Türk Mobil Oyunların İndirilme Sayısı

Türk geliştiriciler tarafından üretilen mobil oyunların indirilme sayısı, dünya ortalamasının iki katına çıktı. Veriler; yalnızca Android üzerinden alınan mobil oyun istatistiklerine bakıldığında, Türkiye’de üretilen her oyunun ortalama 800 bin kez indirildiğine işaret etti.  

Türk geliştiriciler tarafından üretilen mobil oyunların indirilme sayısı, dünya ortalamasının iki katına çıktı. Veriler; yalnızca Android üzerinden alınan mobil oyun istatistiklerine bakıldığında, Google Play’de yayınlanan ve Türkiye’de geliştirilen mobil oyunların ortalama olarak 759 bin 470 kişi tarafından indirildiğine işaret etti. Söz konusu sayının, 423 bin olan küresel ortalamanın neredeyse iki katı olduğu belirtildi. Uzmanlar; Türk geliştiriciler tarafından üretilen mobil oyunların, dünya ortalamasının üzerinde ilgi gördüğünün altını çizdi. 

Aktarılan diğer detaylara göre; Türkiye oyun pazarı, her yıl ortalama 1 milyar dolar gelir elde etme yolunda ilerliyor. Bu gelirin yarısından fazlası, mobil oyunlar tarafından üretiliyor. Türk mobil oyun sektörü; 30 milyondan fazla yerli, yüz milyonlarca da yabancı oyuncuya ulaşıyor.  

Türk mobil oyunlar, hem sayıca hem de kullanıcı beğenisiyle dikkat çekiyor

Türk Mobil Oyunlar

Diğer yandan; sadece ‘Google Play’ istatistiklerine bakıldığında, 169 bin 137 oyun geliştiricisinin 2 bin 854’ünün Türk geliştiriciler olduğu görülüyor. Bu istatistiğe sadece Türkçe adreslerin hesaba katıldığı düşünüldüğünde, bu sayının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Türk mobil oyunlar; sadece sayıca değil, aynı zamanda kullanıcıların beğenisiyle de dikkat çekiyor. Küresel ortalamada mobil oyunlar, 5 yıldız üzerinden 3.70 puan alırken Türk uygulama geliştiricileri tarafından üretilen oyunların yıldız ortalamasının, 3.91 olduğu ifade ediliyor.  

Bununla birlikte, Google Play istatistiklerine göre; Türk geliştiricilerin oyunlarının yalnızca yüzde 3’ü, ücretli olma niteliği taşıyor. Türk mobil oyun pazarında oyunların yaklaşık yüzde 87’si, reklam içeriyor. Bu oranın, oyunların yüzde 73’ünde reklam bulunan tüm dünyaya kıyasla daha yüksek bir değer olduğu belirtiliyor. Türk geliştiricilerin yüzde 28’i ise para kazanmak için uygulama içi ödemelerden yararlanıyor. Benzer şekilde, bu oranın da dünya ortalamasının üzerinde olduğu dile getiriliyor. ‘IFASTURK’ Eğitim Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel; konuya ilişkin açıklamasında, oyun sektörünün çok büyük bir potansiyeli olduğuna işaret ediyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Mobil Oyuncuların Yüzde 49.2’si Aksiyon-Macera Türü Oyunlar Oynuyor

Oyun Keyfinizi Artıracak Mobil Oyun Ekipmanları

Karantinada Mobil Oyun İndirme Sayıları Rekor Seviyeye Çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz