Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan ve son derece hızlı bir şekilde ilerleyerek şu ana dek 305 kişinin yaşamanı yitirdiği Coronavirüsün yayılmasını önlemek için Çin hükümetinden ilginç bir adım geldi. Alınan bir karara göre hastalık sonucu ölen kişilerin bedenleri yakılarak yok edilecek ve herhangi bir cenaze töreni düzenlenmeyecek
Coronavirüs’ten kaç kişi öldü?

Şu ana dek açıklanan resmi rakamlara göre 305 kişinin yaşamına mal olan coronavirüs, hızla yayılmaya devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs, Çin dışında birçok ülkeye de yayılmış durumda. Virüse bağlı olarak Çin dışındaki ilk ölüm Filipinlerde gerçekleşmişti. Hong Kong Üniversitesi ise yayınladığı bir çalışma 75 bin 800 kişinin salgına yakalanmış olabileceğini ortaya koydu. Araştırma, her 6.4 günde bir salgından etkilenen kişi sayısının ikiye katlandığına işaret etti. Oldukça hızlı yayılan ve son derece bulaşıcı olan bu virüsle ilgili belirli önlemler de alınıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de olaya dahil olduğu virüs için tüm dünya kolları sıvamış durumda. Bilim insanları, Coronavirüse karşı bir aşının geliştirilebilmesi için daha 20 ay olduğunu belirtirken tüm ülkeler aşı gelene kadar hastalığın yayılmaması için belirli tedbirler almaya başladı. Birçok ülke Çin’e uçuşları askıya alırken, dünya devi birçok şirket Çin operasyonunu durdurma kararı aldı. Hastalığın yayılmasını önleme alanında son derece ilginç bir fikir de Çin’den geldi.

Coronavirüs’ten ölenlerin cesetlerine ne oluyor?

Coronavirüsün ilk olarak ortaya çıktığı Çin, cenaze törenleri ve defin işlemleri gibi hastalıklı ve ölü kişilerin vücuduyla yakın temasa girilebilecek tüm eylemleri yasakladığını açıkladı. Çin’in Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC), virüs sonucu yaşamını yitirenlere yönelik yeni bir düzenleme getirdi. Düzenlemeye göre hastalık sonucunda ölen kişilerin en yakın tesiste yakılması kararlaştırıldı.

Çin’in Ulusal Sağlık Komisyonu, yaptığı açıklamalarda “(Hastalıklı) cesetlerin dahil olduğu herhangi bir veda töreni ya da başka bir cenaze işlemi gerçekleştirilmemelidir” şeklinde ifadeler kullandı.

Yeni düzenlemeye göre, hastanın tedavi gördüğü tesisteki sağlık çalışanları, hastanın kalıntılarını dezenfekte edip mühürleyerek kapatacak. Aynı zamanda bu kalıntıların herhangi bir şekilde açılması da yasaklandı. Yaşamını yitiren kişinin bedeni en yakın tesise götürülerek burada imha edilecek.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre sağlık çalışanlarının dışında hiç kimse, yakım öncesi hastayı göremeyecek. Bunun yanı sıra hasta yakıldıktan sonra hastanın kalıntıları aileye teslim edilebilecek.

Çin’in Ulusal Sağlık Komisyonu, aynı zamanda cumartesi günü sonunda Çin’de 304 kişinin öldüğünü ve 14.380 kişinin Coronavirüsüne yakalandığını bildirdi. Aynı zamanda yaklaşık 24 ülkede de Coronavirüs bulunduğu düşünülüyor.

Xiaomi, corona virüsü sebebiyle Çin’deki mağazalarını kapatıyor

Google Çin’deki Operasyonlarını Durdurma Kararı Aldı