Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısının ardından koronavirüs salgını ile alakalı açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter üzerinden yaptığı canlı yayında bugün koronavirüs sebebiyle 17 hastamızı daha kaybettiğimizi ve Türkiye’de koronavirüs sebebiyle yaşanan can kaybının 92’ye ulaştığını belirtti. Bakan Koca ayrıca Türkiye’deki koronavirüs vaka sayısı hakkında açıklamalar yaptı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün düzenlenen Bilim Kurulu toplantısının ardından dünyada ve ülkemizde hızla yayılan koronavirüs hakkında bilgilendirici açıklamalarda bulundu. Fahrettin Koca son 24 saatte 7 bin 533 kişiye covid-19 testi yapıldığını ve 2 bin 69 kişinin sonuçlarının pozitif çıktığını belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarıyla birlikte Türkiye’deki toplam koronavirüs vaka sayısı 5 bin 698’e yükselmiş oldu. Bugün 17 hastamızı da koronavirüs sebebiyle kaybettiğimizi açıklayan Bakan Koca covid-19 sebebiyle yaşanan can kayıplarının toplamda 92’ye ulaştığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın canlı yayında yapmış olduğu koronavirüs açıklaması:

”75030 test yapıldı. 2069 pozitif vaka. Toplam vaka 5698 oldu. Bugün 17 hastamızı kaybettik. Toplam can kaybımız 92’yi buldu.”

Şehirlerarası otobüs seyahatlerine kısıtlama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında tüm otogarlardaki otobüs seyahatlerinin kısıtlanacağını açıkladı. Soylu ayrıca, bu gece saat 24.00’dan itibaren cumartesi ve pazar günleri, orman, mesire, piknik ve sahil alanlarıyla birlikte balık tutmanın da yasaklanacağını dile getirdi.

Soylu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bizi en çok etkileyen alana, İran’a ulaştı. İran’la ilgili hemen tedbir aldık tüm sınır kapılarımızda. Sağlık Bakanlığı hemen orada sahra hastaneleri kurdu. Ardından o alanı kesmeye çalıştık. Ardından Avrupa ve Amerika’ya geçti. Avrupa’ya geçer geçmez hemen irtibatımızı kesmek oldu.

30 Ocak’ta tüm sınır kurumlarını uyaran tebliğimiz yayınlandı. Sınır kapılarından başlayan, umuma açık yerler olmak üzere tüm tedbirleri almaya çalıştık. İtalya nerede yanlış yaptı, Amerika nasıl yapıyor, Avrupa neyi yaptı neyi yapmadı bunlara bakıyoruz. Dört temel ana meselemiz var. Kamu düzenini ayakta tutmak zorundayız. Sağlık sistemimizi ayakta tutmalıyız. Sağlık, gıda ve hijyen sisteminin sıkıntıya uğramamasıdır. Maskeden tutun solunum cihazına hijyen malzemelerine kadar.

Sağlık malzemesi üreten şirketlere ciddi çağrılarda bulunduk. Bugün 110 şirketle sağlık bakanlığımız anlaşma imzaladı. Dördüncüsü sosyal izolasyon. Şu ana kadar kapattığımız işletme sayısı 211 bin 670. Buraya 1448 adli ve idari işlem yaptık. Kamuda yarı yarıya çalışmaya geçildi.

”Bölgesel karantina uygulanabilir”

Her türlü tedbir alınabilir. Bölgesel karantina uygulanabilir, üst tedbirler alınabilir. Ama bunları gerçekleştirdikten sonra ortadaki durum nedir? Şu anda bizim tespitlerimize göre yüzde 80 hayat durmuş durumda. günde 10 milyon 89 bin 208 kişi toplu taşıma ile yolculuk yaparken şu anda yüzde 10’a düşmüş durumda neredeyse. Şehir içi trafik yoğunluğuna bakıyoruz.

Şehirler arası otobüs yolcularında düşüş yüzde 90. Aynı zamanda şehirlerin ana caddelerindeki yoğunluğu izliyoruz. Camilerden, bütün telefon operatörleri kendi telefon açış kodlarını ona döndürdüler, polis arabalarından yayın yaparak vatandaşımızı eve davet ediyoruz.

“Fırsatçılar konusunda acımasız olacağız”

Fırsatçılar konusunda acımasısız. Vatandaşımızı istismar edene acımayacağımıız bilmelerini isteriz. Şu ana kadar 217 farklı ürün satışı yapan vere işlem yaptık. Fahiş fiyat, stok ortaya koyanlarla ilgili özel bir birim oluşturduk.112, 156, 175 her birine vatandaşımızdan bekliyoruz bildirimleri.”

Dün gece itibariyle Edirne Pazarkule’yi boşalttık. Mültecileri 9 vilayete götürdük, geri gönderme merkezlerimizde misafir edeceğiz. Dün gece sabaha kadar operasyon yaptık ve yaklaşık 5 bin 800 mülteciyi oradan boşalttık. Tedbiren yapmak zorundaydık, kimse kendini rahat hissetmesin bu bulaşma riski geçtikten sonra kim Pazarkule’nin önüne gitmek istiyorsa ‘hayır’ demeyiz.

İngiltere’de bilim insanları, koronavirüs için akıllı test cihazı geliştirdi

YÖK Başkanı, üniversitelerde koronavirüs tatili süresi ile ilgili nihai kararı açıkladı!

ÜNLÜLERİN KORONAVİRÜSTEN KORUYOR DİYE “GIDA TAKVİYESİ” REKLAMI YAPMASI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz