Da Vinci Kids Mobil Nedir? Nasıl Kullanılır?

Çocukları; matematik, bilim, sanat ve daha pek çok konuda eğitici program ve oyunlarla buluşturan ‘Da Vinci Kids Mobil’ herkesin telefonuna kolayca indirebileceği bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Öğrenmeyi keyifli hale getiren, çocukların yaratıcıklarını ve kendi zevklerini ortaya koyma imkanı sunan ‘Da Vinci Kids Mobil’ uygulamasını ‘Teknosafari’ Editörleri olarak sizler için inceledik. 7 gün ücretsiz denemesi bulunan ve ebeveyn kontrolünde kullanılabilir bir uygulama olan ‘Da Vinci Kids Mobil’ ile çocuklar; sıra dışı düşünme, problem çözme, zamanı iyi kullanma gibi deneyimler kazanıyor.

Son dönemde hepimiz eskisine göre çok daha az vakit geçiriyoruz. Bunda içinde bulunduğumuz pandemi koşullarının etkisi çok büyük. Oluşan bu koşullar sebebiyle çocuklar artık dışarı daha az çıkıyor, arkadaşları ve akranlarıyla daha az vakit geçiriyor. Hal böyle olunca da teknoloji ve mobil uygulamalar güçlü birer alternatif olarak öne çıkıyor. Birçok ebeveyn cep telefonlarını çocuklarına teslim ederek Youtube ve benzeri platformlardan içerik tüketmesine izin veriyor. Oysa bu durum çocuklar için çok tehlikeli olabiliyor. Çocukların, onlara uygun olarak uzmanlar tarafından hazırlanan kontrollü içeriklere erişimi, bu içerikleri tüketirken de gelişimi oldukça önemli. Tam da bu dönemde çocuklara yönelik eğlendirici ve eğitici mobil uygulamalar büyük önem kazanıyor. Biz de yazımızda tam da bu konuda işinize yarayacak bir uygulamayı inceledik ve nasıl kullanıldığına değindik.

Da Vinci Kids Mobil Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

Türkçe ve İngilizce başta olmak üzere 19 dilde hizmet veren ‘Da Vinci Kids Mobil’ uygulamasına e-posta ve şifrenizle giriş yapıp kullanıcının yaşını belirleyerek başlıyorsunuz. Oturumu kapatırken sol üst köşede yer alan sekmeye dokunduğunuzda ebeveyn doğum yılını girmenizi söyleyen bir uyarıyla karşılaşıyorsunuz. ‘Da Vinci Kids Mobil’ uygulamasının bu özelliği bize, ebeveyn kontrolünde kullanılabilir bir uygulama olduğunu gösteriyor. Öncelikle 7 gün ücretsiz denemesini tercih edebileceğiniz uygulamayı, 1, 6 ve 12 aylık taksitli ödeme seçenekleriyle de satın alabiliyorsunuz. Reklamların olmadığı ‘Da Vinci Kids Mobil’; Android akıllı telefon, tablet ve TV’ de kullanılabiliyor.

‘Da Vinci Kids Mobil’; ‘Bilim ve Teknoloji’, ‘Tarih ve Keşif’, ‘Doğa ve Vahşi Yaşam’, ‘Spor ve Kahraman Becerileri’, ‘Etrafımızdaki Dünya’, ‘Sanat ve El Sanatları’ kategorilerinde bilgilendirici video içerikleri sunarken; ‘Beyin Jimnastiği’, ‘Bulmacalar’, ‘Yaratıcı’, ‘Mücadele ve Strateji’, ‘Klasik ve Çok Oyunlu’ isimli kategorilerde hem bilgilendiren hem de eğlendiren oyunlara yer veriyor.

Da Vinci Kids Mobil ile Çocuklar Matematiği Eğlenerek Öğreniyor

‘Bilim ve Teknoloji’ kategorisinde; 11 başlık altında bölümler halinde yer alan videolarda çocuklar bilgiye keyifle ulaşıyorlar. Bu kategoride matematik, eğlenceli ve öğretici bir şekilde anlatılırken; sürtünme, hava basıncı, deprem, elektriğe dair konuları deneyler yardımıyla öğretiyor. Dünyanın farklı yerlerinden çocuklarla çekilen videolar; denge, yüzey gerilimi, rüzgar gibi kavramları aktarmasının yanı sıra Arşimet, Newton, James Watt ve buluşları ile dünyayı değiştirmiş pek çok dahiyi oldukça yaratıcı bir şekilde sunuyor. Eğlenceli bilimsel deneyler, temel bilgisayar mühendisliği, robotlar, dijital dünya ve teknolojinin zamanla nasıl geliştiği, matematiğin günlük hayatımızdaki yeri gibi konuları kolay ve anlaşılabilir bir dille hazırlanmış içeriklerde görüyoruz. Eğitim hayatında matematik dersinin ne derece sıkıcı olduğunu düşünürsek Da Vinci Kids Mobil’de videolar; keyifli anlatımı nedeniyle çocukların dikkatini çekmesini sağlayabileceği gibi matematiğin yalnızca okulda değil günlük hayatımızda da bir yeri olduğu anlayışını veriyor.

Da Vinci Kids Mobil Nedir? Nasıl Kullanılır?

‘Tarih ve Keşif’ kategorisinde; 7 başlıkla bölümler halinde yer alan videolarda, sanat tarihinde iz bırakmış Ressam, Kukla Sanatçısı, Fotoğrafçı ve Heykeltraşlar çizgi film sunumuyla anlatılıyor ve çocukların bu sanatçıları, önemli eserlerini tanımasını sağlıyor. Bunun yanı sıra; eski zamanlardaki icatlar, kabilerle ilgili bilgiler, uzay konusu, Ortaçağ döneminde prenses ve şövalyelerin hayatı, Rönesans dönemi, Amazon’dan Antartika’ya dünyanın pek çok yerinden insanları, doğayı, hayvanları, insanlık tarihini değiştiren kişileri ve buluşlarını, kültürel gelişmeleri etkileyen icatları, sanat eserlerini çocuklara, basit ve eğlenceli bir dille izleme, öğrenme imkanı sunuyor.

Da Vinci Kids Mobil Nedir? Nasıl Kullanılır?

‘Doğa ve Vahşi Yaşam’ kategorisinde ise; popüler bilim sorunlarını anlatırken hayvanların evrimlerini çocuklara çizimli ve canlı görüntülerle aktarıyor. Farklı ülkeleri ve oraların yerel tarihini öğrendiğimiz videolarda doğa olaylarını da izliyoruz.

Da Vinci Kids Mobil Nedir? Nasıl Kullanılır?

‘Spor ve Kahraman Becerileri’ kategorisine baktığımızda, spor tarihinden fotoğrafçılığa, evde yapılabilecek çeşitli bilim deneylerinden kültürel ve varoluşsal yaşam hakkında önemli noktalara değiniyor. Yemek ve bilimi bir araya getiren videoların yanı sıra çeşitli meslekler tanıtılıyor.

Da Vinci Kids Mobil Nedir? Nasıl Kullanılır?

‘Etrafımızdaki Dünya’ kategorisine geldiğimizde insan vücudu, felsefe ve günlük hayatta bilim gibi konularla beraber Hamlet, İlyada başta olmak üzere pek çok klasik eserleri çocuklarda ilgi uyandırması açısından çizgi film formatında izliyoruz.

Da Vinci Kids Mobil Nedir? Nasıl Kullanılır?

‘Sanat ve El Sanatları’ Kategorisinde; çocuklar birtakım eşyaları kullanışlı hale getirmeyi öğrenirken günlük malzemelerle yapılabilecek tasarımları uygulamalı olarak keşfediyorlar.

Da Vinci Kids Mobil Nedir? Nasıl Kullanılır?

Da Vinci Kids ‘in Oyun Kategorisi Oldukça Zengin

‘Da Vinci Kids Mobil’ uygulamasında 46 oyun bulunuyor. ‘Beyin jimnastiği’ kategorisinde yer alan oyunlarda çocuklar; çarpma, bölme, toplama ve çıkarma olmak üzere dört işlemi, sayı saymayı, cm hesaplamayı, asal sayıları, roma rakamlarını, roma rakamlarıyla dört işlemi ve gezegenleri  öğreniyorlar. ‘Yapboz’ oyunlarıyla parçaları birleştirerek hem görsel hafızalarını geliştiriyorlar hem de hayvanları tanıyorlar. ‘Da Vinci Kids Mobil’ uygulamasının bulmaca oyunları çocukların, birbirine benzeyen nesneleri ortaya çıkarmalarını isteyerek yine görsel hafızalarını geliştirmeye yönelik hizmet ediyor.  Çiçek büyütme oyunu ile doğa sevgisini kazanıyorlar.

Da Vinci Kids Mobil Nedir? Nasıl Kullanılır?

‘Yaratıcı’ kategoride yer alan oyunlarda çocuklar, fotoğraflardan birini seçerek sticker ekliyor ve boyama yapıyor. Bu sayede, yaratıcılıklarını ortaya çıkarıyorlar. Kıyafet tasarımı yaparak kendi zevklerini keşfediyorlar. ‘Mücadele ve Strateji’ kategorisinde yer alan oyunlar ise çocuklarda; planlama, strateji yaparak doğru hamleyi ayarlama, nesneleri odak noktaya yerleştirme, hızlı düşünme ve karar verme faktörlerini etkiliyor. Dama ve satranç oyunlarıyla sıra dışı düşünme, hedefe odaklanma, seçenek yaratma, planlı hareket etme, zamanı iyi kullanmayı öğreniyorlar. Klasik ve çok oyunculu kategorisinde yer alan oyunlar tek kişiden 4 kişiye kadar oynanabiliyor.

Da Vinci Kids Mobil Nedir? Nasıl Kullanılır?

Da Vinci Kids Mobil uygulaması Play Store ve App Store ‘dan indirilebilir.

İlginizi çekebilir: 

Z Kuşağı Üyelerinin Yüzde 54’ü Kendini Mobil Oyuncu Olarak Tanımlıyor

Yüksek Oyun Konsolu Fiyatları Nedeniyle Bilgisayar Satışları Yükselişe Geçti!

Türk Geliştiriciler Tarafından Üretilen Mobil Oyunların İndirilme Sayısı Dünya Ortalamasının İki Katına Çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz