Hazine ve Maliye Bakanlığı, uzun bir süredir dünya gündeminde olan kripto para piyasası ile ilgili yeni bir basın açıklaması yaptı. Bakanlık; açıklamada, dünya genelinde oluşan kaygıların paylaşıldığına ve konuya ilişkin çalışmaların sürdürüldüğüne işaret etti.  

Hazine ve Maliye Bakanlığı, uzun bir süredir dünya gündeminde olan kripto para piyasası ile ilgili yeni bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, dünya genelinde oluşan kaygıların paylaşıldığına ve konuya ilişkin çalışmaların sürdürüldüğüne işaret edildi. Bakanlık ayrıca; kripto para gündemi ile ilgili Merkez Bankası, BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu), SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) ve ilgili diğer kurumlarla iş birliği içinde çalıştıklarının da altını çizdi.  

Yapılan açıklamada “Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz. Konuya ilişkin gelişmeler ve ülkemizdeki durum, Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede Bakan Yardımcımız başkanlığında; Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili diğer kurumlarla işbirliği halinde çalışmalar yürütülmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verildi.  

Kripto Para Açıklaması

Gelir İdaresi Başkanlığı da ‘Miras Vergisi’ adı altında kripto para ile ilgili ilk verginin geldiğini duyurmuştu 

Kripto Para Vergisi

Diğer yandan, Gelir İdaresi Başkanlığı da kısa bir süre önce bir açıklama yaparak kripto para ile ilgili ilk verginin ‘Miras Vergisi’ adı altında geldiğini duyurmuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da çalışmalar tamamlandıktan sonra, benzer bir vergi hamlesi yapabileceği tahmin edildi. Bununla birlikte bakanlığın, borsalardan banka hesaplarına çekilecek paralarla ilgili bir düzenleme hazırlıyor olabileceğinin de altı çizildi.  

Dünya genelinde kripto para ile ilgili endişelerin temelinde ise merkeziyetsizlik ve kripto paraların bir dijital varlık olması yatıyordu. Fakat başta ‘Bitcoin’ olmak üzere; birçok kripto para birimi, iş dünyasına yapılan entegrasyon çalışmaları sonrası yükselişe geçmiş ve özellikle yatırımcılar nezdinde güven tazelemişti. Kısa bir süre önce; Elon Musk liderliğindeki ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yapmış ve yakın gelecekte Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayacağını açıklamıştı. Benzer şekilde, ödeme altyapısı devi Mastercard da 2021 yılının sonlarına doğru seçili kripto para birimleriyle ödeme kabul etmeye başlayacağını duyurmuştu. Yaşanan gelişmenin, birçok perakende satış noktasında kripto para ile ödeme yapılabilmeye başlanacağı anlamına geldiği ifade edilmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Kripto Para Şikayetleri Yüzde 8 Bin Artış Gösterdi!

Türkiye, Avrupa’da En Çok Kripto Para Kullanılan Ülke Oldu 

Türkiye Merkez Bankası Kripto Para Çalışmalarını Hızlandırdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz