Okuma Süresi
2 dakika

Son zamanlarda adından en çok söz edilen sosyal medya platformu Clubhouse, Çin ’deki kullanıcıların hükümet tarafından dinlenme ihtimaline karşı bünyesine yeni özellikler ekliyor. 

Şu an için sadece iOS kullanıcıları tarafından kullanılabilen ve davetiyeyle giriş yapılması sebebiyle dikkatleri üzerine çeken Clubhouse, son dönemlerde hem Türkiye’de hem de tüm dünyada oldukça popüler durumda. Kullanıcıların sohbet odalarında yazılı ve görsel hiçbir iletişim aracıyla paylaşım yapamadığı ve sadece sesli olarak etkileşime girilen uygulama Çin’de de pek çok kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Sohbetlerin anlık gerçekleştiği  uygulama Clubhouse son olarak Çin hükümetinin dikkatini çekmişti. 

Facebook, Instagram, WhatsApp, Twitter ve YouTube gibi günlük hayatta milyonlarca kişi tarafından kullanılan popüler hiçbir uygulamanın da erişim sağlanamadığı Çin’de en son Clubhouse için de bir yasak haberi gelmişti. Vatandaşların fikirlerini özgürce ve sansüre maruz kalmadan aktarabilmesinin ardından Çin hükümeti de harekete geçince ortaya pek çok iddia atılmaya başlandı. Bu bağlamda elde edilen son bilgiler Çin hükümetinin uygulamayı kullanan vatandaşları dinleyebildiğini ortaya çıkarınca, Clubhouse’dan yeni bir tedbir geldi. 

Çin hükümeti Clubhouse kullanıcı verilerine erişebilir

Aktarılanlara göre yeni haberler pek çok kişiyi tedirgin edecek cinsten. Güvenlik zafiyeti olduğu belirtilen Clubhouse uygulaması Çin hükümeti tarafından dinlenebilir.

Stanford Internet Observatory (SIO)’nin yayınladığı bir rapor, Çin’deki Clubhouse kullanıcı verilerine hükümet tarafından erişelebileceğini gösteriyor. Kullanıcı verilerinin hükümete karşı savunmasız olmasının nedeni ise, Clubhouse’un altyapısını destekleyen ve verileri de bünyesinde barındıran teknoloji şirketi Agora Inc.. Detaylara göre Clubhouse’un tüm verileri Şangay merkezli teknolojisi şirketi Agora’ya aktarılıyor. Çinli kuruluşların yönettiği bilinen sunucular üzerinden tüm verilerin aktarılması da Çin hükümetinin bu verileri toplayabileceği anlamına geliyor. 

Bunun yanı sıra platformun Çin hükümetinin mevcut siber güvenlik yasalarına uyma zorunluluğu da bir diğer problem olarak görülüyor. Her ne kadar verilerin depolandığı Agora ses veya herhangi bir kullanıcı verisinin bulunmadığını belirtse de SIO’ya göre, Çin hükümeti istediği takdirde, Agora’nın sunucularına erişip verilere ulaşabilir. 

Clubhouse harekete geçti

SIO’nun yayınladığı bu yeni rapor, hem tüm kullanıcılar hem de halihazırda sansür ve yasaklamalarıyla tanınan Çin  kullanıcıları için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Bunun farkında olan Clubhouse, platformda var olan bu ve farklı güvenlik açıkları için harekete geçti. 

Çin’deki kullanıcıların güvende olmadığını gösteren raporunun ardından, platform gizlilik ve güvenliği sağlamak için yeni adımlar atılacağını belirtti. Açıklamalarda “Stanford İnternet Observatory’nin de yardımı ile veri güvenliğimizi güçlendirmemiz gereken bazı alanlar keşfettik. Gelecek 72 saat içerisinde veri şifrelemesi ve Clubhouse müşterilerinin verilerinin Çinli sunuculara düşmemesi için çalışmalarımızı yapacağız. Aynı zamanda durumu incelemek ve doğrulamak için harici bir güvenlik şirketi ile de çalışmayı planlıyoruz”  ifadeleri kullanıldı. 

Halihazırda bu hafta içi Çin’de yasaklanma haberi gelen Clubhouse, ülkedeki kullanıcıları ve verileri ne derece koruyabilecek hep birlikte göreceğiz. Bunun yanı sıra Cluhouse’un çok kısa sürede bu kadar kullanıcıya sahip olması halihazırda geliştirilmeye devam eden bir platform için ekstra bir yük olarak da görülüyor. Bu bağlamda pek çok kişi şu an için pek de sağlıklı ve güvenli bulunmayan uygulamanın bu tarz eksiklerinin kaybolacağını düşünüyor. 

İlginizi Çekebilir:

‘Amerikadaniste’, Clubhouse Üzerinden İlk Kez Açık Artırma Yapan Platform Oldu 

Facebook, Clubhouse Uygulamasına Rakip Olacak Bir Platform Üzerinde Çalışıyor 

Clubhouse nedir, nasıl girilir? | İzinsiz Girilmeyen Uygulama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz