Z Kuşağı Mobil Oyuncu

AdColony’, bağımsız araştırma şirketi ‘Global Web Index’ ile Z kuşağını anlamak için yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Araştırma verileri; Z kuşağı üyelerinin yüzde 54’ünün, kendini mobil oyuncu olarak tanımladığına işaret etti. Y kuşağında ise bu oranın, yüzde 45 seviyesinde olduğu belirtildi. 

Markaların ve pazarlamacıların stratejilerini belirlemede yıllarca odak noktası olan Y kuşağı, yerini bir sonraki jenerasyona yavaş yavaş bırakmaya başladı. Alım gücü ve etkisi git gide artan Z kuşağı, pazarlamacıların yeni odak noktası haline geldi. Özellikle 1997 yılından sonra doğanların dahil olduğu grup, tüketim alışkanlıkları ve dijital dünyaya bakış açılarıyla göz ardı edilemeyecek bir duruma geldi. Z kuşağının, tüketim alışkanlıkları ve toplam 100 milyar dolarlık harcama güçleriyle tüm markaların anlaması gereken bir güç haline geldiği ifade edildi.  

Diğer yandan; bir günde ortalama 4 saat 15 dakika telefonda geçirilen vakit ile diğer tüm jenerasyonların önüne geçen ve kendi paralarını kazanmaya başlayan Z kuşağı, aynı zamanda mobil alışverişin de en güçlü grubu olarak konumlan. Bu nedenle markaların ve pazarlamacıların; stratejilerini belirlerken bu grubun mobil dünyadaki davranışlarını, tercihlerini ve beklentilerini göz ardı etmemeleri büyük önem kazandı.  

AdColony’ ise bağımsız araştırma şirketi ‘Global Web Index’ ile Z kuşağını anlamak için yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını yayınladı. 7 bölümden oluşan raporda; Z kuşağınıilgi alanlarına, mobil dünyada neler yaptıklarına, farklı alanlardaki farklı satın alım güçlerinebir önceki jenerasyongöre mobil oyunlara yaklaşımlarına ve reklamverenlerin en hızlı şekilde onlara nasıl ulaşabileceğine de yer verildi. Araştırma verileri; Z kuşağı üyelerinin yüzde 54’ünün, kendini mobil oyuncu olarak tanımladığına işaret etti. Y kuşağında ise bu oranın, yüzde 45 seviyesinde olduğu belirtildi. 

Z kuşağının karakteristik özellikleri, raporun öne çıkan en önemli detayı olma niteliği taşıyor

Z Kuşağının Karakteristik Özellikleri

AdColony EMEA&LATAM Genel Müdürü Volkan Biçer; konuya ilişkin açıklamasında, özellikle mobil oyunların Z kuşağı için sosyalleşme ve arkadaşlarıyla vakit geçirme ihtiyaçlarını çok büyük oranda karşıladığını ifade etti. Biçer ayrıca, reklam-verenler için de mobil oyunların en etkili kanallardan biri haline geldiğinin altını çizdi.  

Aktarılan diğer detaylara göre; Z kuşağının karakteristik özellikleri, raporun öne çıkan en önemli detayı olma niteliği taşıyor. Söz konusu jenerasyon, bir gruba ait hissetme ve kabul edilme isteği duyuyor. Her 5 Z kuşağı üyesinden 2’si, başka insanların fikirlerinden kolayca etkilenebildiğini belirtiyor. Bu oranın, global ortalamaya kıyasla yüzde 17 daha fazla olduğu ifade ediliyor. Z kuşağının yüzde 63’ü ise akranları tarafından saygı görmelerinin, kendileri için önemli olduğunu bildiriyor. Yaşlarından dolayı Z kuşağının yüzde 63’ü, ailesiyle yaşarken grubun yüzde 52’si de öğrencilerden oluşuyor. 

Öte yandan; Z kuşağının yüzde 81’i, markaların eğlenceli ve samimi içerikler ve videolar üretmesi gerektiğini düşünüyor. Y kuşağının yüzde 78’i, X kuşağının yüzde 73’ü ve daha önceki kuşakların da yalnızca da 62’sinin, bu düşüncede olduğu görülüyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Microsoft açıkladı: Türkiye’deki Y kuşağının yüzde 75’i online tehdite maruz kalıyor

Saygı Dizisi Hazırlıkları Online Olarak Devam Ediyor

Netflix Türkiye’deki Yeni 10 Projesini Açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz