apple-giyilebilir-monitor

PatentlyApple‘ın haberine göre Apple, yeni bir giyilebilir monitör (HMD) için ABD Patent ve Marka Ofisi’ne patent başvurusunda bulundu. Patent başvurusuyla birlikte ortaya çıkan teknik detaylara göre cihazın, ileri bir artırılmış gerçeklik (AR) deneyimi sunarak çok daha keskin ve yüksek kontrastlı bir görüntüleme teknolojine sahip olacağı tahmin ediliyor.

Apple tarafından geliştirilen giyilebilir monitör ile ilgili detaylar, ABD Patent ve Marka Ofisi’nin kısa bir süre önce yayınladığı patent başvurusu aracılığıyla ortaya çıktı. Başvurunun incelenmesi sonrası aktarılan bilgilere göre; söz konusu sanal gerçeklik cihazı, optik yansıtıcılı cihazlar için geliştirilen bazı teknolojileri içerisinde barındırıyor. Bu teknolojiler, kaliteli bir artırılmış gerçeklik deneyimi sağlayan dağılım dengeleme özelliği ve holografik optik elemanlar içeriyor. Holografik optik elemanlar da benzer şekilde, hem kullanıcıların daha iyi bir görüntü kalitesine sahip bir artırılmış gerçeklik deneyimi yaşamasını mümkün kılıyor hem de öngörülen görüntüleri yansıtabiliyor.  

Apple tarafından yapılan başvuru, dağılım dengeleme özelliğini mümkün kılan 1 veya daha fazla yöntemi, sistemi ve cihazı kapsıyor. Bununla birlikte teknoloji devi; patent başvurusunda cihazın, sanal görüntüler yaratmak için göze yakın optikler bulundurduğunu not ediyor. Geçmişte üretilen giyilebilir monitörlerin (HMD), çeşitli teknik kısıtlamalar barındırdığı biliniyor. Bu kısıtlamalar, söz konusu cihazların görüntü kalitesini aşağı çekiyor ve ağırlık ve boyutlarını da önemli oranda artırıyor. Işığı yansıtmak veya kırmak için eski cihazlarda kullanılan geleneksel optikler, cihaz tasarımlarının çok daha hantal bir hale gelmesine sebep oluyor. Bununla birlikte yine bu cihazlar içerisinde kullanılan geleneksel aynalar ve optik ağ yapıları da bazı doğal sınırlamaları beraberinde getiriyor. Apple tarafından ürün için geliştirilen teknoloji ise tüm bu sınırlamaları elimine etmeyi vadediyor.

apple-giyilebilir-monitor

Yapılan başvuruda, geliştirilen giyilebilir monitöre ilişkin bir tasarım görseli de yer alıyor. Bu görsellere göre cihazın, göz çevresinden ya da kafadan giyilebilir hale getirileceği tahmin ediliyor. Apple ayrıca; göze yakın optiklerde kullanılan eğik aynaların, hacim hologramları ve optik ağ yapıları bulunduran yansıtıcı bir cihaz olduğunu belirtiyor. Bu eğik aynanın da ek bir katman içereceğine işaret ediliyor. Ek katmanın; optik ağ araçlarını kir, nem, oksijen, reaktif kimyasallar ve hasardan koruyacağı tahmin ediliyor.  

Diğer yandan başvuru dosyasının, 2019 yılının dördüncü çeyreğinde hazırlanmış olduğu görülüyor. Dosyanın, önümüzdeki birkaç gün içerisinde güncellenebileceği düşünülüyor. Ürünün, piyasaya ne zaman sürüleceği ise henüz bilinmiyor.  

Bu ürün için çok daha fazla AR-GE çalışması yapıldı

Daha önce Microsoft’ta da çalışmış olan ve artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojilerinde uzmanlaşan Robert Scoble; patente göre Apple tarafından geliştirilen giyilebilir monitörün sunacağı artırılmış gerçeklik teknolojisinin, çok daha keskin ve çok daha yüksek kontrastlı bir görüntüleme sağlayarak kullanıcı deneyimini önemli oranda artırabileceğini ifade ediyor. Scoble, bununla birlikte Apple’ın konuyla ilgili diğer tüm ürünlerinden çok daha fazla AR-GE ve test çalışması yaptığını duymuş olduğunu da sözlerine ekliyor.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler:

Apple, dikkat çeken özellikleriyle ikinci nesil iPhone SE’yi tanıttı!

Apple Music uygulamasına hikayede şarkı paylaşma özelliği geliyor

Apple’dan evde kaldığımız bugünler için ‘Evdeyiz’ koleksiyonu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz