Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Dünya genelinde hızla yayılan Corona virüsünün etkilediği kişi sayısıyla ilgili, bir süredir ilgili kurumlar ve üniversiteler tarafından salgın boyutunu kontrol altına alabilmek adına pek çok araştırma çalışması gerçekleştiriliyor. Son olarak ABD’de bulunan Johns Hopkins Üniversitesi de bu çalışmalar arasına bir yenisini daha ekledi. Üniversite tarafından yapılan çalışma, virüsün tüm dünyada etkilediği kişi sayısının 17 bin 405’e ulaşmış olduğunu ortaya koydu.  

Çin’in Wuhan şehrinden çıktığı bilinen ve tüm dünyaya hızla yayılmakta olan Corona virüsüyle ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO)salgının son derece tehlikeli olması ve ölümcül boyutlara ulaşabildiği gerekçesiyle “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan etmişti. Bundan çok kısa bir süre sonra da ABD Başkanı Donald Trump, sınır kontrollerini sıkılaştırmış ve 2 Şubat’tan itibaren Çin’e seyahat etmiş yabancı uyruklu kişilerin Amerika’ya girişini yasakladığını açıklamıştı. Bununla birlikte, dünya genelinde pek çok ülke ve bakanlık, acil durum ilan ederek karantina çalışmalarına başlamıştı. 

Sonrasında virüsün etki boyutunu ölçebilmek ve salgını kontrol altına alarak etki alanını daraltabilmek adına sağlık kurumları ve üniversiteler tarafından pek çok araştırma çalışması gerçekleştirildi. Son olarak Hong Kong Üniversitesi tarafından matematiksel modelleme yoluyla yapılan bir çalışma, virüsün ortaya çıktığı Wuhan’da salgından etkilenen kişi sayısının her 6.4 günde bir ikiye katlandığını tahmin etti. 

Amerika’da bulunan Johns Hopkins Üniversitesi ise bu çalışmalar arasına bir yenisini daha ekledi. Çalışmayı dünya genelinde virüsle ilgili doğrulanmış vaka sayısını baz alarak gerçekleştiren üniversite, bugüne kadar tüm dünyada toplamda 17 bin 405 kişinin salgına yakalanmış olduğuna işaret etti. Yapılan takip çalışmasına göre, toplam rakamın büyük bir çoğunluğunu 17 bin 222 kişi sayısıyla virüsün ortaya çıktığı ülke olan Çin oluşturdu. Diğer ülkelerde Corona virüsüyle ilgili rastlanan vaka sayısı 20’yi geçmemiş olsa da etkilenen kişi sayısının, Çin’e coğrafi yakınlığı nispeten daha fazla olan ülkelerde arttığı tespit edildi. 

Avrupa’da salgınla ilgili vakalara en çok rastlanan ülke Almanya oldu

Araştırmaya göre Çin’den sonra virüsten en çok etkilenen ülkeler; 20 vakayla Japonya, 19 vakayla Tayland ve 18 vakayla Singapur oldu. Sıralamada bu ülkeleri, rastlanılan 15 vakayla Güney Kore ve Hong Kong takip etti. ABD’de salgına ilişkin 11 vakaya rastlanırken Avustralya’da 12 kişinin virüsten etkilendiği bildirildi. Avrupa’da ise salgınla ilgili vakaların en çok rastlandığı ülke Almanya oldu. 10 vakayla başı çeken Almanya’yı, Avrupa’da 6 vakayla Fransa takip etti.  

Nepal ve Hindistan’da ise Çin’e olan coğrafi yakınlıklarına rağmen oldukça az sayıda kişinin virüsten etkilenmiş olması dikkat çekti.  

Coronavirüsten etkilenen kişi sayısı her 6.4 günde bir ikiye katlanıyor

Dünya Sağlık Örgütü, Corona virüsü salgını sebebiyle acil durum ilan etti!

Çin’de coronavirüsten ölenler için cenaze töreni yapılmayacak ve cesetler en yakın tesiste yakılacak

Trump, Çin’e seyahat etmiş yabancı uyruklu kişilerin Amerika’ya girişini yasaklıyor