Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün düzenlenen Bilim Kurulu Toplantısının ardından, alınacak yeni koronavirüs tedbirleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün saat 17.30’da düzenlen Bilim Kurulu toplantısının ardından saat 22.00’da ulusa seslendi. Erdoğan, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleriyle alınan koronavirüs tedbirleri ile ilgili açıklamasında yurt dışı uçuşlarının tamamen durdurulduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı ne kadar güçlü tutarsak Allah’ın izniyle bu süreçten o kadar az hasarla çıkarız.” dedi.

Erdoğan: ”Bugün Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda aldığımız yeni tedbir paketini hayata geçirmeyi kararlaştırıldık. Milletimizin sağlığı, huzuru güvenliği için uygulanacak bu tedbirleri sizlere ifade etmek istiyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı koronavirüs tedbirleri

  • Şehirlerarası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır.
  • Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecektir
  • Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni olacaktır
  • Piknik alanları, ören yerleri hafta içi kapalı olacak, hafta sonunda toplu halde bulunulmayacaktır.
  • Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir
  • Tüm illerimizde pandemi kurulları oluşturulacak alınan tedbirlerin takibi yapılacak

Erdoğan’ın konuşmasındaki satır başları ise:

Asıl önemli olan yere geliyorum, bu tedbirlerin İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi büyükşehirlerimiz olmak üzere 30 büyükşehirde titizlikle uygulanmasına geçilecektir.

Ev ve işyeri dahil her ortamda sosyal mesafeye dikkat ederek, toplu taşıma araçlarını zorunlu olmadıkça kullanmayarak, alışveriş ihtiyacı dışında sokağa çıkmayarak tedbirlerin etkinliğini arttırmamız şarttır. Milletimizden sabır, fedakarlık ve dirayet bekliyoruz.

Bu tedbirlerin dahi ileri ulaşmasını istemiyorsak gönüllü karantina kurallarına riayet etmeliyiz. Gönüllü karantina, yani evimizden çıkmayacağız.

Sağlık Bakanı 27 Mart koronavirüs vaka ve can kaybı sayısını açıkladı

Bugün Sağlık Bakanlığı’nın Bilkent Yerleşkesi’nde düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından hem Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hem de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu basın toplantısı düzenlemişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs ile mücadele kapsamında önemli detaylar verdi. Bakan Koca ayrıca, Türkiye’deki koronavirüs vaka ve can kaybı konusunda da resmi açıklama yaptı.

Bakanın yaptığı açıklamada son 24 saatte 7 bin 533 test yapıldığı ve 2 bin 69 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. 27 Mart itibariyle Türkiye’de tespit covid-19 vaka sayısı toplamda 5 bin 698’e yükselmiş oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün 17 hastamızın daha covid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklarken, ülkemizde yaşanan can kaybı toplamda 92’ye ulaşmış oldu. Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada iyileşen hastalarımızın da olduğunu belirterek 42 hastamızın tedavisini tamamlayarak taburcu olduğunu da aktardı. 

Herkesin kendisinde virüs varmış gibi hareket etmesini ve tedbirlere uyması gerektiğini belirten Koca ayrıca şunları söyledi: “En önemli konu sokakta geçirilecek zamana kısıt getirilmesidir. Bu yöndeki öneri en önemli başlıklardan biri olmuştur. Sosyal hareketliliği ve teması azaltarak, toplum yaşamının yeni bir düzene kavuşması gerekiyor. Bilim Kurulumuzun önerisindeki amaç virüsün yayılımını önlemek, virüsü olduğu yerde kontrol altına almaktır.”

Bakan Koca, bütün illerdeki koronavirüs vaka sayılarını bildiklerini aktarırken, bazı illerde çok daha fazla sayıda vakanın olduğunu açıkladı ancak şehir ismi vermedi. Koca, hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin yüzde 62-63 oranında dolu olduğunu aktardı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Türkiye’de hayat yüzde 80 durdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs salgını için alınan yeni tedbirleri açıkladı. Bakan Soylu, yaptığı açıklamada Türkiye’de hayatın şu an yüzde 80 durduğunu belirtti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs ile mücadele kapsamında toplamda 12 belde ve köyün karantina altına alındığını belirtirken, bu zaman kadar kapattıkları iş yerleri sayısının ise 211 bin 670 olduğunu dile getirdi. 

Şehirlerarası otobüs seferleri kısıtlanıyor

Soylu basın toplantısında, koronavirüs ile mücadelede yeni bir tedbir daha aldıklarını açıkladı. Bakan Soylu, bugünden itibaren tüm otogarlardaki otobüs seyahatlerinin izne bağlandığını ve gerekmeyen hiçbir seferin yapılmayacağını da belirtti.

Soylu, “Bu akşam bir tedbir daha getiriyoruz. Otobüs seyahatlerini kısıtlıyoruz. Tüm otogarlardaki otobüs seyahatleri izne bağlı, mücbir sebep olmadan sefer yaptırmayacağız.” diye konuştu.

park ve sahil alanlarına yasak

Park ve mesire alanlarına yasak

İçişleri Bakanlığı, valiliklere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında park, mesire ve piknik alanlarına yönelik genelge gönderdi.

Gönderilen genelgeye göre, vatandaşların 28-29 Mart tarihleri başta olmak üzere il ve ilçelerdeki sahil bantları, mesire-ören yerleri ile piknik alanlarında piknik yapmak, balık tutmak, spor ve yürüyüş gibi faaliyette bulunmaları yasaklanacak. Karar, il ve ilçelerin durumuna göre hafta içinde de uygulanabilecek.

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle ölü sayısı 92’ye ulaştı

YÖK Başkanı, üniversitelerde koronavirüs tatili süresi ile ilgili nihai kararı açıkladı!

ÜNLÜLERİN KORONAVİRÜSTEN KORUYOR DİYE “GIDA TAKVİYESİ” REKLAMI YAPMASI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz