6 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği ve şu ana kadar 199 ülkede tespit edilen koronavirüsün, ülkemizde de yaşanan vaka sayıları artmaya ve vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. Bugün düzenlenen Bilim Kurulu toplantısının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs son durumu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Bakanın Twitter hesabı üzerinden de canlı izlenebilen toplantıda Bakan Koca Türkiye’deki koronavirüs son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, son 24 saatte 7 bin 533 testin yapıldığını ve 2 bin 69 kişinin koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını aktardı. Bakan Koca’nın açıklamasıyla birlikte Türkiye’deki ilk koronavirüs tespitinden bu yana vaka sayısı toplamda 5 bin 698’e ulaşmış oldu. Sağlık Bakanı bugün yaptığı açıklamada 27 Mart tarihinde 17 hastamızı koronavirüs salgını sebebiyle kaybettiğimizi belirtti. Yapılan açıklamayla birlikte Türkiye’de toplamda 92 kişi koronavirüs salgını sebebiyle can vermiş oldu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 27 Mart koronavirüs açıklaması:

“Son 24 saatte 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik. Toplam vaka sayımız 5 bin 698. Bugün kaybettiğimiz 17 kişiyle can kaybımız 92’yi buldu. 42 hasta iyileşerek taburcu olmuştur. ” 

Bakan Koca yapmış olduğu basın toplantısında bütün illerdeki koronavirüs vakalarını bildiklerini ve bazı illerde tespit edilen vaka sayısının fazla olduğunu açıkladı. İnsanların birbirleriyle mümkün olduğu kadar az karşılaşmasının önemli olduğunu belirten Koca, çalışma saatlerinin, çalışma günlerinin ve tatillerin buna göre düzenlenmesi gerektiğini de belirtti. Herkesin kendisini evinde izole etmesi gerektiğini belirten Koca, vatandaşlara virüsü taşıyormuş gibi hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Özellikle gençlere bu konuda uyarıda bulunan Bakan Koca, gençlerin koronavirüsü tıpkı bir soğuk algınlığı gibi atlatabildiklerini ancak çevrelerinin ve diğer insanların sağlığı için gerekli önlemleri almaları gerektiğinin altını çizdi. 

Bilim Kurulu’nun 83 milyon için önerdiği tedbirin, belli bir süreliğine belli sınırlar konmuş hayat olduğunu ve bu durumun geçici olduğunu belirten Koca, tedbirlere uyulmasının çok önemli olduğunu da söyledi. 

Yoğun bakım ünitelerinin yüzde 62-63 oranında bir dolulukta olduğunu aktaran Koca, N95 denilen ve hekimlerin kullandığı maskelerin iki gün önce bütün kurumlara dağıtıldığını da açıkladı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Türkiye’de hayat yüzde 80 durdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs salgını için alınan yeni tedbirleri açıkladı. Bakan Soylu, yaptığı açıklamada Türkiye’de hayatın şu an yüzde 80 durduğunu belirtti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs ile mücadele kapsamında toplamda 12 belde ve köyün karantina altına alındığını belirtirken, bu zaman kadar kapattıkları iş yerleri sayısının ise 211 bin 670 olduğunu dile getirdi. 

Koronavirüs ile salgını ile bazı ürünlerde yaşanan fiyat artışına karşı acımasız olduklarını belirten Soylu, önümüzdeki birkaç gün içerisinde kamuoyuyla el koymaları da paylaşacaklarını belirtti.

Şehirlerarası otobüs seferleri kısıtlanıyor

Soylu basın toplantısında, koronavirüs ile mücadelede yeni bir tedbir daha aldıklarını açıkladı. Bakan Soylu, bugünden itibaren tüm otogarlardaki otobüs seyahatlerinin izne bağlandığını ve gerekmeyen hiçbir seferin yapılmayacağını da belirtti.

Soylu, “Bu akşam bir tedbir daha getiriyoruz. Otobüs seyahatlerini kısıtlıyoruz. Tüm otogarlardaki otobüs seyahatleri izne bağlı, mücbir sebep olmadan sefer yaptırmayacağız.” diye konuştu.

65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunanların araç muayeneleri ertelendi

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında, valiliklere gönderilen genelgede 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlıkları nedeniyle sokağa çıkma yasağı bulunanların motorlu araç muayenelerinin ertelendiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları nedeniyle sokağa çıkma yasağı bulunanların motorlu araç muayeneleri ertelendi. Bu kapsamdaki vatandaşlar, araç muayenelerini sokağa çıkma yasağı kaldırıldıktan 45 gün sonraya kadar yaptırabilecek.

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle ölü sayısı 92’ye ulaştı

Can Sıkıntısına Birebir 5 Mobil Strateji Oyunu #EvdeKal

YÖK Başkanı, üniversitelerde koronavirüs tatili süresi ile ilgili nihai kararı açıkladı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz