜLERİN KORONAVİRÜSTEN KORUYOR DİYE “GIDA TAKVİYESİ” REKLAMI YAPMASI

Türkiye’de koronavirüs son durum!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz