Facebook, LG ve Razer; Corona virüsünün git gide daha da korkutucu bir hal almasının ardından salgınla ilgili çalışanlarına yönelik yeni bir önlem aldı. Teknoloji devleri bir süreliğine çalışanlarının Çin’e seyahat etmesini kısıtladı ve Çin’den yeni dönen personellere evden çalışmaları tavsiye edildi. 

Bir süre önce Corona virüsünün başta Çin olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde patlak vermesinin ardından sosyal medya devi Facebook ve oyun donanımları üreten Razer, Çin’e yapılan seyahatleri kısıtlamaya başlayan ilk şirketler arasındaydı. Güney Koreli teknoloji şirketi LG ise bu uygulamayı daha da ileri boyuta taşıyarak Çin’e yapılan seyahatleri tamamen yasakladı.  

Facebook şu anda salgının patlak verdiği ülkeye yapılan tüm önemsiz seyahatleri iptal ediyor. Şirket, bununla birlikte Çin’den yakın zamanda dönmüş çalışanlarına evden çalışmalarını tavsiye ediyor. Sosyal medya devi Çin’de halihazırda yasaklı olsa da ülkede hala ofisleri mevcut ve sanal gerçeklik ekipmanları Oculus’un üretimi için Çin’deki tedarikçileri kullanıyor.  

corona virüsü ile ilgili görsel sonucu

Oyun bilgisayarları ve ekipmanları üretmesiyle ünlü Razer ise benzer adımlar attıklarını kısa bir süre önce onayladı. Pazartesi günü şirket yetkililerinden biri, seyahatleri kısıtladıklarını ve evden çalışma talebinde bulunduklarını açıkladı. Marka, diğer pek çok teknoloji devi gibi Çin’de ofis bulunduruyor ve donanımlarının üretimi için Çin’deki tedarikçilerden destek alıyor.

Diğer yandan Güney Koreli teknoloji şirketi LG de Çin’e yapılan seyahatleri tamamen yasakladığını açıklarken halihazırda iş için Çin’de bulunan çalışanlarına mümkün olan en kısa sürede evlerine dönmelerini de tavsiye etti.  

Apple, Google ve Microsoft konuyla ilgili yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı

Dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinin bu adımları atmalarının ardından diğer şirketlerin nasıl bir yol haritası izleyeceği de merak konusu oldu. Amazon konuyla ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı önerileri rehber aldıklarını ifade etmesine rağmen seyahatlere kısıtlama getirip getirmediğiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Apple, Google ve Microsoft ise konuyla ilgili yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı. 

Virüsün oldukça saldırgan olması sebebiyle kısa bir süre önce ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, seyahat uyarısını 3. seviyeye yükselterek tüm Amerikan vatandaşlarına Çin’e yapılacak gereksiz seyahatlerden kaçınmalarını tavsiye etmişti. Salgın dolayısıyla Çin’de hayatını kaybeden insan sayısı şimdiden 100’ü geçti ve dünya genelinde konuyla ilgili kaydedilen 4 binin üzerinde vaka meydana geldi. Kaydedilen vakaların büyük bir çoğunluğu Çin’de gözlemlenmiş olsa da teknoloji devlerinin pek çoğunun merkezlerinin bulunduğu Amerika’da geçen hafta virüse yönelik 5 vakaya rastlandığı da yetkililer tarafından onaylandı.  

Corona virüsünden korunmak için alınması gereken önlemler
Apple’dan Corona virüsüyle mücadeleye destek
Huawei, corona virüsü için 5G baz istasyonları kurmaya başladı
Corona virüsü ülkelere yayılmaya devam ediyor: Kanada’ya da sıçradı!
Corona virüsü sebebiyle İstanbul Havalimanı’nda termal arama yapılıyor
Corona Virüsü’nün yayılma haritası online olarak takip edebiliyor