yeni-iphone-modelleri

Kısa bir süre önce yeni iPad Pro modellerini de görücüye çıkaran Apple’ın, 2020 içerisinde tanıtmaya hazırlandığı yeni iPhone modelleri ile ilgili bir iddia daha ortaya atıldı. 9to5Mac”in yaptığı “iOS 14” incelemesiyle ortaya çıkan detaylara göre; bu sene tanıtılacak iPhone’lar, yeni iPad Pro’larda da kullanılan LIDAR sensör teknolojisi desteğiyle kullanıcı beğenisine sunulabilir.

Apple’ın görücüye çıkarmaya hazırlandığı yeni iPhone modelleri ile ilgili özellikle sosyal medya üzerinden pek çok farklı iddia ortaya atılmıştı. Teknoloji devinin yakın zaman içerisinde göndermesi beklenen işletim sistemi güncellemesi “iOS 14” ile ilgili yapılan incelemeler de şirketin merakla beklenen ürünleriyle ilgili önceden pek çok fikir vermişti. “9to5Mac”in yaptığı “iOS 14” incelemesiyle ortaya çıkan detaylar sonrasında ise bu sene tanıtılacak iPhone modelleri ile ilgili iddialara bir yenisi daha eklendi. iOS 14te bulunan kodları inceleyen yazılımcılar, Apple’ın yeni iPhone’larda LIDAR sensör teknolojisini kullanmış olabileceğini iddia etti.  

yeni-iphone-modelleri

Şirket aynı teknolojiyi, kısa bir süre önce tanıttığı yeni iPad Pro’ların kamera diziliminde de kullanmıştı. Aktarılan detaylara göre Apple, üç boyutlu görüntü algılayarak artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin kullanılmasını mümkün kılan ToF (time-of flight)” sensörleri 2020 model iPhone’lara da ekledi. iOS 14’ü inceleyen yazılımcılar, işletim sistemi içerisinde Apple’ın üzerinde çalıştığı yeni bir mobil uygulamaya ilişkin bir kanıt buldular. Uygulama, cihazın artırılmış gerçeklik teknolojisi kabiliyetleriyle ilgiliydi ve cihazda bulunan LIDAR sensörün kullanılmasını gerektiriyordu. “Gobi adıyla kodlandırılan uygulama ayrıca, kullanıcıların bir ürünle ilgili o ürünün fiyatı veya içeriği gibi daha detaylı bilgileri görüntüleyebilmek için bulunduğu ortamın haritasını çıkarmasını mümkün kılıyordu. 

Apple, uygulamayı Starbucks ile birlikte geliştiriyor 

apple-starbucks

Paylaşılan bilgiler, Apple’ın söz konusu uygulama üzerinde Starbucks’la birlikte çalışıyor olduğu yönünde. Diğer yandan ToF sensörlerin, bulunulan ortamın üç boyutlu modelini yakalamasını sağlayan bir kızılötesi aygıt bulundurduğu biliniyor. Söz konusu sensörler, son tanıtılan iPhone’larda yüz tanıma (FaceID) teknolojisinin kullanılmasını mümkün kılan TruDepth kamera sistemine benzer şekilde çalışıyor.  

iOS 14 güncellemesinin ise Apple’ın bu sene Coronavirüs sebebiyle online olarak gerçekleştireceği Worldwide Developer’s Conference (WWDC)” etkinliğinde görücüye çıkarılacağı tahmin ediliyor. Güncellemenin iPhone, iPad ve Apple Watch’lar için pek çok yeni özelliği beraberinde getirmesi bekleniyor.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

iOS 14 deneme sürümü ile Apple cihazlara gelecek 5 yeni özellik sızdı 

Apple Watch’a, watchOS 6.2 güncellemesi geldi 

Apple, iOS 13.4 Güncellemesini Yayınladı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz