Ölümcül coronavirüs ile mücadelede çok önemli bir rol üstlenen Wuchang Hastanesi’nde direktör olarak görev alan Dr. Liu Zhiming, bugün coronavirüse bağlı semptomlar sebebiyle hayatını kaybetti.

Çin devlet televizyonu Dr. Zhiming’i tüm çabalara rağmen kurtaramadıklarını ve başhekimlik görevini sürdüren doktorun bugün saat 10.30’da hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Wuhan’da bulunan Wuchang Hastanesi’nde başhekimlik yapan doktor, karantina alanında en önemli görevi üstlenmiş durumdaydı. Başhekimin ölümü Çin halkını derinden etkiledi ve bir kez daha söz konusu virüsün ne kadar tehlikeli olduğu görüldü. 

Coronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden ilk doktor Wuchang Hastanesi Başhekimi Liu Zhiming değil. Hubei Eyaleti’ndeki Ezhou şehri Çin Tıbbi Hastanesi’nin eski müdürü Xu Depu’da geçen hafta virüsü bağlı enfeksiyonlar sebebiyle hayatını kaybetmişti. 

Hastalığın belki de en önemli isimlerinden olan doktor Li Wenliang’in coronavirüs sebebiyle ölmesi Çin’de vatandaşları yasa boğmuştu. Dr. Wenliang, coronavirüs henüz salgın haline gelmeden hastalarında durumu keşfetmiş ve önemlemlerin alınmasını gerektiğini açıklamıştı. Çin’de kahraman ilan edilen doktorun, coronavirüs yüzünden hayatını kaybetmişti.

Coronavirüse bağlı semptomlar nedeniyle dün yaşanan 93 ölümün ardından tüm dünyada yaşanan ölü sayısı 1.700’ü aşarken, enfekte olan insanların sayısı ise 72 bin 436’ya yükseldi.

Apple, coronavirüsün üretim ve satışlarını etkilemesi sebebiyle gelir tahminini azalttı!